İSPANYA HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ PRONTOTOUR REHBERİ HALUK TAN ANLATTI

Akdeniz’in sıcak ülkesi İspanya, dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunuyor. Her geçen yıl da ziyaretçi sayısını artırmayı başarıyor. Pronto Akademi kapsamında yapılan eğitim programında İspanya mercek altına alındı. Prontotour Rehberi Haluk Tan, İspanya’da gezilecek yerlerden yeme içme kültürüne kadar birçok merak edilenleri Prontoblog’a anlattı. İşte Haluk Tan’ın İspanya hakkındaki değerlendirmeleri…

İSPANYA FARKLI KÜLTÜRLERE SAHİP

İspanya’nın Türkiye’ye çok benzediğini düşünüyorum. Birbirinden çok farklı bölgelere ve tarihe sahip. İspanya denildiğinde akıllara ilk olarak Flamenko ve boğa güreşleri geliyor. Ancak bunun çok ötesinde dinler tarihi açısından son derece önemli bir yer. Hristiyanlık ve özellikle Katoliklik açısından çok önemli. İspanyol Katoliklerin yüz yıllar boyunca kalesi olmuş. Bunun yanı sıra Yahudilerin de anavatanı gibi bir yer burası. Ayrıca 800 yıllık bir İslam geçmişi de var. Bu durum her şeye etki etmiş. Hem mutfaklara hem danslara müziklere kadar hissedebiliyoruz.

ENDÜLÜS ÇOK ÖZEL YAPILARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Endülüs çok özel ve farklı bir coğrafya. Osmanlı eserlerinin dışında İslam etkisinde inşa edilmiş çok ender bazı yapılara da ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında çok önemli olan ve bizim Büyük İspanya Turlarımızın bir anlamda yıldızı olarak değerlendirebileceğimiz Elhamra Sarayı bulunuyor. Avrupa’da bilet bulunmasının en zor yerlerden biri olarak gösterebiliriz. Yine bu coğrafyaya baktığımızda bizi bir hayli şaşırtacak yapılardan biri de Cordoba Cami… Her ne kadar kiliseye çevrilmiş olsa da biz cami diyoruz. Dünyada halihazırda en çok sütunu içinde barındırıyor. Burası inşa edilmeye başlandığında daha Türkler İslamiyete geçmemiş vaziyetteymiş. İslamiyetin dördüncü önemli eserine ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında Sevilla bölgenin önemli şehri… Bölgenin başkenti görevini yürütüyor. Aynı zamanda çok özgün bir mimariye sahip…

BARCELONA YÜKSELEN YILDIZ

Barcelona son yılların yükselen yıldızı. Sadece kültürel anlamda değil, kongre turizmiyle de öne çıkmış vaziyette. Paris’ten daha çok kongre düzenleniyor. Burası çok insan dostu bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların şehrin bir noktasından diğer noktasından çıkabilecek düzeydedir. Yukarıdan bakıldığında ızgara planına göre inşa edilmiş. 1858 yılında çizilmiş olan plan aynen yürürlüktedir. Bunun dışında bir planlamaya izin verilmemektedir. Şehrin içinde denize girme imkanına sahipsiniz. Gaudi şehrin mimarisi açısından çok önemli bir isim. Kendisini taklit edebilen kimse yok. Barcelona’ya etkisi çok büyük. Gaudi’nin eserleri Barcelona’nın her tarafına yayılmış.

GIRONA VE FIGUERES MUTLAKA KEŞFEDİLMELİ

Barcelona’ya gelmişken biraz şehir dışına da çıkmak gerekir. 2 önemli bölge bulunuyor. Bunlardan birincisi Salvador Dali’nin müzesinin bulunduğu Figueres şehri… Barcelona’ya yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunuyor. Salvador Dali, dünyada sürrealizmin en ünlü ve en önemli ismi olarak kabul ediliyor. Bunun dışında Girona şehri de çok önemli. Avrupa’da Yahudi kültürünün en iyi korunduğu yerlerinden biri olarak geçiyor. Zamanın donduğu şehirlerden biri olarak gösterilir. Bu anlamda da doğal olarak Game of Thrones dizisine ev sahipliği yapmış.

MADRID’İN  TURİZM AÇISINDAN ÇOK İLERLEDİ

İspanya’nın başkenti Madrid, son yıllarda turizm açısından çok ilerleme kaydetti. Sol Meydanı şehrin kalbinin attığı yer olarak söyleyebiliriz. Bunun dışında Kraliyet Sarayı ve Plaza Mayor Madrid’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Madrid’in kapalı alanları da çok önemlidir. Özellikle müzeleri çok değerlidir. Prado Müzesi’ni gezmelerini öneririm.

İSPANYA YEME İÇME AÇISINDAN ADINI DÜNYAYA DUYURMUŞ

İspanya, dünyada kişibaşına düşen restoran sayısı açısından lider durumda. Dünyada birçok farklı mutfak bulunuyor. İspanya mutfağı hepsinden bir şeyler almış. İspanyolların milli yemeği paella’dır. Özel prinçten yapılıp özel sinilerde pişirilir. Tavuk, et ve deniz ürünlerinden yapılır. Bunun yanı sıra tapaslar çok meşhurdur. Bütün restoranlarda görebilirsiniz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account