İyi Bir Seyahatseverin Özellikleri

İyi Bir Seyahatseverin Özellikleri

Seyahat etmeyi bir yaşam biçimi haline getirdiyseniz, iyi bir gezgin olmak için gerekli bazı niteliklere sahip olmaya başlamışsınız demektir.

Keyifli ve verimli bir seyahat deneyimi için bir seyahatseverin sahip olması gereken özellikleri sizler için sıraladık;

Harita okuma yeteneği

Ülkemizi ziyaret eden birçok yabancı turistin ellerinde haritalarla dolaştıklarını, otobüs duraklarındaki haritaların önünde dakikalar geçirdiklerini görmüşsünüzdür. Teknolojinin hayatımıza girmesi işimizi oldukça kolaylaştırsa da turistik amaçlı gezilerde harita okuma yeteneği iyi bir seyahatseverin sahip olması gereken niteliklerin başında gelmektedir. Seyahatsever, haritaya baktığı zaman bölgeyi üç boyutlu olarak zihninde canlandırabilmeli, keskin bir yön duygusuna sahip olmalı, elindeki haritaya en az bir co-pilot kadar hakim olmalıdır.

seyahat-harita


Valiz hazırlama yeteneği

Seyahate çıkarken valiz hazırlamak zevkli olduğu kadar zahmetli de olabiliyor. Hiç kimse seyahate çıkarken yanında ağır valizler taşımak istemez. Bu nedenle keyifli bir seyahat deneyimi için valiz hazırlama yeteneğine sahip olmak önemli bir özellik. Nitelikli bir gezgin, tatilde ihtiyacı olandan fazla eşyayı valizine koymayan, ihtiyacı olan eşyaları ise valizine koymayı unutmayandır. Daha nitelikli bir gezgin ise küçücük bir valizin içerisine dünyaları sığdırma yeteneğine sahip olandır. Nasıl mı? İşte böyle;

seyahat-valiz


Bagaj yerleştirme yeteneği

Yola çıkarken eşyaları arabanın bagajına yerleştirmek ciddiyetle ele alınması gereken bir konudur. Üstün yeteneklerle donanmış bir seyahatsever önce eşyalara, sonra arabasının bagajına bakarak kafasında bir kurgu oluşturur. Daha sonrasında ise eylem planını adım adım uygulamaya koyar. Bütün bir evi bagaja sığdırabilecek bir beceriye sahiptir. Eşyaları yerleştirdikten sonra kapanan bagaj kapısı ise bir şoförün haklı gururudur.

seyahat-bagaj


Çelik bir mide

İyi bir seyahatsever çelik gibi bir mideye sahiptir. Gittiği her ülkenin mutfağına girer, yemeklerinin tadına bakar. Gerçekleştirdiği seyahatleri her ülkenin değişik mutfak lezzetlerini tatmak açısından bir fırsat olarak görür. ‘’Ne, nerede yenir?’’ konusu ilgi alanı içerisine girer.

Vietnam, Kore, Tayland gibi ülkelerin sokak lokantalarındaki yenilmesi en zor yemeklere bile ”anne yemeği” muamelesi yapar. ‘’Ay nasıl yiyorlar bunları’’ türünden bir reaksiyon geliştirmez. Aksi halde aç kalır ve eğer seyahat sırasında annesi yanında yoksa bu kimsenin umurunda bile olmaz!

seyahat-yemek


Akıcı birkaç dil

Nitelikli bir seyahatsever dünya vatandaşıdır. En az iki dilde akıcı bir şekilde konuşur. Eğer gideceği ülkenin dilini bilmiyorsa vücut dilini konuşturur. Hiçbir şey yapamazsa en azından evrensel bir dil olan gülümsemeyi yüzünden ihmal etmez. Ama asla gittiği yörenin kendine özgü şivesiyle konuşmaya çalışmaz ve seyahatinden yapay bir aksanla geri dönmez!

seyahat-dil


Zaman yönetimi

Üstün özelliklere sahip bir gezgin, iyi bir zaman yönetimine sahiptir. Özellikle kısa süreli çıkılan tatillerde gezilip görülmesi gereken yerleri, nereye ne kadar zaman harcaması gerektiğini etkin bir şekilde planlar. Zamanı adeta bir orkestra şefi gibi yönetir ve gerektiğinde Phileas Fogg dakikliğiyle dünyayı seksen günde dolaşmasını bilir.

seyahat-zaman-yonetimi

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account