HOLLANDA’NIN EN GÜZEL KASABALARI ZAANSE SCHANS VE VOLENDAM – Video

HOLLANDA’NIN EN GÜZEL KASABALARI ZAANSE SCHANS VE VOLENDAM – Video

Hollanda’nın gece hayatıyla ünlü başkenti Amsterdam’a gitmişken, ülkenin en güzel kasabalarını da listenize ekleyebilirsiniz. Red Light  District ile dünyaya nam salan ve turizm merkezi haline gelen Amsterdam’dan yaklaşık yarım saat uzaklıktaki  Zaanse Schans ve Volendam’ı günübirlik ziyaret ederek tatilinizi daha da unutulmaz hale getirmeniz mümkün. Zaanse Schans’da Hollanda’ya özgü yel değirmenlerini, sahil kasabası olan Volendam’da ise rengarenk yazlık evleri göreceksiniz. Hadi bu iki kasabayı biraz daha yakından tanıyalım:

HOLLANDA’YA ÖZGÜ YEL DEĞİRMENLERİ

Zaanse Schans Kasabası’na adımınızı attığınız andan itibaren müthiş bir kakao kokusuyla karşılaşıyorsunuz. Yemyeşil doğanın da etkisiyle kendinizi masal dünyasındaymış gibi hissedeceksiniz. Kasabanın çok yakınlarında çikolata fabrikaları yer alıyor. Bu nedenle, Zaanse Schans’ın girişinde bu koku etrafınızı sarıyor. Ardından kasabanın içine doğru girmenizle birbirinden güzel sevimli yazlık evleri seyre dalacaksınız. Yel değirmenleri, laleler, kanallar ve takunyalar Hollanda’nın simgelerinden bazıları. Zaanse Schans’da küçük bir atölyede takunyaların nasıl yapıldığına da tanık olacaksınız. Belirli aralıklarla atölyedeki ustalar size bu çalışmayı gözlerinizin önünde yapıyor. Zaanse Schans, özellikle yel değirmenlerinin bulunmasıyla ünlü bir kasaba. Hollanda’daki su seviyesinin altındaki yerlerden suyun dışarı çıkarılması için kullanılan yel değirmenleri bu şekilde toprakları daha verimli hale getiriyor. Yel değirmenlerini yakından gördükten sonra kasabada yemyeşil doğal ortamda kazlarla birlikte yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim.

yel degirmenleri

SESSİZ BİR BALIKÇI KASABASI

Volendam, Hollanda’nın kırsal hayatını çok iyi özetleyen bir kasaba aslında. Amsterdam’dan Volendam’a doğru hareket ettiğinizde, otlayan ineklere, geniş alanlara yayılmış tarlalara, çiftliklere rastlayacaksınız. Volendam’a ayak bastığınızda da dikkatinizi en çok yazlık evler çekecek. Mimarisiyle kasabaya ayrı bir hava katan evler şüphesiz birçok insanın sahip olmak istediği cinsten. Özellikle farklı tondaki renkleriyle ziyaretçilerde büyük hayranlık uyandırıyor. Şirin bir balıkçı kasabası olan Volendam’da deniz mahsullerinin birden çok çeşidini yiyebilirsiniz. Dilerseniz bir restorana oturup denize karşı keyif yapabilir, dilerseniz de  5 Euro’ya fish & chips alarak banklarda karnınızı doyurabilirsiniz. Bunun yanı sıra hediyelik eşya satan dükkanlarında ve cafelerde vakit geçirebilirsiniz.

volendam

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account