İhtişamlı Makedonya Mutfağı

İhtişamlı Makedonya Mutfağı

Yüzyıllar boyunca birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış Makedonya, köklü ve zengin bir mutfak kültürüne sahip.

Gölleri ve ormanlarıyla doğal güzelliklerini cömertçe sergileyen Makedonya’nın ılıman iklimi, eşsiz bir bereketin de kaynağı.

Balkanlar’ın tam kalbinde yer alan bu küçücük ülkenin topraklarında üzümden narenciyeye, zeytinden pirince, sebze ve tahıl çeşitlerinden hayvancılığa tarımın hemen her kolu yapılmakta.

Ayrıca, ülkenin birçok gölünde tatlısu balıkçılığı da yapılıyor.

Hem Akdeniz hem de Orta Avrupa iklimlerinin etkisi altında olan Makedonya’nın mutfağı da bünyesinde bu iki iklimin getirdiği çeşitliliği taşıyor.

Bol çeşitli, renkli, zevkli, hem göze hem de mideye hitap eden Makedon mutfağı için Balkan, Akdeniz ve Osmanlı mutfaklarının bir sentezi demek yanlış olmaz.

Makedonlar’ın geleneksel yemek çeşitleri arasında kuzu etli güveçler, kebaplar, patates ve lahana yemekleri, çorbalar, içleri çoğunlukla kıymalı olarak hazırlanan dolma ve sarmalar ile tencere ve güveç yemekleri ile turşular öne çıkıyor.

Sarımsağın, soğanın ve biberin ise apayrı bir yeri var. Makedon ekmekleri ve “pogacha” olarak telaffuz ettikleri poğaçaları da çok lezzetli. Makedonlar tatlı olarak çoğunlukla meyve salataları, pudingler ve sütlaç gibi hafif tatlılarla baklava, tulumba ve revani türü şerbetli tatlılar, helva ve kek çeşitlerini tercih ediyor.

makedonya_tatli

Makedon mutfağında sunumdan çok lezzet ve doğal malzeme kullanımı ön plana çıkıyor. Yüzyılların birikimiyle olgunlaşmış tarifler, kuşaktan kuşağa aktarılırken, Makedonlar da doğalarını şehirleşmeye kurban vermemekte direnmelerinin ödülünü lezzetli ürünler olarak alıyorlar.

Derin Osmanlı Etkisi

Evliya Çelebi Seyahatname’sinde Makedonlar’ı ağzının tadına çok düşkün insanlar olarak kaydederken, ülkenin özellikle kuzu kebabını ve balıklarını över.

Dilleri, tarihleri, müzikleri ve yaşam biçimleri bakımından birçok ortak yöne sahip olan Makedon ve Türk halkları, mutfaklarında da kökeni çok derinlere uzanan bu kardeşliğin örneklerini yaşatmaya devam ediyor.

Öyle ki, yemeklerin birçoğunun Türkçe söylenişi bile hemen hiç değişmemiş. Osmanlı’dan miras musakka, güveç, börek, baklava, tarator, dolma ve sarma, “shkembe chorba” dedikleri işkembe çorbası, tarhana ve “turli” şeklinde telaffuz ettikleri türlü gibi tatlar ve elbette boza ile Türk kahvesi, Makedon mutfağının temel taşları arasında yer alıyor.

Traditional food

Osmanlı mutfağının başlıca özelliklerinden olan ancak bizde artık unutulmaya yüz tutan pilavlarda ve et yemeklerinde meyve ve kuru meyve kullanımı da Makedonya’da yaşatılmaya devam ediyor.

Ayvalı, kuru kayısılı, vişneli birçok geleneksel tarife rastlamak mümkün.

Ülkenin hemen her köşesinde Osmanlı varlığını görebiliyorsunuz. Ancak insan özellikle Üsküp’ün çarşı ve hamamlarında yoğun bir nostalji duygusuna kapılmadan gezemiyor.

Tarihi Üsküp Çarşısı, Türkiye’nin eski çarşılarını andıran havası ve bakırcılık, demircilik, yorgancılık, urgancılık gibi geleneksel zanaatları yaşatan havası ile hem görül- meye hem de küçük esnaf lokantalarında, kırmızı biber ve lahana turşu- su eşliğinde güveçte kuru fasulyenin tadına bakmaya değer bir mekan.

Et ve Süt Ürünleri Çok Zengin

Makedon mutfağı, gerek kırmızı et, gerekse kanatlılar ve av etlerinde cömert bir çeşitlilik sunuyor. Dana, domuz, kuzunun yanı sıra kaz, tavuk ve ördek gibi kanatlılar da yaygın olarak üretiliyor ve tüketiliyor.

Etler yemeklik kullanımın yanı sıra diğer Balkan ülkelerinde de yaygın olduğu üzere tütsülenerek, kurutularak ve başka işlemlerden geçirilerek lezzetli şarküteri ürünlerine de dönüştürülüyor. Ülkede özellikle salata olarak bolca sebze tüketilse de tipik bir Makedon mönüsü, mutlaka bir veya birkaç et ürünü içeriyor.

Tüm Balkan ülkeleri gibi Makedonya’da da köfte düşkünlüğü had safhada. Küçük restoran ve lokantalarda hızla pişirilip, “shopska” salatası eşliğinde sunulan çeşit çeşit köftelerden tatmanızı öneririz.

Ohri Gölü ise son derece lezzetli alabalıklarıyla ünlü. Levrek iriliğinde, muhteşem bir lezzete sahip olan bu kahverengi alabalık çeşidi, göl çevresindeki restoranlarda farklı şekillerde servis ediliyor.

Makedon mutfağı aynı çeşitliliğe süt ürünlerinde de sahip. Sirenje adını verdikleri leziz beyaz peynirler, meşhur Kaşkaval peyniri ve tütsülenmiş peynir çeşitleri ilk akla gelenler. Ancak ülkede peynircilik kültürü öyle gelişmiş ki, hemen her kasabaya, hatta köye ait özgün peynir çeşitleri bulunuyor. Türklein getirdiği yoğurt da bu mutfağın vazgeçilmezleri arasında yerini almış.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account