HAFIZALARDA TOSCANA, KULAKLARDA İSE ANDREA BOCELLI…

HAFIZALARDA TOSCANA, KULAKLARDA İSE ANDREA BOCELLI…

İtalya’nın Toscana Bölgesi, olağanüstü doğasıyla misafirlerini etkiliyor. Göz alabildiğine uzanan vadiler, tarıma açık araziler, tarihi sokaklar ve unutulmaz lezzetler… İşte huzur ve sakinliğin adresi olan Toscana Bölgesi’nde İtalya’nın etkileyici doğasıyla buluşacaksınız. Bu harika bölgeyi ProntoPlus’ın düzenlediği turla keşfetmeye ne dersiniz? Bu turda Toscana’yı karış karış gezmenin yanı sıra dünyaca ünlü tenör Andrea Bocelli’nin konserini izleme şansına sahip olacaksınız. Masalsı rotalar, muhteşem bir konser ve lezzetli yemekler… İşte bu rotaları yakından tanıyalım…

TOSCANA’NIN EN İYİSİ AREZZO

Toscana Bölgesi’nde göreceğimiz ilk rota Arezzo… Toscana’nın en iyi destinasyonlarından biri olan Arezzo, sahip olduğu müzeleri, kalıntıları ve kiliseleriyle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. İtalya’nın orta kuzey kesiminde yer alan Arezzo, günümüzde adını dünyaca ünlü “Hayat Güzeldir” (La Vita e Bella) filminin çekildiği yer olarak duyurmuştur. Arezzo’daki gezimize şehrin en önemli ve tarihi meydanı olan Piazza Grande Meydanı ile başlıyoruz. Buradaki meydanı gördükten sonra şehrin en önemli yapılarından olan San Francesco Kilisesi’ni ziyaret edeceğiz. Burada “Gerçek Haç Öyküsü” efsanesi ile oldukça ünlüdür. İtalya’nın en büyük fresklerini burada göreceksiniz. Toscana’da diğer yerlere göre daha az sayıda turistin bulunduğu şehir, bölgenin tarihinde önemli bir role sahiptir. Cortona, Anghiari, Monterchi ve Sansepolcro gibi olağanüstü köylerin bulunduğu şehirde Poppi Kalesi görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

ORTA ÇAĞ ŞEHRİ SIENA

Turumuzda göreceğimiz bir diğer şehir de Siena. Bir Orta Çağ şehrini andıran Siena, şehir olarak UNESCO Dünya Mirasları Koruma listesindedir. Şehrin en ünlü meydanı olan Piazza del Campo İtalya’nın en güzel birkaç meydanından biridir. Siena, aynı zamanda geleneksel Palio yarışlarıyla da meşhurdur. 1800’lü yılların başından beri Siena’da mahalleler arası at yarışı düzenleniyor. Öyle ki, düzenlendiği tarihlerde şehir ziyaretçi akınına uğruyor. Siena, aynı zamanda İtalya’nın en çok sanat çalışmalarının olduğu yerdir. Bu nedenle şehrin merkezinde çok sayıda sanat eserleri ile karşılaşabilirsiniz. Şehrin kalbinin attığı meydan olan Piazza del Campo, gezilecek yerler listesinde şüphesiz ilk sırayı almalıdır. Gotik stildeki Sansedoni Sarayı (Palazzo Sansedoni) ve Belediye Binası (Palazzo Pubblico) meydanı oluşturan ana yapılardır.

ÜZÜM BAĞLARI İLE ÜNLÜ MONTALCINO

Tipik bir İtalyan köyü olan ve Siena’nın güneyinde bulunan Montalcino, göreceğimiz yerlerden biri. Masallardan çıkan görüntüsüyle tam bir Orta Çağ kenti olan Montacino, uzun süre akıllardan çıkmayacak güzelliklere sahip. Ancak buranın en bilinen özelliği Brunello adı verilen ve 15. yüzyıldan beri üretilen dünyaca ünlü kırmızı şarapları… Üzüm bağları ile meşhur olan kasaba rengarenk çiçekleri, yıllara meydan okuyan meşe ağaçları, tablolara konu olacak görüntüsüyle ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor. Montalcino’nun sokaklarında geçmiş dönemlere kısa bir yolculuk yapacak, huzur ve sakinliğin keyfini çıkaracaksınız.

ORTA ÇAĞ’IN MANHATTAN’I SAN GIMIGNANO

Toscana bölgesinin şüphesiz en fantastik kasabası olan San Gimignano, tüm dünya tarafından Orta Çağ’ın Manhattan’ı olarak çağrılıyor. Kasabanın bu şekilde anılmasının en önemli nedeni, uzun boylu evleridir. Tıpkı Manhattan’daki gibi uzun boylu evlerde Orta Çağ döneminin en zengin insanları yaşarmış. Şehrin simgesi olan dev kuleler, zenginliği temsil ediyor. Yani sahibi ne kadar zenginse kulesi de o kadar büyük oluyor. Çok sayıda meydan, kilise ve müzeyi bünyesinde barındıran San Gimignano’nun en üst bölgesinde bulunan küçük kulesine çıkıldığında karşılaşılan Toscana manzarası kelimelerle anlatılmayacak kadar güzeldir. Ayrıca dünyanın en iyi dondurmasının da burada yapıldığı söylenmektedir. Bunun yanı sıra TripAdvisor’da çok sayıda olumlu yorum alan pizzacıyı da listenize ekleyebilirsiniz.

İTALYA’NIN ÖZEL BÖLGESİ CHIANTI

İtalya’da Chianti Bölgesi’ne ayrı bir parantez açmak gerekir. Çiçeklerle süslü tarlaları, yemyeşil tepeleri, tablolara konu olacak güzellikteki ağaçlarıyla Chianti, Toscana’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Burası muhteşem doğa güzelliklerinin yanı sıra şaraplarıyla da bir hayli ünlü. İtalya’nın en ünlü şarapları Chianti Bölgesi’nde üretilmektedir. Dolayısıyla bölge bu yönden de çok ziyaretçi almaktadır. Chianti’nin mükemmelleşmiş üzümleri kasabanın güzelliğini artırmaktadır. Floransa ile Siena arasında yer alan bölge o kadar popüler ki, bu şehirlerden günlük tur düzenlenmektedir.

KIZIL ŞEHİR BOLOGNA

Turumuzdaki son durağımız ise İtalya’nın kızıl şehri Bologna… Mimarisi, meydanları, yeme-içme özellikleri, yaşantısı ile Çizme’nin kuzeyinde çok özel bir şehir olan Bologna, aynı zamanda ülkenin gastronomi merkezi durumunda. Sahip olduğu değerlerle ülkenin dikkat çeken şehirlerinden olan Bologna’da, Maggiore Meydanı, Neptün Heykeli, Bologna Kuleleri, Podesta Sarayı, Santo Stefano Bazilikası ve San Luca Kilisesi görülecek yerlerden bazıları… Ayrıca serbest zamanınızda Bolonez soslu makarnayı tam yerinde yiyerek keyifli anlar geçirebilirsiniz.

ANDREA BOCELLI RUHUNUZA DOKUNACAK

Gelelim Andrea Bocelli konserine… Turumuzun belki de en özel anlarını bu konserde geçirebilirsiniz. Andrea Bocelli dünyaca ünlü tanınan müzisyenlerin başında geliyor. Unutulmaz anlara şahit olacağınız bu konserde ünlü tenör size muhteşem bir konser verecek. Gözleri görmeyen ünlü müzisyen adeta ruhunuza dokunacak. İnsanın kulaklarından direk ruhuna ulaşabilecek bir sese sahip olan Andrea Bocelli’nin konseri ile seyahatiniz çok özel olacak.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account