HÜZÜN DE VAR EĞLENCE DE! BALKANLAR’IN KALBİ BELGRAD…

HÜZÜN DE VAR EĞLENCE DE! BALKANLAR’IN KALBİ BELGRAD…

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Balkanlar’ı tanımak için iyi bir başlangıç noktası. Sizi alıp Orta Çağ’ın tam ortasına götürüyor ama aynı anda zamanın ruhunu yakalatmayı da çok iyi başarıyor; çünkü her daim yaşayan bir şehir Belgrad. Bu yaşlı şehrin genç nüfusu sanki bütün dünyaya eğlenmeyi, en iyi onların bildiğini kanıtlamaya çalışıyor. Belki de şehirde fiyatların bu kadar ucuz oluşu, gerçekten de dünyanın geri kalanının gelip burada, bu şehrin insanlarıyla birlikte eğlenmesi için iyi bir sebep. Dünyanın en renkli sentezlerinden biri; hem hüzünlü hem eğlenceli… Yaşlı kıtanın ruhu genç şehri Belgrad. Gri taş binaların yükseldiği, caddelerinde nostaljik tramvayların işlediği bu cazibeli şehir; parkları, kaleleri, tarihi semtleriyle özgün bir karaktere sahip.

Şehrin parklarında, meydanlarında, sokaklarında hikayeler peşimizi bırakmıyor. Genci yaşlısı, yerlisi, yabancısı herkesin ortak buluşma noktası olan “Kalemegdan”size bugünün hikayelerini anlatıyor. Bir zamanlar İstanbul’a giden yolu temsil eden görkemli İstanbul Kapısıise geçmişin hikayelerini… Daha fazla hikaye içinse Aziz Sava Katedrali, Sırbistan Ulusal Müzesi, St. Mark’s Kilisesi, Eski ve Yeni Saraylar sizleri bekliyor.

Kalemegdan Parkı, Belgrad’ın doğum noktası. Bin yıl once bölgeye gelen Keltler, Tuna ile Sava’nın kesiştiği noktada, suyun içine uzanan tepeciklerle dolu bu yeşil alana yerleşmişti. Parkta bugün de imparatorlukların ve bu topraklarda yetişen başarılı kişilerin anısı yaşatılıyor.

Şimdiye kadar gezdiğiniz bütün şehirleri gözünüzün önüne getirin. Hepsinin mutlaka şehrin kalbi niteliğinde uzun bir caddesi vardır. Balgad’ın kalbi olan o uzun cadde ise Knez Mihailova Caddesi. Knez Mihailova caddesi üzerinde şehrin ritmini dileyebileceğiniz o kadar çok kafe ve restoran var ki, seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. Size bir tavsiye vereyim, sokak müzisyenleri hangi kafeye daha yakınsa oraya oturun. Maksat şehrin ritmini dinlemekse daha iyi bir seçenek düşünülemez. Kendinize bir kahve söyleyin, yanına da bir tatlı. Eve döndüğünüzde Belgrad gezinizden geriye kalan en canlı hatıra bu olacak.

 

Yugoslavya’nın kurucusu, 1980’e kadar lideri Broz Tito’nun ruhu Yugoslav Tarih Müzesi‘ni yakınında dolaşıyor. Müzede dönen duygusal film Tito’nun günlük yaşamından, Jimmy Carter’dan Fidel Castro’ya dünya liderleriyle buluşmalarından görüntüler yer alıyor. Fotoğrafları yine halıların, tabakların, madalyaların ve kitapların üstünde; fakat bu sefer müzenin hediyelik mağazasında.

Tarih keşfine çıkacağınız bir yürüyüş için şehrin sevimli semtlerinden Zemun’agidin. Barok ve 19. yüzyıldan kalma kiliselerin arasındaki çiçeklerle süslü arnavutkaldırımı sokaklara şerbet renkli evler, sanat galerileri, elişi ürünler satan küçük mağazalar, rıhtım boyuna ise kafeler ve balık restoranları sıralanmış.

Belgrad’da son yıllarda içten içe filizlenen bir bohem kültürün varlığını hep duyardım gezginlerden, gezi yazılarından. Skadarlija ise bunu gözlemleyeceğiniz en iyi yer. Skadarska Caddesiboyunca sıralanan sanat galerileri, masa ve sandalyeleri dışarı taşan restoranları, binaların duvarlarından fışkırmışçasına bütün sokağı kaplayan çiçekleri ile Skadarlija, Belgrad’ın içinde ayrı bir dünya.

Bir ülkenin ya da bir şehrin neyle gurur duyduğunu öğrenmek istiyorsanız sokak isimlerine ve meydanlara yerleştirdikleri heykellerine bakmanız yeterli. Nikola Tesla, Belgrad’ın en önemli gurur kaynaklarından  biri. Yakından incelemek için Nikola Tesla Müzesi‘ne gidip, yaptığı bilimsel çalışmalarından, el yazısı mektuplarına, kıyafetlerinden, küllerine uzanan küçük bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Belgrad’da karşınıza adım başı “pekara”lar çıkacak. Yani Balkanlar’ın, üzerinde bir dünya markası olduğu lezzetli böreklerinin satıldığı fırınlar. Pekara’lar sayesinde 1-2 Euro’ya bir öğünü atlatmak mümkün. Böreklerin tadına baktığınızda aslında “atlatmak” kelimesinin haksızlık olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçeken çok leziz…

Yemek konusunda tek ortak noktamız börekler değil elbette. Köftenin Balkalardaki versiyonu olan “Cevapi”de en çok bilinenlerinden. Genellikle yanında soan ve kaymak ile beraber servis ediliyor ve bir porsiyonu iki kişiyi doyuruyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account