“İLK DEFA GEMİYLE SEYAHAT ETTİM İŞTE NOT DEFTERİME DÜŞENLER”

“İLK DEFA GEMİYLE SEYAHAT ETTİM İŞTE NOT DEFTERİME DÜŞENLER”

Geçtiğimiz hafta Celestyal Nefeli gemisi ile Vizesiz Yunan Adaları turuna katıldım. Çeşme limanından kalkan gemimizle Ege’nin mavi sularında 4 gece 5 gün sürecek bir yolculuğa çıktık. Güzergahımızda Sakız, Atina, Siros, Napflion ve Girit vardı. Her şey rüya gibi geçti desem abartmış olmam ama itiraf edeyim gemiyle seyahat edene kadar böyle düşüncelere sahip olacağım aklıma gelmiyordu.

Evet, zamana ve ihtiyaca göre seyahat tarzları değişebiliyor. Bazen bir şehre gidip o şehri köşe bucak gezmek size yeterken bazen de romantik bir tatil yaşayıp birden fazla yer görmek isteyebiliyorsunuz. Gemi turları da farklı bir tatil seçeneği sunuyor. Daha önce gemiyle seyahat etmemiş olanların, bu konuda biraz çekinceleri olabilir. Ben de gemi turları hakkında bilmeniz gereken en önemli maddeleri bir araya getirdim. Bakalım defterime neleri not almışım.

FİYATTAN ÖNCE TURUN DETAYLARINI OKUYUN

Her seyahatin bir bütçe ile yapıldığı kesin. İlk bakışta bazı turların fiyatları çok uygun bazılarının ise astronomik rakamlara ulaşmış gibi görünebiliyor. Dikkat etmeniz gereken hususlar; gemide nasıl bir kabinde kalacağınız, geminizin kalkacağı limandan ve hangi limanlara uğrayacağı, kaç gün, kaç gece yolculuk yapacağınızı bilmek olmalı. Özellikle gidilecek yerleri iyi araştırın. Bazen rehberli gezilere katılmanız gereken duraklar olacak ama bazen de serbest zamanınızda keşfedeceğiniz yerler…

Mesela, o şehirde gitmek isteyeceğiniz bir restoran, plaj, müze veya kale rehberin gezi programında olmayabilir. Gidilecek yer hakkında önceden bilgi sahibi olmak, size avantaj kazandıracaktır.

KABİNLER FARKLI OLSA DA HİZMET KALİTESİ AYNI

Tur detaylarını okuyup kendinize uygun olanı seçtikten sonra, gemide kalacağınız kabinlere gelelim. Gemileri, denizde yüzen beş yıldızlı oteller gibi düşünün. Odalar özelliklerine göre ayrılıyor ve fiyatlandırma da odanın özelliğine göre artıyor veya azalıyor. Gemilerde genel olarak 3 tip kabin bulunuyor ve iç kabin, dış kabin ve balkonlu kabin olarak anılıyor. Kabinleriniz hangi tür olursa olsun, geminin içinde size verilecek hizmet kalitesinin değişmeyeceğini belirtelim.

İç kabinler çok mu kötü?

Açık ve net söylüyorum, hayır. Tamamen sizin tercihinize kalmış. “Sabah uyandığımda güneşi görmeden edemem” demiyorsanız, iç kabinler gayet uygundur. Kutunun içinde mi kalıyorsunuz? Teknik olarak evlerimizde kaldığımız odalara da kutu diyebiliriz. İç kabinler, perdeleri çekilmiş bir odaya benziyor. Geminin sabah limana yanaşmasını bekleyenlerdenseniz, gemideki aktiviteleri kaçırmayan biriyseniz iç kabin sadece uyumak için kalacağınız perdeleri kapalı bir odadan ibaret. Fiyat farkları düşünüldüğünde iç kabinin bir kalemde üzerini çizmeyin derim.

Dış kabin çok mu güzel?

Dış kabinler ile ilgili söylenecek ilk şey, dış kabinler ikiye ayrılıyor. Görüş engelli kabinler ve görüş engeli olmayan kabinler. Eğer turunuz hem dış kabin hem de ilginç bir şekilde ucuz ise dış kabininizin özelliğine bakın. Odanızın dış dünyaya açılan bir penceresi oluyor ama önünde kocaman bir filika olacak demek. Yani siz dışarıyı tam olarak göremeyeceksiniz. Görüş engeli olmayan kabinler ise sabah pencerenizin perdesini açtığınızda güneşin odanıza gireceği odalar. Yolculuk esnasında odanızdayken manzaranın tadını çıkarabiliyorsunuz.

Balkonlu kabinde kalmak bir başka

Seyahat bütçenize uyuyorsa diğer kabinleri hiç düşünmeden balkonlu kabinde kalabilirsiniz. Geminin en lüks odaları buralardır. Eğer sigara içiyorsanız, iç kabin ve dış kabinlerdeki gibi dışarıya çıkmak için uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Balkonunuz size bir iki adım uzaklıkta olacaktır. Geminiz limana yanaşırken, bir limandan ayrılırken veya yolculuk esnasında eşsiz bir balkon sefası yapabilirsiniz.

BAVULUNUZU NASIL HAZIRLAMALISINIZ?

Aslında her seyahat için geçerli olan bir bavul hazırlama kuralı var. O da gerekli olmayan bir şeyi bavulunuza koymayın. Tur ile birden fazla yer gezeceksiniz ve pek çok hediyelik eşya almak isteyeceksiniz. Bavulunuzda mutlaka boş yer bırakın. Kabinlerinizde havlu, şampuan, saç kurutma makinesi gibi eşyalar olacak. O yüzden banyo malzemelerini bavulunuza doldurmaya gerek yok. Gemide bazen günde en az 3 kez elbisenizi değiştirmeniz gerekebilir. Sabah kahvaltıya başka kıyafetle, öğle yemeğine ve akşam yemeğine başka bir kıyafetle çıkıyorsunuz. Gün içinde plaja veya gemideki bir havuz partisine gidebilirsiniz. Yani ne kadar çok elbise alırsanız o kadar iyi.

Büyük bir bavul hazırladıktan sonra sıra geldi el bagajımıza. Gemide el bagajlarına uçaktaki gibi kısıtlamalar uygulanmıyor. İlaçlarınızı, parfümlerinizi ve diğer eşyalarınızı sırt çantanıza veya el çantanıza koyup gezebilirsiniz. Geminin girişinde bavullarınız alınacak ve elinizde bu bagajlarınız kalacak. O yüzden paranızı ve önemli belgelerinizi yanınıza alacağınız bu çantaya koymanızda fayda var.

GEMİDEKİ EN ÖNEMLİ PARTİ KAPTANIN GECESİ

Gemi turları başladıktan birkaç gün sonra ya da turun biteceği günden bir gün önce kaptanın gecesi düzenlenir. O gece kaptan yolcularla tek tek tanışır, hal hatır sorar, fotoğraf çekinir.  Gemiyle ilgili bir isteği veya şikayeti olan o gün direkt kaptana bunu iletebilir. Gecenin asıl olayı ise kıyafet modu. Çok katı bir kıyafet kuralı yoktur ama o gecede en azından kumaş pantolon, gömlek ve ceket giymek gerekiyor. Günlük giyilen rahat elbiselerle oraya gitmemenizi tavsiye ederim. Etrafınızda smokin giyen insanlar göreceksiniz, kendinizi bu ortama hazırlayın.

BU UYARILAR HAYAT KURTARIR

 • Gemi biletlerinizi ve pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.
 • Kredi kartlarınızı ve mobil hatlarınızı yurt dışında kullanıma açtırmayı unutmayın.
 • Gemiye bindikten sonra yapılan tanışma ve bilgilendirme toplantısını kaçırmayın.
 • Gideceğiniz yerin para birimini mutlaka öğrenin. Sadece Türk Lirası ile yurt dışına çıkmayın.
 • Geminin kalkış saatini asla ve asla kaçırmayın.
 • Balayına çıkacaksanız ve nikah kıyılmadan önce tur satın alıyorsanız soyadınızın değişeceğini hesaba katın. Yeni pasaportunuz ile gemi biletindeki yazılan soyadın aynı olmasını sağlayacak şekilde biletlerinizi alın.
 • Limanlardaki Duty Free’lerden alışveriş yapmak için acele etmeyin. Geminin içinde bulunan Duty Free’lerde ilk güne özel indirimler uygulanmakta. Alkol’de yüzde 25, sigarada yüzde 15 indirimleri görebilirsiniz.
 • Gemiye binerken pasaportlarınızı teslim edeceksiniz ve size bir kart verecekler. Onu asla kaybetmeyin, suya düşürmeyin, telefonunuzla aynı cebe koymayın. O kart, tur süresince sizin her şeyiniz.
 • Gemi içinde yapılan anonsları mutlaka dinleyin ve size yapılan uyarıları harfiyen yerine getirin.
 • Sigaranızı asla denize atmayın. Denize attığınız sigara, rüzgarla uçarak başka bir odaya girebilir ve gemide yangın çıkmasına sebep olabilirsiniz.
 • Son olarak gemiden ayrılırken pasaportunuzu almayı unutmayın.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account