Hollanda’nın Suyla Mücadelesini Simgeleyen Yerler

Hollanda’nın Suyla Mücadelesini Simgeleyen Yerler

Schokland ve Çevresi

Schokland, Hollanda’nın Unesco Dünya Mirası listesine ilk alınan bölgelerindendir. Tarih öncesi dönemlere ait bir yerleşim merkezidir. Adaylık başvurusu dosyasında Schokland ve çevresi için ‘’Hollanda’nın suya karşı verdiği savaşın bir sembolüdür’’ şeklinde tanımlandı.

Bölge ortaçağda deniz suyunun aşırı şekilde yükselmesi sonucu bir ada haline gelmiş yaşamın tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle tarım arazilerine yer açmak için çevresi kurutulmuş ve günümüzdeki büyüleyici güzelliğine kavuştu.

schokland_ve_ cevresi

Amsterdam Savunma Hattı

Hollanda’nın deniz seviyesinin altında kalan bir ülke olması nedeniyle suya karşı olan mücadelesi hiç bitmedi. Denizden gelen suların ırmaklar vasıtasıyla ülkeye dolması Hollandalıların suya karşı ilginç tedbirler almasına neden oldu. Amsterdam savunma hattı bu mücadelenin örneklerinden bir tanesi. Amsterdam şehri etrafında 135 KM boyunca uzayan 45 kaleden oluşan savunma hattı suları kontrol etmek amacıyla 19. Yüzyılda inşa edildi. Sahip olduğu kanal ve havuz sistemleriyle Hidrolik mühendisliğinin en önemli örneklerinden biri.

amsterdam_ savunma_hatti

Kinderijk-Elshout’taki Yeldeğirmenleri

Hollanda’yı simgeleyen en önemli yapılardan bir tanesi de yel değirmenleri. Birçok kitaba, şarkı sözlerine de konu olan yel değirmenleri Hollanda’da tahıl öğütücü, elektrik üretici ve su baskınlarına karşı tahliye ünitesi olarak kullanılmış. Rotherdam yakınlarında bulunan Kinderijk kasabasında 18. Yüzyıldan itibaren yapıla gelen 19 yel değirmeni bulunmakta. Romantik dönem ressamları için mükemmel bir kompozisyon oluşturan bu yel değirmeni ağı turistler tarafından oldukça ilgi gören yerler arasında.

hollanda_yeldegirmeni

Woudagemaal Buhar Pompa İstasyonu

Hollandalıların ayaklarını kuru tutmak için vermiş olduğu muhteşem mücadelenin bir başka örneği Woudagemaal buhar pompa istasyonu kendi alanında ilktir. İnşa edilmiş en büyük pompa istasyonlarından biri olan tesis günümüzde hala çalışır vaziyettedir.1998 yılında Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir. Friestand bölgesindeki sel baskınlarına karşı suyu tahliye etmeye imkân veren istasyon 1920 yılında açılmıştır.

visitors centre of the woudagemaal

Beemster Polder

1612 yılında denizin kurutularak yerleşim alanı haline dönüştürülen Beemster Polder, insanların doğaya karşı olan mücadelesini simgeleyen bölgelerden bir tanesi. Gölün etrafına yüksek setler örülerek inşa edilen alanda setin çevresine kazılan kanallarla etkileyici ve geometrik bir manzaraya kavuşmuş. Göl üzerine kurulmuş olan Beemster Polder’in çevresinde suyun tahliyesi için inşa edilen yeldeğirmenleri dünya miras listesindeki bu alanın cazibesini daha da arttırmış.

Beemster_Polder

Amsterdam Kanalları

Hollanda sahip olduğu kanallarıyla meşhur bir şehir. Coğrafik şartlar nedeniyle yaşam alanlarına büyük ölçüde müdahale etmek zorunda kalan Hollandalılar ortaya muhteşem bir görsel şölen çıkartmışlar. Amsterdam şehrinin içerisine sel baskınlarından korunmak ve kendilerine yaşam alanı açmak için 17. Yüzyıldan itibaren bugüne kadar yüzlerce kanal kurmuşlar. Şehrin kanallar ile çevrilmiş bölgesi Unesco tarafından Dünya Miras Listesinde bulunmakta.

Amsterdam channels at night

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account