VİZESİZ BİR AVRUPA ŞEHRİ: BELGRAD

VİZESİZ BİR AVRUPA ŞEHRİ: BELGRAD

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, sadece zengin tarihiyle değil, doğal güzellikleri ve hareketli yaşamıyla seyahat tutkunlarının her daim listesinde olduğu bir yer. Balkan coğrafyasında bulunan bir Avrupa şehri olan Belgrad’ı ayrıca vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Peki, yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz Belgrad’da gezilecek yerler neler? Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alan ve özellikle ilkbaharda bambaşka bir güzelliğe sahip olan bu sevimli kenti biraz daha yakından tanıyalım…

Sırpça’da “Beyaz Şehir” anlamında gelen Belgrad yürüyerek keşfedilebilecek bir yer. Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan yürüyerek görülecek yerlerden bazıları.

BELGRAD KALESİ OSMANLI İZLERİ TAŞIYOR

Balkan turlarının güzide şehri Belgrad gezilecek yerler açısından çok zengin bir yer. Bu yerlerin başında şehrin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Belgrad Kalesi geliyor. Kalemegdan olarak adlandırılan bu yer kale ve meydan kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Burası, tarihi anlamında en çok etkileneceğiniz yer olarak dikkat çekiyor. Kale içinde müzeler, parklar, anıtlar, ve heykeller bulunuyor. Tabii ki şehrin buradan görüntüsü de muazzam. 1521 yılında Belgrad’ı fetheden ve şehirde 357 yıl hüküm süren Osmanlı’nın etkisini burada hissedebiliyorsunuz.

DÜNYACA ÜNLÜ MÜZELER

Sırbistan’ın gururu olarak gösterilen Nicola Tesla, kablosuz telgrafın öncüsü olarak adlandırılan gelmiş geçmiş en büyük dahilerden biri. Belgrad’da sonrasında birçok teknolojik alana ilham kaynağı olan Nicola Tesla’nın kişisel eşyalarının sergilendiği bir müze bulunuyor. Müzede 160 bin kadar orijinal belge ve 5 bin 700 kadar kişisel eşya sergileniyor. Şehirde ziyaret edilmesi gereken bir diğer önemli müze de Sırbistan Ulusal Müzesi… Burada; Picasso, Van Gogh, Klimt ve Gustav gibi önemli isimlerin eserleri bulunuyor. Müzede hem Sırbistan’ın hem de Avrupa’nın sanat koleksiyonlarıyla karşılaşacaksınız.

SAVAŞLARA SAHNE OLAN MEYDAN

Taş Meydanı şehrin önemli merkezlerinden biri. Adından da anlaşıldığı gibi Taş Meydan, eski binaların yapımında kullanılan taşların çıkarıldığı yer olarak dikkat çekiyor. Burası ayrıca savaş zamanlarında askeri depo, sığınak ve tedavi merkezi olarak kullanılmış. Günümüzde ise turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği meydanda park, kafe ve restoranlar bulunuyor.

ENTELEKTÜELLERİN ADRESİ SKADARLIJA

Şehrin entelektüel kesimi nereye takılıyor diye merak edecek olursanız sizi Skadarlija’ya davet ediyoruz. Burası, tavernaların, restoranların, kafelerin ve sanat galerilerin olduğu sevimli bir yer. Arnavut kaldırımlı sokaklarda şehrin bohem hayatı ile karşılaşıyorsunuz.

BELGRAD’DA NE YENİR, NE İÇİLİR?

Belgrad seyahatinin en güzel yanlarından biri yeme-içme. Kültürleri bize hiçte uzak değil. Bu anlamda Türk misafirleri seyahatleri sırasında zorluk yaşamıyor. Kebap bizdeki gibi onlarda da oldukça popüler. En ünlü yemekleri cevapi adlı bir kebap. Şu bir gerçek ki, menülerde et fazla kullanılıyor. Ayrıca restoranlarda balık çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Restoranlarda porsiyonlar gayet büyük ve fiyatları da bir hayli uygun. Yemeklerden önce bizdeki gibi çorba önünüze geliyor. Ayrıca ara sıcak olarak da kuru eti mutlaka denemelisiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account