ONUN  İÇİN SEYAHAT ETMEK BİR TERAPİ…

ONUN İÇİN SEYAHAT ETMEK BİR TERAPİ…

Video-röportaj/ Mehmet Akçay

Yazar, şair ve oyuncu Ayhan Bozkurt ile seyahat üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Seyahatin kendisine terapi gibi geldiğini ifade eden Bozkurt, en çok sevdiği şehrin Berlin olduğunu, Kuzey Avrupa’yı çok merak ettiğini söylerken gençlere de seyahat tavsiyelerinde bulundu. İşte röportajdan bazı detaylar…

“Herkes sevdiğini öldürür, Bütün aşklar birbirine benzer” gibi eserlerle okurlarına ulaşan Ayhan Bozkurt, son dönemlerde dizilerde adından söz ettiriyor. Son olarak “Paramparça” dizisi ile izleyicilerle buluşan Bozkurt, seyahat etmeyi de ihmal etmiyor. Seyahat alışkanlığını yakın dostu Yazar Ahmet Ümit’ten kazandığını belirten Ayhan Bozkurt, ” Yaptığım gezilerin benim yazarlığıma ve oyunculuğuma çok büyük katkısı oldu. Yoldayken gördüklerim hatta dinlediğim müzik bile bir terapidir benim için. Dünyanın neresinde olursanız olun, yolda olmak bana çok iyi gelir. Etkisini ise döndüğümde görüyorum. Kendimi o kadar sağlıklı ve iyi hissediyorum ki, bu keyif bambaşka bir duygu” dedi.

“KUZEY AVRUPA’YI GÖRMEK İSTİYORUM”

Sıkça yurtdışına çıktığını ifade eden Ayhan Bozkurt, ” Avrupa’da Berlin’i çok beğeniyorum. Yakın zamanda Kuzey Avrupa’yı gezmek istiyorum. Avrupa’ya ilk kez adım attığımda kendi ülke tarihimizin farkına vardım. Osmanlı’nın etkilerini Avrupa’da görüyoruz. Dolayısıyla öğrendiğiniz tarihin karşılaştırmasını da yapabiliyorsunuz” diye konuştu.

“TURLAR DAHA EKONOMİK VE GÜVENLİ”

Yurtdışına ilk kez çıkacak gençlere de önerilerde bulunan Ayhan Bozkurt, ” İlk kez seyahat edecek olan gençler tur tercih edebilirler. Ben de yurtdışına birkaç kez turla gittim. Turların daha güvenilir ve ekonomik olduğunu düşünüyorum. Yunanistan’dan başlamalarını tavsiye ederim. Çok büyük bir tarih var. Selanik mesela İzmir’e çok benziyor. Bu şekilde Türkiye’den çok uzaklaşmamış oluyorsunuz” dedi.

“GEZGİNLİK HAYAL KURMAKLA BAŞLAR”

Gezgin olmanın hayal kurmakla başladığını belirten Bozkurt, ” Eskiden dünya için kocaman ifadesini kullanırdık. Halbuki dünya küçücük bir küre. Gezginlik hayalciliktir. Benim en büyük hedefim bu yerküreyi keşfetmek istiyorum” şeklinde konuştu.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account