Schengen Vizesi Almayı Kolaylaştıran Yöntemler

Schengen Vizesi Almayı Kolaylaştıran Yöntemler

Avrupa Birliği üye ülkelerinin tamamı tarafından tanınan ve ülkeler arasında seyahat ederken ortak bir kabul belgesi olan Schengen vizesi, kimi seyahat severler için sıkıntı olabiliyor. Çok istediğiniz bir tatile sadece Schengen vizesi alamadığınız için gidememeniz gerçekten can sıkıcı bir durum olabilir. Yapılan araştırmalara göre aslında Schengen vizesi almak için tüm koşulları sağlayan bir çok kişinin, vize başvuru sürecinde yaptığı küçük prosedür hatalarından kaynaklı sonuca ulaşamadığı biliniyor.

Peki, nedir bu işin sırı? İşte Schengen vizesi alabilmek için harfiyen yerine getirmeniz gereken kurallar.

Pasaport geçerlilik süresine dikkat!

Öncelikle Schengen vizesi alabilmenin ilk ve en önemli kuralı, pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat bitiş tarihinden en az 6 ay uzun olması gerekiyor. Zaten hâlihazırda bir pasaportunuz varsa, talep ettiğiniz vize süresi pasaportunuzun geçerlilik süresiyle paralel olmalı. Yani geçerliliğinin bitmesine 2 ay kalmış bir pasaport ile 3 aylık vize talebinde bulunduğunuzda alacağınız cevap kesinlikle ret olacaktır. Zira vizesiz gidilebilen ülkelerde dahi pasaportunuzun süresi dolmaya yakınsa ülkeye alınmayabiliyorsunuz.

pasaport

İdeal başvuru süresi ne kadardır?

Son yıllarda yapılan düzenlemeler ile vize başvurusu için elçiliğe bireysel olarak gidilmesi gerekmiyor. Aracı kurumlardan randevu alarak vize işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bireysel olarak yapmanız gereken tek şey, aracı kurumun size bildireceği tarihte ve yine aracı kurumun sizi yönlendireceği yetkili kuruma giderek parmak izi vermek. Schengen vizesini almak, ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte 3-7 iş günü kadar sürebilen prosedürleri kapsar. Bayram ve Noel gibi insanların yoğun olarak seyahat ettiği zamanlarda, ilgili kurum size 15-20 gün sonrası için randevu verebilir. Bu nedenle seyahatinizden en geç 3 hafta önce bu süreci başlatmanız, işinizi garantiye almanız açısından önemlidir.

Schengen vizesinin ücreti ne kadardır?

Ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte Schengen vizesinin ücreti 70-110 Avro arasındadır. Önceden buna ek olarak talep edilen 10-15 Avro randevu ücreti şimdilerde alınmazken bunun yerine yine 10-15 Avro sağlık sigortası ücreti talep edilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var ki, bunlar doğrudan vizeyi alıp alamayacağınızı belirleyebiliyor. Peki, nelere dikkat etmeliyiz?

  • Çalıştığınız iş yeri ile ilgili evraklar çok ciddi önem taşımaktadır. Bu nedenle çalıştığınız şirkete ilişkin evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmelisiniz. Eğer kurumsal ve tanınmış bir firmada uzun süredir çalışıyorsanız, bu sizin için ciddi bir avantaj.
  • Mezun ve çalışmıyor olanlar vize başvurusunda oldukça riskli bir grubu temsil ederler. Bu durumda yapacağınız şey ise ebeveynlerinize ait belgeleri eksiksiz hazırlayıp, seyahat masraflarınızı onların karşılayacağını da bir dilekçe ile belirterek başvuruda bulunmaktır.
  • Öğrenci iseniz okulunuzla ilgili tüm evrakları eksiksiz şekilde tamamlayıp sunmanız gerekiyor. Çünkü başvuru sürecinde sizin en önemli referansınız okuduğunuz okuldur. Bunun yanında yine ailenizle ve ailenizin maddi durumunu gösteren evraklarla ilgili kısmı da en az okul bilgileri kadar önemlidir.
  • Vize başvurularında ilişki halinde olunan kurumlar oldukça önemlidir. Eğer anneniz bir devlet kurumunda uzun yıllardır çalışıyor, babanız ise esnafsa, annenizin evrakları ile vize başvurusunda bulunmanız olumlu cevap alma ihtimalinizi büyük ölçüde arttırmaktadır.
  • Konsolosluk kimi zaman vize için görüşmeye davet edebilmektedir. Bu görüşme genelde insanların stres yapmasına neden olsa da, aksine avantajlı bir durum olduğunu bilmek gerekir. Çünkü görüşmeler size kendinizi ifade etme şansı verecektir. Kişisel ve kurumsal evraklarınızın güven vermediği durumlarda dahi sizin görüşme esnasında bıraktığınız güvenilir imaj, sizi ret cevabından kurtarabilir.

Tüm bu süreçten sonra nihayet Schengen vizenizi elinize aldıysanız, unutmamanız gereken çok kritik bir durum söz konusu. Şöyle ki; silik yazı, kaymış imza ya da yamuk yapıştırma gibi bir hata söz konusuysa, sakın bu hataları kendiniz düzeltmeye çalışmayın. Aksi takdirde havalimanı giriş ve çıkışlarında yaptığınız müdahale anlaşılacak ve çok sıkıntılı bir süreç yaşamanıza neden olacaktır. Bu hataları düzeltmek yerine tekrar ilgili kuruma başvurmanız halinde sorun en kısa zamanda çözülecektir.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account