Holi Festivali Yaklaşıyor; Boyaları Hazırlayın!

Holi Festivali Yaklaşıyor; Boyaları Hazırlayın!

Şöyle düşünün; bir ilkbahar günü, Hindistan’ın herhangi bir şehrinde yürüyorsunuz. Havada pırıl pırıl parlayan müthiş bir bahar güneşi var. Bulaşıcı olan bu bahar neşesi görme alanınızdaki herkesi sarmış durumda. Hemen ilerideki köşeyi döner dönmez tam yüzünüze içinde boyalı su olan bir balon geliyor ve her yeriniz boya oluyor. Size bu sulu şakayı yapan çocuk karşınızda durmuş kıkır kıkır gülüyorsa, bilin ki Holi Festivali’nin tam ortasındasınız.

Dünyanın tartışmasız en renkli festivali olan Holi Festivali’ne sayılı günler kaldı. Birbirinden ilginç festivallere imza atan Hinduların en renkli festivali, her yıl olduğu gibi bu yılda ilk dolunayın görülmesiyle sokakları renklere boyayacak. İnsanların birbirlerinin üstlerine döküp, çılgınca etrafa savurduğu rengarenk boyalar, baharın gelişiyle birlikte başlayan çok renkliliği ve neşeyi ifade ediyor. Sadece bununla sınırlı değil tabi anlamı. Bakın festivalin Hint mitolojisindeki yeri ne?

Holi_Festivali (2)

Hint mitolojisine göre, Kral Hiranyakaşipu, Hindu tanrısı Brahma tarafından ölümsüzlükle kutsanır. Ölümsüzlükle kutsanan Kral Hiranyakaşipu, kendindeki bu gücün getirdiği özgüvenle herkesin kendine itaat etmesi gerektiğini savunur. Bu kibirli düşünceye ilk karşı çıkanlardan biri de Kralın oğlu Prablah’tır. Bu durumdan hayli rahatsız olan kral, kendi öz oğlunu öldürebilmek için bıkmadan planlar yapar ve uygulamaya çalışır. Fakat bilgelik tanrısı Vishnu’nun yardımları Prablah’ı  her seferinde ölümden kurtarır. Kralın son planı ise Prablah’ı kız kardeşi Holika’nın kucağında uyurken ateşe vererek öldürmektir. Yine Vishnu’nun yardımı sayesinde Holika’nın üzerindeki şal bir türlü ateş almaz. Kardeşini korumak için üzerindeki şalı kardeşine veren Holika kendisini koruyamaz ve yanarak ölür. Bunun üzerine Bilgelik tanrısı Vishnu, Kral Hiranyakaşipu’yu öldürerek onun yerine oğlu Prablah’ı kral yapar. Kötülüğe karşı iyiliğin zaferi olan bu olayı anmak ve kutlamak Holi Festivalinin asıl amacıdır.

Holi_Festivali (1)

Festival, Hinduların yaşadığı hemen her yerde kutlanıyor. Fakat en renkli görüntülere sahne olan yerler Hindistan ve Nepal. Hindistan’da festivalin yaklaştığını çarşı ve pazarlardaki hareketlilikten anlamak mümkün. “Gulal” ve “abeer” adı verilen renkli tozlar dükkanların önünde satışa çıkarılır. Bu toprak boyaların etrafa ve birbirinin üzerine atılmasıyla başlayan eğlence, boyaların sulu hale gelmesiyle devam eder. İşin bu kısmında daha çok çocuklar ve gençler ön plandadır. Gün boyu bin bir çeşit renkle etrafı boyamanın coşkusu doyasıya yaşanır. Gün boyu çılgınca eğlenen halk, akşam da bir araya gelerek yemekler yer, birbirine güzel anılarını anlatır. Festival günü yapılan bu sohbetlerin, küskünleri de barıştırmak gibi özel bir tarafı vardır.

Festival ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “Holi Festivali ile ilgili bilmediklerimiz” yazımızı okuyabilirisiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account