İhtişamıyla ürküten, güzelliğiyle hayran bırakan doğa harikası şelaleler

İhtişamıyla ürküten, güzelliğiyle hayran bırakan doğa harikası şelaleler

Tanrının dünyaya sunduğu en estetik armağan muhtemelen şelalelerdir. Tonlarca suyun durmak bilmeden ilerleyerek yüksek bir tepeden boşluğa süzülmesi, kimi zaman yükseklikten kaynaklı yere düşmeden buharlaşması ve bu manzaraya tanık olmak…

Evet, şelaleler insana kendini doğanın bir parçası olduğunu hissettiren en ünlü doğal oluşumlardır. Bu yüzden olsa gerek, her yıl dünyanın birçok bölgesinden milyonlarca insan, yine dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan şelalelere akın eder. Tek amaç, bu muhteşem doğa olayına tanık olup kendini onun bir parçası gibi hissetmektir.

İşte dünyanın en büyük ve en turistik şelaleleri ;

Iguazu Şelalesi

Brezilya – Meksika sınırında bulunan Iguazu Nehri toplamda 275 şelaleye ev sahipliği yapıyor. Her biri görsel bir şölen anlamına gelen şelalelerden en ünlüsü Şeytan Boğazı. 82 metre yükseklik ve 150 metre genişliğe sahip olan Şeytan Boğazı, deyim yerindeyse Iguazu’nun vitrini. Bu şelaleleri her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. Öyle ki, muhteşem doğası ve sunduğu görsel şölen ile tüm dünyanın dikkatini toplayan Iguazu Şelalesi, geçtiğimiz yıllarda yapılan dünya çapında bir anket sonucu Dünyanın Geçici 7 Harikası arasına girmeyi başarmış.

Iguazu_selalesi

VICTORIA ŞELALESİ

Dünyanın en görkemli şelalelerinden biri olan Victoria Şelalesi, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, Zambezi nehrinin üzerinde bulunur. 1700 metre genişliğinde ve 128 metre yüksekliğindeki şelale, Güney Afrika’nın en çok turist çeken noktalarından biri olarak da biliniyor. Iguazu Şelalesi gibi Dünyanın Geçici 7 Harikası arasına girmeyi başarmış olan Victoria Şelalesinin üzerinde bulunan gökkuşağı hiç kaybolmuyor.

Victoria_selalesi

NIAGARA ŞELALESİ

New York ve Ontario şehirleri arasında bulunan Niagara şelalesinin, yıl boyunca ağırladığı 14 milyon ziyaretçi ile dünyanın en turistik şelalesi olduğunu söyleyebiliriz.  ABD ve Kanada için oldukça önemli bir elektrik kaynağı olan şelale, kışın çok sert geçtiği bazı yıllarda donabiliyor. Tahmin edileceği üzere zaten muhteşem olan doğası donma olayıyla birlikte tarif edilemez bir görsel şölene dönüşüyor. Niagara’ya New York ve Toronto şehirleri üzerinden hem uçakla hem de trenle ulaşmak mümkün.

Niagara_selalesi

Angel Şelalesi

Venezüella’nın en turistik bölgesi unvanına sahip Angel Şelalesi, aynı zaman da dünyanın en yüksek çağlayanıdır. 978 metre yüksekliğindeki şelalede suyun bir kısmının henüz yere düşmeden buharlaştığını görmek mümkün. Tek sorun ise, balta girmemiş ormanlarda bulunmasından kaynaklı ulaşım sadece hava yoluyla sağlanabiliyor. Ama olur da buraya ulaşabilirseniz, gökkuşağının içinde yüzer, çağlayanın çıkardığı muhteşem ses ile ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Angel_selalesi

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account