Hırvatistan’da mutlaka görmeniz gereken 5 yer

Hırvatistan’da mutlaka görmeniz gereken 5 yer

Hırvatistan’da  görülmeye değer 5 yeri sizin için araştırdık..

Diocletianus Sarayı

Diocletianus Sarayı, Roma tarihinde görevinden kendi isteğiyle ayrılan tek imparator olarak tanınan Diocletianus tarafından 4. Yüzyılda yaptırılmıştır. Emeklilik kararı aldıktan sonra lahana yetiştirmeye başlayan İmparator, ‘’göreve dön’’ çağrılarını ise ’’yetiştirdiğim lahanaları görseydiniz bunu bana asla tekli etmezdiniz’’ diyerek savuşturmuştur.

Diocletianus’un emekliliğini geçirdiği yer olan Diocletianus Sarayı’nın nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız ‘’Split şehrinin içerisinde ikinci bir şehir’’ cevabını verebiliriz. Dalmaçya sahillerine bakan bu saray Hırvatistan’ın en ünlü kültürel ve mimari yapılarından biridir. Sarayın içerisinde dolaşırken birbirinden ilginç yeraltı mahzenleri, zanaatkârların her köşeye açmış oldukları sergiler, hediyelik eşya stantları ve romantik köşelerle karşılaşacaksınız.

Diocletianus Palace in Split, Croatia

Dubrovnik Şehri

Dubrovnik’te şehir turu yapmak zamanda geriye gidip tarihi bir ortaçağ kentini keşfetmek anlamına geliyor. 7. Yüzyılda kurulmuş olan bu tarihi kentin en önemli noktalarından biri surlar bölgesi. Bu bölgenin içerisinde görülmesi gereken birçok tarihi yapı mevcut. 1038 yılına tarihlenen Dubrovnik Kalesi, 15. Yüzyıla ait Onofrio Çeşmesi, içerisinde tarihte bilinen en eski eczanelerden birini barındıran Franciscan Manastırı, müze olarak hizmet veren Rektörler Sarayı, Sponza Sarayı ve Çan Müzesi bunlardan sadece bazıları.

Teleferiğe binerek Adriyatik kıyılarına bulunan bu mükemmel şehre yukarıdan bakabilir, tekne turlarına katılabilir, labirent sokaklarında tarihi bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz aylarında gitmeniz durumunda ise müzik, tiyatro, dans gösterilerinin yapıldığı dünyaca ünlü Dubrovnik yaz festivallerini sakın kaçırmayın!

Dubrovnik

Plitvice Gölleri Milli Parkı

Zagreb’e 2,5 saat mesafede bulunan Plitvice Hırvatistan’ın en eski ulusal parkı. İrili ufaklı birçok göl, şelale, su altı mağarası ve adeta balta girmemiş ormanlarıyla bir doğa harikası olan Plitvice’yi dolaşmak için en az 4 saatinizi ayırmalısınız. Spor ayakkabılarınız giyin ve Unesco tarafından koruma altına alınmış olan bu bölgeyi adımlayın. Yapacağınız bu yürüyüşte birçok ahşap merdivenden geçerek 16 adet birbirinden güzel doğa harikası gölle karşılaşacak, nadir görülen türde kuşların ve etkileyici güzellikteki şelalelerin sesleriyle ruhunuzu dinlendireceksiniz.

The Plitvice Lakes in the Plitvice Lakes municipality, in the mo

St.James Katedrali

Hırvatistan’ın Sibenik şehrinde bulunan St. James Katedrali taştan yapılma gotik bir Rönesans yapıtıdır. 1431 yılında yapımına başlanan katedral çeşitli aşamalardan geçerek 1535 yılında tamamlanmıştır. Katedral, kapılarında ve cephelerinde bulunan yaklaşık 75 adet küçük heykelcikle süslenmiştir. Dalmaçya kıyılarında bulunan Sibenik kentinin en önemli tarihsel yapısı olan katedrale ulaşmak için geçeceğiniz yollar ise seyahatinize keyif katacak küçük bir detay.

Cathedral of St. James in Sibenik illuminated at dusk

Stari Grad Ovası

Avrupa’nın en eski şehri olan Stari Grad’da bulunan ova tarihte ilk olarak Yunanlılar tarafından tarımsal arazi olarak kullanılmıştır. Üzüm bağları ve zeytin ağaçlarının bulunduğu bu tarımsal alanda antik çağlardan günümüze kadar tarımsal faaliyetler kesintisiz olarak devam etmektedir. Stari Grad ovası 2008 yılında dünya kültürel mirası listesine eklenmiştir.

Starigrad

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account