HAYALLERDEKİ ORTA ÇAĞ RESMİNİ YAŞATAN ŞEHİR: PRAG

HAYALLERDEKİ ORTA ÇAĞ RESMİNİ YAŞATAN ŞEHİR: PRAG

1600’lü yıllarda yaşamış biri, bugün hayatta olsa Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag‘da yine aynı sokaklardan geçer ve aynı binaları görür. Şehirde hiçbir şey değişmemiş. Orta Çağ’dan günümüze çok iyi bir şekilde korunan Prag, dünyanın en özel şehirleri arasında yer alıyor.

Çek Cumhuriyeti’nin yani yeni adıyla Çekya‘nın turistlik merkezi Prag, Orta Avrupa turlarının önemli destinasyonlarından biri. Şehrin her köşesi görkemli ve tarihi yapılarla dolu. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda yürürken kendinizi Orta Çağ döneminde hissetmeniz mümkün. Prag romantizmin de fazlasıyla üst seviyelerde yaşandığı bir şehir. Özellikle Vltava Nehri‘nin şehrin romantik bir hal almasında önemli bir payı var.

Prag, gezilecek yerler açısından misafirine çok seçenek sunuyor. Katedraller, köprüler, parklar, meydanlar ve eğlence mekanları gibi bu şehri görmeniz için onlarca neden var.

ESKİ KENT MEYDANI

Prag, 2. Dünya Savaşı’nda defalarca saldırılara uğramış. Hitler bu şehri bombalamasına rağmen günümüzde Prag’ın kalbi olan Eski Kent Meydanı‘na dokunmamış. Güzelliğiyle herkesi etkileyen meydan gece gündüz sürekli turistlerin ilgisini görüyor. Noel döneminde kurulan pazarlara da ev sahipliği yapan meydan özellikle hava karardığında sahip olduğu yapılarla bambaşka bir hale bürünüyor.

ASTRONOMİK SAAT

Eski Kent Meydanı’nda yer alan Astronomik Saat, Orta Çağ’dan kalma tarihi bir yapı. Saatin üstünde farklı semboller bulunuyor. Her saat başında saatin önünde bekleyen kişi sayısı çok artıyor. Nedeni ise yaklaşık 1 dakika süren animasyonlar sergileniyor.

CHARLES KÖPRÜSÜ

Vltava Nehri’nin ikiye böldüğü Prag, köprülerle süslenmiş bir şehir. Nehrin üzerinde toplam 17 tane köprü mevcut. Ancak tabii ki, turistler tarafından en çok ilgi göreni Charles Köprüsü geliyor. Köprü şehrin sembollerinden biri olmuş. Araç trafiğine kapalı olan köprü sadece yayalara açık. Köprünün üzerinde dini ve tarihi motifler yer alıyor.

Bizi ilgilendiren bir figür de var. Heykelde, tespih çeken Osmanlı gardiyanı neşeli şekilde zindanın kapısında beklerken, yukarıdaki üç Aziz içerideki Hristiyan esirleri kurtarmaya çalışır şekilde resmedilmiş. Buradaki mesaj da eğer siz Osmanlı’nın buraya gelmesine izin verirseniz, sizi elindeki kılıçla keser, ve hapse atar şeklinde yorumlanıyor.

VACLAV MEYDANI

Eski Kent Meydanı ile birlikte şehrin bir diğer hareketli yeri de Vaclav Meydanı… Çek tarihindeki önemli olaylara tanık olan bu meydan, alışverişten eğlence merkezlerine kadar birçok şeyi bir arada sunuyor. Meydanın üst bölümünde de Ulusal Müze yer alıyor. Saray gibi görünüme sahip olan bu müzede kemik bilimi koleksiyonlarından zooloji ve fosil bilimine kadar birçok alanda eserler sergileniyor.

PRAG GECE HAYATI

Prag, eğlence hayatıyla da adından sıkça söz ettiren bir şehir. Şehrin merkezindeki gece kulüpleri insan akınına uğruyor desek yanlış olmaz. Çoğunda giriş ücreti alınmıyor. Ayrıca içecekler için de fazla para ödemiyorsunuz. James Dean benim favorilerimin arasında. Ancak Bombay, Coco ve Karlovy Lazne gibi gece kulüplerini de notlarınız arasına alın.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account