HİNDİSTAN’IN ALTIN ÜÇGENİ

HİNDİSTAN’IN ALTIN ÜÇGENİ

Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan Hindistan’ın Altın Üçgeni olarak adlandırılan bölgesini keşfe çıkıyoruz. Yeni Delhi, Jaipur ve Agra şehirlerinin oluşturduğu bu bölge, seyahatseverlerin hayallerini süslüyor. Şimdi dünyanın en şaşırtıcı yapılarına sahip olan Hindistan’ın muhteşem şehirlerini biraz yakından tanıyalım.

DELHİ

25 milyon nüfusuyla Hindistan’ın en büyüleyici bölgesi olan Delhi, seyahat tutkunlarına farklı deneyim sunan bir yer. Bölgede ilk olarak Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’yi mercek altına alalım. Avrupa’nın havasını soluyacağınız Yeni Delhi, çok kozmopolit bir şehir. Burası aynı zamanda zıtlıkların yaşandığı bir yer. Her köşesinde farklı hikayelerin gizlendiği şehirde Hindistan Kapısı, Parlamento Binası, Başbakanlık Konutu görülecek yerler arasındadır. Ayrıca Hint inanışına göre bazı tanrıları yakından tanıyabileceğiniz Lakshmi Narayan Mabedini de es geçmeyin. Müzede Hindistan tarihine ışık tutacaksınız. Ayrıca, Hindistan’daki en yüksek taş bina olan Qutub Minar Kompleksini de görmeden dönmeyin. 1199 yapımına başlanan bu kompleks mimari  açıdan derin izler taşımaktadır.

Eski Delhi ise 12. ve 19. yüzyıllarda Hindistan’da müslümanların hakim olduğu dönemde devletin merkeziydi. Bu nedenle o döneme ait birçok cami, medrese ve anıtsal yapıları günümüzde de görebilme şansına sahipsiniz. Buranın en dikkat çeken yapısı ise Hindistan’ın en büyük camisi olan Jama Mescid’dir. Cuma Camisi anlamına gelmektedir. Jama Mescid, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca Hint Ulusunun babası sayılan Mahatma Gandhi’nin öldürüldükten sonra yakıldığı yer olan, siyah mermerden yapılmış sade bir anıtın bulunduğu Rajpat Parkı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

JAIPUR

Jaipur, Hindistan’da “Pembe Şehir” olarak adlandırılıyor. Hindistan’ın Racasthan eyaletinin başkenti olan Jaipur, tarihi bir şehir olmasının yanı sıra ülkenin en gösterişli yeri olarak bilinir. Rengarenk kaotik sokakları, sizi eski ile yeninin en güzel buluşmasını sunuyor. Burada görmeniz gereken yerlerin başında Amber Fort olarak adlandırılan Amber Kalesi geliyor. Moğol İmparatorluğu’nun gücünün bir göstergesi olan kaleye fillerin üzerinde çıkıyorsunuz. Kalenin içinde yer alan saray 1639’dan beri hiç restorasyon görmemiş.

Merkezde yer alan City Palace (Şehir Sarayı) Jaipur’un kalbi durumunda. Günümüzde bu sarayda eski kraliyet ailesinin üyeleri yaşıyor. Sarayın içindeki yer alan müzede, Tekstil ve Kostüm Müzesi, Sanat Galerisi, görülmesi gereken bölümlerdendir. Sarayların dışında, Jantar Mantar denilen kraliyet gözlemevini de ziyaret etmenizi öneririz.

AGRA

Hindistan’ın kuzeyinde yer alan Agra, bir dünya harikası olarak kabul edilen Tac Mahal’e ev sahipliği yapmaktadır. Hindistan’ın simgesi olan bu yapıyı görmek için dünyanın her yerinden Agra’ya turistler akın eder. Ancak, Taj Mahal’in Agra’da görülmesi gereken tek yapı olmadığını da hatırlatmakta fayda var. Şehirde pazar yerlerinden “Kırmızı Kale” olarak da bilinen Agra Kalesi’ne kadar birçok yeri ziyaret etmeden dönmeyin. Agra’nın bir başka önemli yapısı ise UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde yer alan Fatehpur Sikri.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account