HER İKİ YAKASI DA AYRI GÜZEL: BUDAPEŞTE’Yİ KEŞFETMENİN TAM ZAMANI

HER İKİ YAKASI DA AYRI GÜZEL: BUDAPEŞTE’Yİ KEŞFETMENİN TAM ZAMANI

Macaristan’ın güzel başkenti olan Budapeşte, Tuna Nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş. Nehrin akış yönüne bakıldığı zaman sağ tarafta kalan bölge Buda, sol kısımda kalan bölge Peşte’dir. Şehir, “Tuna’nın İncisi, Avrupa’nın Kalbi, Özgürlüğün Başkenti, Doğunun Paris’i” gibi isimlerle de anılıyor.  Budapeşte’nin kuruluşu M.Ö binli yıllara dayanıyor ve Romalılar,  Hunlar, Doğu Gotlar, Avarlar, Macarlar ve Türklerin hakimiyeti altında kaldı bu sebeple çok zengin bir kültürel değere sahip.

Budapeşte zengin kültürel değeri, coğrafi konumu, tarihi eserleri ve diğer özellikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. 23 bölgeden oluşan şehrin parkları UNESCO Dünya mirası listesinde yer alıyor. Şehir, özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan çok hasar almış ve  tarihi yapıların büyük bir kısmı tahrip edilmiş.  Orta Avrupa’nın en ünlü  kültür ve sanat merkezi olan  şehirde yaz festivali, bahar festivali ve Sziget Festivali olmak üzere çeşitli festivaller kutlanıyor. Tarihi eserlerinde  Barok, Neo-Klasik ve modern mimarinin özellikleri görünen şehirde görülmesi gereken yerlere yakından bakalım…

KAHRAMANLAR MEYDANI

Bu Meydan Budapeşte’nin hatta Macaristan’ın en büyük ve en ünlü meydanlarından biri. Meydan, Macaristan’ın bininci yıl anısına 1986 yılında dikilen Kahramanlar Anıtı’na, Macaristan’ın en önemli milli törenlerine, birçok galeriye ve heykellere ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan meydan, Budapeşte’nin kalbi konumunda. Meydanda iki yarım daire şeklinde olan anıtın üstünde bilgi ve zaferi,  barış ve savaşı, çalışma ve refahı, simgeleyen semboller bulunuyor.

Kolonlarda ise Macaristan tarihindeki önemli kişiler, devlet adamları ve kralların heykelleri var ve her heykelin altında o kişinin tarihteki önemli anının anlatıldığı rölyefler bulunuyor. Meydanın tam ortasında 36 metre yüksekliğinde bir sütun üzerinde Macaristan’ın ilk kralı Aziz Stephen’in tacını bir elinde Hristiyanlığın kutsal simgesi haçı tutmuş bekleyen heykeli göreceksiniz. Heykel, sütunun tabanını da Macar Krallığı’nın ilk kurucusu olan Arpad ve büyük kabile liderleri ile çevrelenmekte olan heykeller oldukça etkileyicidir.

BUDA KALESİ

1265  yılında inşa edilmiş olan Buda Kalesi, misafirlerine harika bir Budapeşte manzarası sunuyor. Kale, Barok mimarinin özelliklerini taşımakla birlikte birçok müze de barındırıyor. Buda Kalesi, Kral IV. Bela tarafından yaptırılmış ve kulenin bulunduğu konum Budapeşte’nin en eski tarihi yerlerinden biri. Kale, geçmişte kraliyet sarayı olarak kullanılmış ve şimdi ise kentin önemli müzelerine ev sahipliği yapmakta. Müzeler içinde arasında en önemli olanları,  28 bin parçadan oluşan geniş koleksiyona sahip Macar Askeri Tarih Müzesi ve hemen yakınındaki Müzik Müzeleridir.

PARLAMENTO BİNASI

Avrupa’nın en büyük 3’üncü parlamento binası olma özelliğine sahip bina, Peşte bölgesinde Tuna Nehri kıyısında yer  alıyor. Budapeşte’nin turistler tarafından en çok ilgi gören yapılardan olan bina adeta şehrin simgesi durumunda. Parlamento Binası, 1885 ile 1904 yılları arasında, Avusturya Macaristan’ın büyüklüğünü ifade etmek amacıyla inşa edilmiş. Binanın tam ortasında 96 metre yüksekliğinde görkemli bir kubbe bulunuyor.  Parlamento Binası’nın merdivenleri toplamda yaklaşık olarak 20 km uzunluğa sahip ve  binada 10 avlu ve  691 oda var.  Bina şehrin her tarafından ayrı güzel görünüyor.

 ZİNCİRLİ KÖPRÜ

Budapeşte’nin önemli yapılarından olan Zincirli Köprü  19. yüzyılda, Tuna Nehri üzerinde, Buda ve Peşte’yi birleştirmek amacıyla yapılmış. Fakat köprü  2. Dünya Savaşı sonrasında yıkılmış ve 1849 yılında ünlü İngiliz mühendis William Tierney Clark tarafından eski görünümüne uygun bir şekilde tekrardan yapılmış. Clark yaptığı bu eserin kusursuz olduğunu söylermiş ve köprü bittiğinde bir hata bulan olursa, kendini bu köprüden atacağını söylemiş. Bu sözünden dolayı da köprü çalışmasının sonuna çok itinalı ve titiz bir şekilde gerçekleştirmiş.

Köprüyü bitirdiğinde ise hiçbir estetik ve mimari hiçbir hatanın olmadığını iddia etmiş.  Köprünün açılış günü geldiğinde herkes yakından köprüyü yakında inceler ve Clark’ın dediği gibi hiç kimse hiçbir hata bulamaz.  O sırada köprüyü gezmekte olan  çocuk da köprünün başında duran aslanların dilinin olmadığını söyler. Herkes bir bakar ki küçük çocuk haklıdır. Aslanların gerçekten dili yoktur. Ünlü mühendis verdiği sözü tutar ve kendini Tuna Nehri’nin derin sularına bırakır.  Fakat köprünün yüksekliği çok uzun olmadığı için Clark sıcak havada bir serinleyip sudan çıkar. Böylelikle sözünü de tutmuş olur. 375 metre uzunluğu ve 16 metre genişliği olan Zincir Köprüsü’nde  yer alan taş aslanlar her iki yakada yapıyı korumak için nöbet tutuyor.

OPERA BİNASI

Avrupa’nın akustik açıdan en iyi operalarından biri olan yapı hem dış hem dış mimarisiyle dünyanın sayılı opera binalarından. Burası Macaristan’ın 1000 yıllık tarihini duyurmak amacıyla 1896’da inşa edilmiş.  Opera Binası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Andrassy caddesi üzerinde bulunuyor.  Muhteşem bir estetik görünüme sahip olan binanın mimarı ünlü Macar mimar Miklosybl’dir. Bina, yılda 50’ye yakın opera ile 100’ü aşkın gösteriye ev sahipliği yapıyor ve Macaristan’ın en gözde yapıları arasında.

 ANDRASSY UT CADDESİ

Cadde, 2002 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi bulvar olarak biliniyor.  Budapeşte’nin en ünlü alışverişin yapıldığı ve  en lüks restoranların olduğu caddesidir. Cadde, üst düzey tasarım mağazaları ile dolu olduğu için, Budapeşte’nin en pahalı caddesi olmasıyla ünlü. Bulvar yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğunda ve Caddenin ilerisinde, elçilikler ve tarihi saraylar bulunuyor.

BUDAPEŞTE’DE ALIŞVERİŞ

Budapeşte kendine özgü alışveriş dünyası ile ünlü. Şehir çok ilginç bir kültürel tarihe sahip olduğu için hediyelik eşya ürünler de oldukça ilginç ve çeşitli. Özellikle Herend Porselenleri ile bilinen el yapımı özel porselenlerden satın alabilirsiniz. Bunlarla birlikte şehirde folklorik ürünler, renkli yumurtalar ve yöresel kıyafetler de oldukça dikkat çekici. Şehirde aynı zamanda el işine de çok önem veriliyor. Hediyelik eşya olarak pek çok tahta oymacılığı ve dantel işi ürünlere de rastlayabiliyorsunuz.

Budapeşte’de alışveriş mekanları açısından da oldukça zengin ve renkli tarihi pazarlar, modern alışveriş merkezleri ve lüks dükkanlar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Nagycsarnok tarihi pazarı şehrin sembollerinden. Burada her zaman taze meyve ve sebzeler ve çok daha ilginç ulusal lezzetler satın alabiliyorsunuz. Şehre özgü  özel hediyelik eşyaları satın almak için Budapeşte de ünlü olan alışveriş caddesi kesinlikle Vaci Caddesi. Budapeşte’nin en büyük ve en önemli alışveriş merkezi WestEnd Şehir Merkezi, burada 400’ün üzerinde farklı uzmanlık alanı ve fiyat kategorisi tek bir çatı altında bulunuyor. Şehre özgü yöresel kıyafetler, çeşitli hediyelikler ve spor aksesuarlarının en güzelleri burada.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account