İSKANDİNAVYA’NIN TURİZM MERKEZİ STOCKHOLM

İSKANDİNAVYA’NIN TURİZM MERKEZİ STOCKHOLM

İskandinavya’nın en çok turist alan şehri Stockholm’den bahsedeceğim biraz. Stockholm, kendine has mimarisi, parkları, tarihi merkezleri, yeşilliği ve on dört adadan oluşan Avrupa’nın gerek eğitim gerekse kültür olarak önde gelen şehirlerinden.

Kışın -12’lerde seyreden sıcaklık yazın 25 dereceye kadar yükselebiliyor. Nisan ayı gibi artık havalar ısınmaya bahar gelmeye başlıyor. Aralık ve ocak ayları ise denizin donduğu dönemler. Hava durumu bir gezgin için önemli bir detay olduğunu düşünürsek nisan ve mayıs ayları Stockholm için daha keyifli bir hal alabilir.

İsveç bir çok konuda gelişmiş örnek bir ülke. Herkesle İngilizce konuşarak rahatlıkla iletişim kurabilirsin. Eğitim seviyeleri çok ileride olduğu için yabancı dile çok önem veriyorlar.

Stockholm 3 farklı bölgeden oluşmakta. Ama turistik açıdan merak edeceğin her şey A bölgesi içerisinde yer alıyor.

stockholm1

 

Stockholm ile ilgili başka söyleyeceklerim de var. İsterseniz madde madde şöyle bir bakalım.

1) Gamla Stan benim hayran kaldığım bir ada. Her sokağında gezmek, hatıra fotoğrafları çekmek isteyebilirsin. Daracık ve bisikletlerle dolu bu ada içinde Nobel ve Posta Müzeleri gibi önemli noktalarda var. Arnavut kaldırımları ile dolu bu ada sokaklarında keyifle keşfe çıkabilirsin.

2) Merkezde 50 köprü ile birbirine bağlanan 14 ada bulunmakta. Stockholm adalardan oluşan bir şehir. Bu yüzden City Hall gibi yüksek bir yerden baktığınız enfes bir manzara görebilirsiniz. City Hall, 106 mt ve dar merdivenlerden çıktığınız bir kule. Manzaraya iniş çıkış 10’ar dakika sürüyor. Kulenin tepesinde manzara için ise sadece 15 dakika veriliyor. Fotoğraf severler için ideal bir nokta.

3) Djurgarden, bir çok müzeyi içinde barındıran bir ada. Yemyeşil bir girişi ve gezdikçe keyif aldığın bölgeleri var. Benim favorim Skansen ve Nordiska Müzeleri.

4) Fotografiska adında farklı bir müze var. Fotoğrafçılığa ilgin varsa burası tam sana göre ! Spordan siyasete bir çok kişinin portreleri İlginç bir deneyim olabilir.

5) İsveç Köftesi var Stockholm’ün. Türkiye’den giden biri için beklenti biraz daha düşük elbette ama yine de denemekte fayda var.

stockholm2

6) Stockholm’de çok güzel kahve dükkanları ziyaret edebilirsin. Her biri ayrı konsept. Kahve bu şehirde ciddi bir kültür.

7) Lütfen (Please) önemli bir kelime. Stockholm intiharın ve asosyal insanların fazla olmasıyla tanınır fakat turistik tarafta gezdiğimizden midir bilmeyiz. Gerek mağazalarda gerekse adres sorduğumuzda her cümle sonunda ki kelime aynıydı. Lütfen !

8) Türkiye’de uygun fiyatta dekoratif ürünleri nerede buluruz diye düşünsek bir çok kişinin aklına IKEA gelir. IKEA’nın memleketi Stockholm’de bir çok dekoratif ürün mağazası var. Şık ve dikkat çekici bir çok ürün bulabilirsiniz. Bence eviniz için güzel birkaç şey kapabilirsiniz.

9) Stockholm’e yazın geldiysen RosendalsGarden’ı ziyaret etmeden dönmemelisin. Dünyanın ciğeri derler Stockholm için. RosendalsGarden’da Djurgarden için önemli bir nokta. Yeşili ve çiçeği seven gezginlere duyurulur.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account