Harran’dan Alberobello’ya muhteşem benzerliğiyle İtalya-Türkiye

Harran’dan Alberobello’ya muhteşem benzerliğiyle İtalya-Türkiye

Bir Türk vatandaşının yerleştiğinde kesinlikle yabancılık çekmeyeceği ender ülkelerden birinin İtalya olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Öyle ki, coğrafi ve kültürel yakınlıktan kaynaklandığı düşünülen İtalyan-Türk benzerliği bazı DNA uyumu araştırmalarına bile neden olmuş. Yüzde 99’luk DNA uyumu söylencesini bir tarafa bırakalım, insanların kişilik ve davranış özelliklerindeki benzerlikle bile herkesi şaşırtmaya yetiyor. Bakın İtalyanlar Türklere hangi yönleriyle benziyor.

Öncelikle bir İtalyan ile aynı evi paylaşıyorsanız, ev arkadaşınızın konuşmadan bir gün bile geçiremediğini, konuşurken de her daim elini kolunu durmaksızın hareket ettirdiğini göreceksiniz. Hamur işi yiyeceklere olan özel ilgi de cabası. Daha fazla zaman geçirmeye başladığınızda göreceğiniz benzerlikler ise sizi şaşkına çevirmeye yetecektir. Kız isteme ritüeli, kabarmış milliyetçilik duygusu, geleneksel aile bağı, misafirperverlik, sıcakkanlılık, kalabalık düğünler, bire bin katma sanatı, büyükleri sayıp küçükleri sevme geleneği ve daha niceleri. Bu benzerlikleri farklı mecralarda görmek de mümkün. Örneğin herhangi bir İtalyan şehrinde yürürken, sarı ışıkta öndeki araca korna çalan, önde yavaş yavaş giden araca bağırarak yol isteyen, ya da yolda gördüğü arkadaşının üzerine arabayı sürerek ona merhaba demeye çalışan bir İtalyan’ı görmeniz gayet mümkün. Şakacı ve sevecen kimliğiyle tanınan İtalya eski Başbakanı Berlusconi’nin davranış özelliklerinden bahsetmiyoruz bile.

Türk Kasabası Moena

İki ülke halkı arasındaki benzerlikler bunlarla sınırlı değil. Davranış ve yaşam arzındaki benzerlikler toplumsal hayata da yansımış durumda. Öyle ki, İtalya’da Türkiye’dekine bire bir benzeyen ve hatta bu isimle anılan köyler kasabalar bulunuyor. Bunlardan en ilginç olanı, İtalya’nın kuzeyinde bulunan Moena Kasabası. Yaz aylarında nüfusu 14 bine ulaşan bu kasaba halkı, tek kelime Türkçe bilmiyor fakat kendilerinin Türk olduğunu iddia ediyor. Televizyondan öğrendikleri kadarıyla Türk adetlerine göre yaşayan Moena halkı, her yaz düzenledikleri Türk festivalinde Osmanlı kıyafetleri giyip bıyık bırakıyor. Hemen her sokağında Türk bayrağı bulunan bu kasabanın adı da sadece resmi evraklarda Moena. Halka, kasabalarının adı sorulduğunda alınan cevap “La Turchia” yani Türkiye oluyor. Kasaba’nın meydanında bir de “El Turco” diye anılan bir Osmanlı subayının heykeli bulunuyor. Detaylar için “İtalya’da bir Türk kasabası; Moena” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Moena

İtalya’nın Kapadokya’sı “Sassi di Matera”

Gidenlerin kendini Türkiye’de gibi hissettiği diğer bir bölge de İtalya’nın güneyinde bulunuyor. Matera şehrinde bulunan Sassi di Matera semti, Türkiye’deki Kapadokya’nın birebir aynısı. Volkanik tüflerin oyularak ev ve kilise haline getirildiği bu yer UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Buraya gittiğinizde gün içinde kendinizi birkaç kez Kapadokya’daymış gibi hissetmeniz garanti. Öyle ki, bu bölgeyi ziyaret eden yabancı turistler, burada çektirdikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarında İtalya’nın Kapadokya’sı şeklinde paylaşıyor. Semt, aynı zamanda dünyaca ünlü Hollywood filmlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Sassi-di- Matera

Harran’dan Alberobello’ya

harran

Birçoğumuz Harran’a özgü kerpiçten yapılan evleri duymuş ya da görmüşüzdür. İtalya’nın güneyinde bulunan Taranto şehrine yaklaşık 45 dakika mesafedeki Alberobello bölgesinde bulunan evler bizim Harran evlerimizin birebir kopyası. Duvarları kuru taşlardan, çatısı ise oval görünümü verebilmek için oyma taşlardan yapılan bu evlere trullo adı veriliyor. Harran evlerinde olduğu gibi trullo’lar arasında diğer odalara geçiş görevi gören kare şeklinde merkezi bir nokta bulunuyor. Yakın zamanda UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış olan trulloların bu şekilde yapılmasının nedeni ise vakti zamanında Napoli kralına vergi vermemekmiş. Hikâyeye göre Napoli Kralı, yapılan yeni her binadan vergi alıyormuş. Ama halk, bu trullolar yapılırken harç kullanılmadığı için, vergi denetçileri gelince eğer vergi almaya kalkarlarsa, “bunlar ev değil, sadece bir arada duran taşlar” diyorlarmış ve hatta gerekirse evleri yıkıyorlarmış. Sonradan bu mimari geleneksel hale gelmiş. Tabii vergi kalktıktan sonra daha sağlam yapılmaya başlanmış trullolar.

alberobello

Bu ilginç benzerlikleri yerinde keşfedin!

Matera ve Alberobello kasabalarına giderek, bu hayret verici benzerlikleri yerinde yaşamak isterseniz, Türk Hava Yolları’nın Bari’ye ilk uçuş ayrıcalığı ile 5 gecelik organize edilmiş Pronto tur’un “Puglia” turuna katılabilirsiniz. 4 Yıldız otellerde konaklama 699 Avro’dan başlayan fiyatlarla, sıra dışı bir seyahat deneyimi sizi bekliyor. Unutmayın, ilk uçuş Türkiye’den bölgeyi ilk keşfedenlerden biri olma ayrıcalığı taşıyor. Tur detayları için linke tıklayınız. http://www.prontotour.com/Tour/TourDetail.aspx?PPID=55450

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account