İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Vize işlemlerinin klasik Schengen ülkelerine oranla biraz daha zor ve karmaşık olduğu ülkeler arasında daha önce nasıl alınacağı konusunda detaylı yazılar yayınladığımız Amerika gibi İngiltere de var. İngiltere vizesi alma yöntemleri Schengen ülkelerine kıyasla biraz farklılıklar içerse de, uygulanan prosedürler açısından Amerika vizesi ile hemen hemen aynı. Bu yazımızda İngiltere vizesi almak için adım adım yapılması gerekenleri bulabilirsiniz;

İngiltere vizesi alabilmek için öncelikle https://www.gov.uk/apply-uk-visa sitesine girerek bir hesap oluşturduktan sonra başvuru formu doldurmak gerekiyor. Bu aşamada hangi tür vize başvuru yapacağınıza karar vermiş olmanız gerekiyor. Doldurulması gereken formlar gidiş nedenine göre farklılıklar göstermektedir. Formun doldurulmasının son aşamasında gereken vize ücretini kredi kartı ile ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapıldıktan sonra işlem tamamlanacaktır. Form doldurma işlemi tamamlandığında formun çıktısını almak unutulmamalıdır. İngiltere vizesinde talep edilen vize süresine göre ücretler değişmektedir. Vize sürelerini ve fiyatları şu şekilde sıralamak mümkündür;

6 aylık vize: 180 €

2 yıllık vize: 520 €

5 yıllık vize: 870 €

10 yıllık vize: 1.200 €

Form doldurup vize harcını ödedikten sonra, İngiltere vize başvurusu için gereken evrakları toparlama işlemine girişebilirsiniz. Bu noktada sizden istenen evraklar da başvuru amacınıza göre şekillenmektedir. İngiltere vizesi için gerekli tüm evrakların listesi için buraya tıklayabilirsiniz. Topladığınız bu evrakları yeminli bir tercüman aracılığıyla İngilizceye tercüme ettirmeniz gerekiyor.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra linkteki adresten vize randevusu almanız gerekiyor. Parmak izi gibi işlemler nedeniyle randevu alıp, ilgili kuruma gitmek zorunludur. Başvuru formu çıktısı, randevu formunun çıktısı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve gereken diğer tüm evrakları bir dosya haline getirdikten sonra randevu tarihinizde vize başvuru merkezine gidebilirsiniz. Dosyayı teslim edip, parmak izi ve iris örneği vereceğiniz bu randevunun sonunda size bir takip fişi verilecektir. Size verilen takip fişindeki numara ile vize başvurunuzun sonucunu yine ilgili kurumun web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

İngiltere vizesi başvuru süreci ortalama 3 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Dolayısıyla planladığınız seyahatten en geç 3 hafta önce vize başvuru işlemlerine başlamanız gerekmektedir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account