İÇİNDEN NEHİR GEÇEN BÜYÜLEYİCİ AVRUPA KENTLERİ…

İÇİNDEN NEHİR GEÇEN BÜYÜLEYİCİ AVRUPA KENTLERİ…

Tarih boyunca ressamlar, şairler, romancılar, mimarlar ve sevgililer için cazibe merkezi olan nehirler, çevrelerindeki tarihi yapılar, üzerindeki köprüler ve gerçekleştirilen tekne turlarıyla turistler tarafından da her zaman ilgi merkezi olmuştur.

İçlerinden nehir geçen en güzel 5 şehri sizin için bir araya getirdik..

PARİS (SEINE NEHRİ)

Avrupa’nın en uzun nehirlerinden biri olan Seiene, Paris’i ikiye bölen bir nehirdir. 1991 yılından bu yana UNESCO tarafından önemli bir doğal ve kültürel miras olarak korunmaktadır.

Seine Nehri turuna katılmak Paris’i dolaşmanın en pratik ve keyifli yoludur. Nehir yolculuğu sayesinde birbirinden güzel 37 tarihi köprünün altından geçerek Notre- Dame Kilisesi, Eyfel Kulesi, Louvre müzesi, Orsay Müzesi, Aziz Louise Adası gibi yerleri görme fırsatı elde edeceksiniz.

Seiene nehri kıyısında bulunan söğüt ağaçlarının altında bir bankta oturarak gelip geçen tekneleri seyredebilir, nehir üzerindeki köprülerden şehrin en çarpıcı manzaralarını yakalayabilir, nehrin kenarına kurulan yapay plajlarda güneşlenebilirsiniz.

BUDAPEŞTE (TUNA NEHRİ)

Tuna nehri, Almanya’dan doğan ve 10 farklı ülkeden geçerek Karadeniz’e dökülen Avrupa’nın en geniş havzasına sahip olan bir nehirdir. Unesco tarafından dünya kültür mirası listesinde yer alan Kraliyet Sarayı, Balıkçılar Burcu, Matthias Kilisesi ve Buda Kilisesi’nin bulunduğu alan Tuna Nehri yolculuğunuz boyunca görülecek önemli yerlerin başında geliyor. Nehrin üzerinde Buda ve Peşte şehirlerini birbirine bağlayan 9 köprü bulunmaktadır.

LONDRA (THAMES NEHRİ)

Dünyanın en meşhur nehirlerinden olan Thames Nehri; London Eye, Westminster Sarayı, Big Ben, Londra Kalesi gibi Londra’nın en iyi ve en tarihi mekanlarına mükemmel bir bakış açısı sunar.

1839 yılından beri devam eden Oxford ve Cambridge tekne yarışları, çeşitli organizatörler tarafından düzenlenen yelken yarışları, Alice Harikalar Diyarında vb. temalı tekne yolculuklarıyla nehrin sunduğu imkânlardan mükemmel şekilde faydalanılmaktadır.

Nehir kıyısında bulunan gün boyu etkinliklerin yapıldığı yürüyüş yolları, kamp ve karavan alanlarıyla ziyaretçiler için oldukça keyifli deneyimler yaşatmaktadır.

PRAG (VLTAVA NEHRİ)

Çek Cumhuriyeti yeni adıyla Çekya’nın en uzun nehri olan Vltava, Prag’ı eski şehir ve yeni şehir olarak ikiye ayırmaktadır. Nehrin üzerinde bulunan birçok tarihi taş köprüden en meşhuru olan Charles Köprüsü ve nehrin kıyısındaki tarihi binalar ziyaretçiler için odak noktasıdır.

Vltava nehri boyunca Prag kalesi, Charles Köprüsü gibi göz kamaştıran tarihi güzelliklerin seyredilebileceği tekne yolculukları Prag’ı dolaşmanın en ideal ve eğlenceli yollarından bir tanesidir.

ST PETERSBURG (NEVA NEHRİ)

Neva nehri, büyüleyici bir tarihi güzelliğe sahip olan St. Petersburg’un cazibesinin önemli bir parçasıdır. Çok az şey Neva’nın granit kaplı banketleri boyunca yapılacak bir yürüyüş kadar romantik olabilir.

St. Petersburg’un hemen hemen bütün önemli sarayları, kiliseleri ve diğer önemli yapıları Neva Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır. Nehir’de yapılacak tekne yolculukları şehirdeki birçok köprüyü ve tarihi binaların nehre bakan tarafını yakından görmek için iyi bir seçenektir.

FLORANSA (ARNO NEHRİ)

Sanat anlamında dünyanın en iyi kentlerinden biri olan Floransa’yı Arno Nehri ikiye böler. Özellikle nehir etrafına kurulan eski yapılar, şehri bambaşka bir hale getirir. Ponte Vecchio Köprüsü’nden şehrin tarihi dokusu müthiş görünmektedir. Gece ya da gündüz pek fark etmez. Burada romantizmi her daim yaşayabilirsiniz. Sokaklarında birçok güzellik barındırır. Romantizm kokar adeta. Yapıların birbirine uyumu ile eskinin günümüze çok iyi bir şekilde korunarak gelmiş olması Floransa’nın değerini ortaya koyar.

ZÜRİH (LİMMAT NEHRİ)

İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih, kendisi ile aynı adı taşıyan gölün kuzey ucunda, gölü besleyen Limmat Nehri’nin iki yakasına kurulmuştur. Zürih, şüphesiz dünyanın en yaşanılacak şehirlerinden biri. Kültürel zenginliği, modern yaşamı ve düzgün şehir planlamasıyla İsviçre’nin gözbebeği durumunda. Nüfusuyla İsviçre’nin en kalabalık şehri olan Zürih, günümüzde Avrupa’nın finans merkezi olarak dikkat çekiyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account