HALİFELER KENTİ CORDOBA

HALİFELER KENTİ CORDOBA

İspanya’nın özellikle Endülüs Bölgesi’ndeki Sevilla, Toledo, Granada şehirleri birbirinden farklı güzelliklere sahip. Ancak aralarında bir tanesi var ki, İspanya’nın en güzel sokaklarını barındırıyor. O da halifeler kenti Cordoba…

Yıllarca Emevilerin hakim olduğu İspanya’nın bu güzel şehri Cordoba’da tarihi canlı olarak izleyebilirsiniz. O dönemde kazandırılan yapılar günümüzde bizim karşımıza çıkıyor. Ancak öncelikle Cordoba’yı farklı kılan sokaklarından bahsetmek gerek. Çiçeklerle süslü daracık sokaklardan yürürken kendinizi film setindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

cordoba ara sokak cicekli

Sokaklar öyle dar ki, 3 kişinin yan yana yürümesi pek mümkün olmuyor. Şehrin tamamını da bir gün içinde yürüyerek gezebilirsiniz. Labirent gibi sokaklarda kaybolduğunuzu düşünmeyin. Yolun sonunda bir şekilde şehrin giriş noktasına geliyorsunuz.

KİLİSEYE DÖNÜŞTÜRÜLEN KURTUBA CAMİ

Mütevazi ve güzel bir şehir olan Cordoba’da, yüzyıllarca Müslüman etkisi görülmüş. O dönemlerde yapılan Kurtuba (Cordoba) Cami, şehrin en çok ziyaret edilen yeri durumunda. Günümüzde kiliseye dönüştürülen bu yapı Mescit kelimesinden türemiş Mezquita adıyla da bilinir. Dünyada en çok sütunun olduğu Cordoba Cami’yi gezerken islam sanatının etkilerini fazlasıyla göreceksiniz. Ancak günümüzde sadece Hristiyanların ibadet etmelerine izin verildiğini de söylemek lazım. Eğer müslüman bir kişi namaz kılmak isterse buna pek izin verilmiyor.

cordoba camii

Caminin dış süsleri çok zarar görmüş olmasına rağmen iç süsleri hala göz kamaştırıcıdır. Mabedin bir diğer özelliği de kemerlerin iki katlı olmasıdır ve bu özellik yalnız bu camide bulunmaktadır. Bu harika eserdeki mimari özellik, kendisinden sonraki pek çok esere örnek olmuştur.

cordoba cami2

BİLİM VE KÜLTÜR ŞEHRİ

Cordoba aynı zamanda dönemin bilim ve kültür şehri olarak anılmaktadır. Özellikle tıp alanında da çok önemli çalışmalara sahne olmuş. Dönemin ilk katarak ameliyatı Cordoba’da gözlüğün mucidi olarak adlandırılan Muhammed Al Gafeoui tarafından gerçekleştirilmiş.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account