İçli köftenin ana vatanı Lübnan

İçli köftenin ana vatanı Lübnan

Lübnan, mükemmel hava koşulları nedeniyle bereketli toprakları olan ve önemli konumuyla birçok kültürden kendisine katkı sağlamış şanslı bir ülkedir. Bu nedenle Lübnan’da her mevsim organik meyve ve sebzenin yanı sıra tüm hayvansal gıdalar bolca mevcuttur.

Dünyanın en renkli mutfaklarından birine sahip olan Lübnan’ın yaygın tüketilen gıdaları soğan, sarımsak, patlıcan, incir, nar, hurma, zeytin, nohut, üzüm, buğday ve arpadır. Ülke’de çok sayıda bulunan koyun, tavuk ve keçi gibi hayvanlar ciddi bir et tüketimine neden olurken ülkenin Akdeniz’e olan kıyısı deniz ürünlerinin de bolca tüketilmesini sağlamaktadır.

Günümüzde Lübnan’ın dünyaca ünlü yemeklerinde Arap etkisi oldukça belirgindir. Lübnan mutfağının en ayırıcı özelliklerinden biri mezeye olan düşkünlüktür. Lübnan’da hem dışarıda yenilen özel yemeklerde hem de evde yenilen rutin yemeklerde meze her daim ön plandadır ve ana yemekten önce ekmekle birlikte tüketilmektedir. Lübnan’ın neredeyse tüm dünya tarafından tanınan en ünlü yemeği Kibbeh’tir.

Kıbbeh

Lübnan’nın en ünlü yemeklerinden biri olan kibbeh, aslında Türk mutfağının da bilinen tatlarından biri olan içli köftedir. Türk mutfağında ara sıcaklar içinde tüketilen kibbeh Lübnan mutfağının ana yemeklerinden olup birçok farklı formatta hazırlanıp sunulmaktadır.

Bunlardan biri Türk mutfağındaki çiğ köfteye oldukça yakın olan Kibbeh Nayee’dir. Kibbeh Nayee, kıyma olarak çekilmiş kırmızı etin Lübnan’a özgü çeşitli baharat ve sıvılarla çok az yoğrulmasıyla hazırlanıp servis edilmektedir.

Screen Shot 2014-10-13 at 11.03.55 PM

Diğer bir kibbeh türü ise, bulgur, soğan ve nane ile yoğrulmuş kuzu etinin yuvarlak bir tepsiye preslendikten sonra fırınlanarak pişirilen Kibbeh bil Saneeya’dir. Kibbeh bil Saneeya genelde yoğurt ile birlikte servis edilmektedir.

Screen Shot 2014-10-13 at 11.03.45 PM

Diğer bir kibbeh türü olan Kİbbeh rass ise Türk mutfağındaki içli köftenin aynısıdır.

Kibbeh rass

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account