Haziran’da 3 Büyük Şehir, 3 Büyük Festival

Haziran’da 3 Büyük Şehir, 3 Büyük Festival

Her ne kadar haziran ayı festivallerden ziyade denizin, kumun ve güneşin tadının çıkarıldığı bir ay olarak kabul edilse de, alternatifler elbette bununla sınırlı değil. Hem eşsiz coğrafyalarda güneşin, denizin ve kumun tadını çıkarabileceğiniz hem yeni yerler, yeni ülkeler görüp yeni kültürlerle tanışabileceğiniz bu ayda, bunların hepsini birleştirerek üstüne bir de 3 büyük festivale katılma şansını ekleyebilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki, doğru tarihlerde doğru yerde olarak;

İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ – İSTANBUL

Bu yıl haziran ayında tam 43 yaşına basacak olan İstanbul Müzik Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da müzik dolu soluksuz bir ay geçirmek isteyenler için tüm hazırlıklarını tamamladı. Her yıl başka bir tema ile İstanbulluların karşısına çıkan festivalde bu yılın teması “Kültürel Manzaralar” olacak. 31 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivale her yıl olduğu gibi bu yıl da müzik okulu ve konservatuar öğrencileri ücretsiz katılabilecek. İstanbul’un en önemli tarihi mekanları festival boyunca dünyaca ünlü müzik gruplarının ve ülkelere ait filarmoni orkestralarının muhteşem performanslarına ev sahipliği yapacak. Ayrıca bu yıl konserlerden önce yapılacak olan ”konsere doğru söyleşileri” de, katılımcılara konser öncesi müzikleri ve müzisyenleri tanıma fırsatı sunacak. Festival boyunca kullanılacak mekanlara, sahne alacak gruplara, grupların konser planına, konser tarihlerine, bilet fiyatlarına ve daha birçok bilgiye ayrıntılı bir şekilde ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

istanbul_muzik_Festivali


PARİS CAZ FESTİVALİ – PARİS

Eğer bir Paris tutkunuysanız, bu şehirde hemen her köşe başının bir konser alanı ya da bir ressam atölyesi olma potansiyeli taşıdığını bilirsiniz. Müziğin her formatının bir festival olarak meraklısına sunulduğu bu şehirde haziran ve temmuz ayları, özellikle bu ayların hafta sonları Paris’te caz müzik anlamına geliyor. Paris’in dünyaca ünlü botanik bahçesi bu iki ayın hafta sonu günleri dünyaca ünlü caz müzik ustalarını ağırlıyor. Bu yıl 21. kez düzenlenecek olan Paris Caz Festivali’nde Latin müzikleri ve Latin danslarının yanı sıra, çocukların ve yetişkinlerin konser saatine kadar zaman geçirebilmeleri için atölyeler bulunacak. Bu yıl 7 Haziran’da başlayacak olan festival 27 Temmuz’da son bulacak. 7 yaşın altındaki çocukların ücretsiz katılabileceği festivalde bilet fiyatları yetişkin 5.50 €, 25 yaş altı içinse 2.75 € olacak. Kimi konserlerde bu fiyatın yetişkinler için 25, 25 yaş altı içinse 7 €’ya kadar çıkması bekleniyor. Festivalin konserler dahil tüm programına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Paris_caz_festivali


SANT JOAN KUTLAMALARI – BARSELONA

En uzun gündüzün ve en kısa gecenin yaşandığı gündönümü Katalan kültürü için o kadar önemli ki, bu gün İspanya’da resmi tatil ilan ediliyor. Bir bayram olarak kabul edilen gün dönümü, gerçek bir bayram gibi aralıksız kutlamalara sahne oluyor. Tüm şehrin belirli saatlerde sokaklara döküldüğü, bütün plajların bu güne özel partilere ev sahipliği yaptığı gün dönümü kutlamaları, Barselona’nın en renkli görüntülere sahip olduğu zamanlardan biri. Kutlamalar boyunca ateş yakmak ve gökyüzünü havai fişeklerle aydınlatmak, yıllardır en çok tercih edilen aktiviteler.  23 – 24 Haziran günlerini kapsayan gündönümü kutlamalarında sokaklar gibi evler de ciddi kutlamaların yapıldığı adresler. Eğer Katalan birini tanıyorsanız ve evine misafir olma şansınız varsa, bu fırsatı kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor. Eğer yalnızsanız ve bu günün Katalanlar için önemine şahit olmak istiyorsanız, soluğu kesinlikle Barselona’nın eşsiz plajlarında almanız gerekiyor. Zira bu plajlar erken saatlerde başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar aralıksız devam eden çılgın eğlencelere sahne oluyor.

Sant_Joan_Barselona

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account