HER GEZGİNE HİTAP EDEN BİR DÜNYA ŞEHRİ: LONDRA

HER GEZGİNE HİTAP EDEN BİR DÜNYA ŞEHRİ: LONDRA

İngiltere’nin başkenti dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alıyor. Londra’da herkes için bir şeyler var. Tarihten, kültüre ve güzel yemeklere kadar misafirlerini etkileyecek bir çok cazip yönü bulunuyor.

İngiltere’nin başkenti Londra, dünyada hayran kalacağınız renkli ve ilginç şehirlerdendir. Thames Nehri’nin her iki tarafında kurulmuş olan şehrin geçmişi yaklaşık olarak 2 bin yıl önceye dayanıyor. Romalılar tarafından kurulan Londra, dünyanın en eski şehirlerinden. Dünya üzerinde en önemli şehirlerden olan ve sıfır meridyeninin geçtiği yer olan Greenwich kasabası da Londra’ya oldukça yakındır. Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan Londra, dünyanın her yerinden gezginler için her daim muhteşem bir cazibe noktasıdır.

Londra, aynı zamanda dünyanın en önemli sanat eserlerini barındıran bir kültür kentidir. Çok sayıda müze ve sanat galerileri Londra seyahatinizi daha unutulmaz kılacaktır. Dünya üzerinde nadir şehirlerden olan Londra’nın saymakla bitiremeyeceğimiz görülmeye değer pek çok bölgesi bulunuyor. Biz de sizler için harika bir Londra gezi rehberi hazırladık. İlk olarak Londra’da gezilecek yerlere bakalım…

BİG BEN

İngiltere’nin simgesi olarak kabul edilen bu saat kulesinin adı Big Ben olarak biliniyor. Londra’daki en önemli yapılardan biri olan Big Ben, şehri ziyaret edenlerin görmediği yerlerin başında geliyor. Uzun bir saat kulesi olan Big Ben, dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. Westminster Sarayı’nın yanında yer alan Big Ben’i Londra turunuzun olmazsa olmazlarındandır.

WESTMİNSTER SARAYI

Westminster Sarayı (Parlamento Binası), 1512 yılından beri Lordlar ve Avam Kamarası bölümlerine ev sahipliği yapıyor. Gotik mimari tarzda olan Westminster Sarayı, Birleşik Krallık’ta hem ülke yönetiminin merkezi olup, hem de zamanında kraliyet ailesine ev sahipliği yapmıştır. Saray oldukça büyüktür. 33 bin metrekare civarında bir alana sahip olan sarayın 1000’den fazla odası bulunmaktadır. Saray, 1987’de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil ederek koruma altına alınmıştır.

BUCKINGHAM SARAYI

İngiltere kraliyet ailesinin Londra’daki yaşadığı yer olan Buckingham Sarayı günümüzdeki halini 1920’lerde almıştır. Saray resmi resepsiyonların ve kraliyet seramonilerinin yapıldığı en önemli yerdir.

HYDE PARK

Londra yemyeşil bir başkenttir. Şehrin neredeyse her noktasında bir parkla karşılaşabilirsiniz. Şehrin merkezinde yer alan Hyde Park en çok dikkat çeken ve ziyaret edilen noktalarından biridir. Londra’nın en muhteşem ve gözde yerinde yer alan Hyde Park, hem dinlenmek hem de rahatlamak için çok idealdir. Parkta aynı zamanda birçok eğlence, etkinlik ve konser sunulmaktadır. Hyde Park, Londra’nın sekiz kraliyet parkından en büyüğü olarak biliniyor. Park ortasında bulunan yapay göl ise 1730 yılında yapılmış.

DOĞA TARİHİ MÜZESİ

Londra çok sayıda müzeye ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’nin en büyük müzelerinden biri olan Doğa Tarihi Müzesi, Londra’ya gelen turistlerin ilk olarak uğradıkları yerlerdendir. Müzede yeryüzünde bulunan her türlü bitki, hayvan ve mineral-maden çeşidi sergileniyor. Müzede yaklaşık olarak 70 milyon adet mineral ve fosil bulunuyor. Burası çocuklar için de çok ideal bir müze. Çocuklar burada televizyonlarda izlediği otobur bir dinazor türü olan Diplodocus’un dev hali ile tanışacaklar.

THAMES NEHRİ

Gri bir renge sahip olan Thames Nehri’nin üzerinde çok sayıda tarihi köprü bulunuyor. Thames Nehri, İngiltere’nin özellikle de Londra’nın tarihinde ve kültürel yaşamında çok önemli bir yere sahiptir. Nehir üzerinde kürek ve yelken gibi sporlar yapılabilmesi nedeniyle turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri yerlerdendir.

TRAFALGAR MEYDANI

Londra’nın en ünlü ve en büyük meydanı olan Trafalgar Meydanı, taşıdığı tarihi ve kültürel değerin yanı sıra, barındırdığı anıt ve heykellerle bireysel miraslara da ev sahipliği yapıyor. Şehrin kalbinin attığı yer olan Trafalgar Meydanı’nda, çeşitli konserlerden festivallere kadar birçok etkinlik düzenlenir.

LONDON EYE

Her şehri kuşbakışı görebileceğiniz bir nokta vardır. Londra’yı en iyi London Eye’dan görebilirsiniz. 135 metre yüksekliğiyle, Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolap olan London Eye, şehrin en turistik mekanıdır. Yılda yaklaşık 3 milyondan fazla ziyaretçi alan London Eye, sizin de fotoğraflarınız arasında yer almalıdır.

LONDRA’DA NE YENİR?

Londra’da herkes damak tadına göre güzel şeyler bulabiliyor. Deniz ürünlerinden steak’lere kadar, harika lezzetler sizi bekliyor. Londra’nın en bilinen yemeği Fish&Chips’tir. Yani balık ve patates tabağı. Geleneksel her restoranda bu lezzetle karşılaşmanız mümkün. Bunun yanı sıra Londra steak house restoranlarıyla da ünlü bir şehir. Eğer damak tadına çok önem veren bir gezginseniz, Londra’daki Michelen yıldızlı restoranları denemenizi tavsiye ederiz.

LONDRA’DA ALIŞVERİŞ

Londra’nın alışveriş açısından muhteşem bir şehir olduğu tartışılamaz. Londra’da alışveriş yapılacak onlarca cadde, binlerce mağaza ve birçok alternatif bulunuyor. Ünlü markaların yer aldığı cadde ve sokakları bir şey almasanız bile mutlaka gezmenizi öneririz.

Londra’da en dikkat çeken yer ise Oxford Street. Caddenin üzerinde birçok mağaza hizmet veriyor. Fiyatları biraz yüksek olsa da, her keseye uygun mağaza mevcut. Özellikle Avrupa’nın bazı yerlerinde mağazası bulunan Primark’ın bir şubesi de Oxford Caddesi’nde yer alıyor. Bu arada eğer organik gıda ürünlerine ilginiz varsa, Whole Foods Market’i gezebilirsiniz.

Londra’da alışverişin bir diğer durağı da Regent Street… Bu cadde de Oxford Street gibi Londra’nın alışveriş açısından ünlü bir caddesidir. Guess, Louis Vuitton, Fossil ve Desigual gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarını görebilirsiniz. Ayrıca Apple Store da bu cadde üzerinde bulunuyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account