İNSANLIĞIN DONDUĞU YER: TEREZİN TOPLAMA KAMPI

İNSANLIĞIN DONDUĞU YER: TEREZİN TOPLAMA KAMPI

Tarihte çok büyük acılara mekan olmuş yerler vardır. Bu yerler sadece olaya şahit olmakla kalmayıp bu acıyı sonsuza dek taşırlar. Oraya gittiğiniz zaman ise aynı acıyı size geçirirler. İşte bu özellikleri taşıyan yerlerden biri de Terezin Toplama Kampı. Şu an elimizi kolumuzu sallayarak gezebildiğimiz bu yer, zamanında nice zulümlere ev sahipliği yapmış.

Prag’a yaklaşık 1 saat mesafedeki Terezin Toplama Kampı, aslında 18. yüzyılın sonlarında Elbe ve Ohre nehirlerinin birleştiği yerde surlarla çevrili halde kurulan kalede inşa edilmiş. İsmini imparatoriçe Maria Teresa’dan alıyor. Kurulduğu andan itibaren hapishane olarak kullanılmış. 1939 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Nazi güçlerinde işgal edilmesinin ardından 1940 yılında burada Prag gestaposunun cezaevi kurulmuş. Savaşın sonuna dek burada 5000’i kadın olmak üzere toplam 32.000 mahkum tutulmuş.

Mahkumların çoğu Çek asıllı olsa da; Sovyet, İngiliz ve Fransız savaş esirleri de buraya alınmış. Yahudi esirlerin kaderi özellikle çok acıdır. Bunların çoğu için Terezin sadece bir geçiş istasyonudur. Terezin toplama kampı bilinenin aksine diğer kamplar gibi toplu ölümlerin yaşandığı yerlerden değildir. Mahkumlar buradan Nazi mahkemelerine, hapis ve cezaevlerine ve diğer toplama kamplarına sevk edilmiş.

Savaşın sonlarına doğru taşan hapishanede tifüs salgını başlamış. Ve yönetim buna karşı herhangi bir önlem almamış. Mayıs 1945’te yönetici ve gardiyanların kaçmasının ardından Terezin’e ilk Sovyet askeri araçları girmiş ve Kızıl Ordu’nun sağlık ekibi salgının durdurulmasına yardımcı olmuş.

HÜZÜNLÜ BİR GEÇMİŞE TANIKLIK EDİYORSUNUZ

Kampa girişte göreceğiniz ilk şey üzerinde “Arbeit Macht Frei” yazılı olan kapı. “Çalışmak Özgürleştirir” alamına gelen bu yazı tüm toplama kamplarının giriş kapılarının üzerinde yazılı. Çünkü buraya getirilen esirler çalışma kamplarına geldiklerini sanıyorlar ve çalıştıkları sürece ölmeyecek ve sonunda özgür kalacaklarını sanıyorlardı.

Kampa giriş yaptığınızda ilk göreceğiniz bölüm mahkumların kayıt edildikleri bürolar ve devamında esir koğuşları bulunuyor. Normalde 40 kişinin kalması için tasarlanmış koğuşlarda zamanında 400 esir kalmış. İçerisinde suyu akmayan lavabolar ve gideri olmayan klozetler bulunuyor. Koğuşlardan sonra tek kişilik hücreleri göreceksiniz. Işık almayan bu hücreler esirlerin ruh sağlıklarını kaybetmeleri için kullanılmış. Kışlık bölüm denen bu bölümden yazlık bölüme geçmek için 500 metrelik uzun bir tünelden geçiyoruz. Tünelden çıkınca idam mangasını göreceksiniz. Burada esirlerin kurşuna dizildiği ve asıldığı yerler mevcut.  Bu bölümün sonunda “İsimsizler” adında bir heykel göreceksiniz.

Terezin Toplama Kampı’nın önündeki araziye 1945 senesinin Eylül ayında Milli Mezarlık kurulmuş. Buraya kampta öldürülen yaklaşık 10.000 mağdurun cenazeleri gömülmüş.

Hüzünlü bir gezi olmasının yanında yakın geçmişimizde yaşanmış bu elim olayın geçtiği yerleri görmek orada yaşanan acıyı biraz olsun anlamamıza yardımcı olur. Prag’a gelidiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account