İSPANYA’NIN DİNAMİK ŞEHRİ: BARSELONA

İSPANYA’NIN DİNAMİK ŞEHRİ: BARSELONA

Barselona, muhteşem doğası ve manzarasının büyüsüne kapılacağınız bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi değeri ve bugünü ile turistlerin her daim ilgisini çekiyor. Bu şehir İspanya’nın enerji dolu yaşantısı ile Avrupa’nın en dinamik şehirlerinden biri oluyor. Barselona, İber yarımadasında ve İspanya’nın Katalonya bölgesinde yer alıyor. Aynı zamanda da bu bölgenin başkenti. Şehrin planlaması oldukça düzenli yapılmış. Bu sebeple ulaşım konusunda zorluk yaşanmıyor.

Barselona’da çok çeşitli pazar alanları ve pazarlarda çeşitli meyveler ve balık türleri bulunuyor. Barselona turu yaptığınız zaman bu lezzetlerden geri kalmamanızı tavsiye ederiz. Yapacağınız turdan sonra burası tarihi, sanatı, mimarisi, eğlencesi ile hayatınızda unutulmayan bir kent olarak kalır.

Ayrıca şehir ünlü mimar Antoni Gaudi’nin eserleriyle adeta donatılmış. Sokaklarda ünlü mimara ait değişik yapılara rastlayabilirsiniz. Barselona’nın simgelerinden birisi olan Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak gösterilen La Sagrada Familia Kilisesi (Kutsal Aile Kilisesi). Kilise içinde ayrıca ünlü mimar Antoni Gaudi’nin mezarı bulunuyor.  Şehir sanatı ve mimarisi ile birlikte tatillerde birbirinden farklı güzellikler sunuyor.  Şimdi gezilecek yerlere beraber yakından bakalım…

LA SAGRADA FAMİLİA KİLİSESİ

Barselona dendiğinde akla ilk gelen ve şehirle bütünleşmiş bir değer taşıyor. Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin Barselona’da birçok ünlü eseri vardır. Bu eserlerden en önemlisi La Sagrada Familia Kilisesi. Ömrünün sonuna kadar kilisenin yapımı ile ilgilenmiş. Antoni Gaudi’nin doğaya olan hayranlığı kiliseye yansımış ve ilhamını doğadan almış.

Kilise Doğuş, Tutku ve İhtişam adları olarak da bilinir bu adlar kilisenin giriş kapılarına verilen isimdir aynı zamanda. Kilise farklı resimler ve doğa figürleriyle süslendirilmiş.  Kulelerin üzerinde çok farklı şekiller, semboller ve resimler vardır. Bu şekiller ve resimlerle İsa’nın doğumu, yaşamı ve çilesi anlatılmakta.

Yapının ilk mimarı Francisco de Paula del Villar’dır. Daha sonra yerine geçen ünlü mimar Antoni Gaudi bütün ömrü boyunca yapının mimarlığını üstlenmiş fakat ömrü yetmemiş. Barselona’ya gelen turistlerin gezilecek yerlerden en başta tercih edilen yer olarak bilinir. Çünkü kilisenin iç ve dış mimari yapısı çok etkileyici bir güzelliğe sahip. Kilise hem tarihi bir değer taşıyor hem de manevi bir güç veren etkisi olduğu tecrübelerle söyleniyor. Şehrin en muhteşem ve görkemli yapısı La Sagrada Familia kilisesi.

ENDÜLÜS ARENASI

Barselona’nın hem en geniş hem de en büyük Plaça Espanya meydanında yer alıyor. Endülüs Arenası 1619’da yapılmıştır. Eski zamanlarda boğa güreşleri, kraliyet ailelerine ait törenleri çeşitli geçit törenleri olarak farklı amaçlarda kullanılmış. Fakat şu anda büyük bir alışveriş merkezi olarak kullanılıyor. Görüntü olarak hayal gücünüzü etkileyecek bir yapıya sahip.

KRİSTOF KOLOMB HEYKELİ

Barselona’nın ünlü caddelerinden olan La Rambla’nın denize bakan kısmının en uç tarafında bulunuyor. Kristof Kolomb Heykeli, ünlü kaşifin 1492’de Amerika’yı keşfettikten sonra İspanya’ya dönüşünün anısını yaşatır. Denizi işaret eden bir şekilde inşa edilmiş Heykel 60 metre uzunluğunda.

MONTJUIC TEPESİ

Barselona’da görülmeye değer en önemli yerlerden biri Montjuic Tepesi. 173 metre uzunluğunda, Barselona’nın en iyi manzarasına sahip tepesi, Barselona’nın manzarasını seyretmek için ziyaret edilen yerlerden olsa da, tepede görülmesi gereken çok sayıda önemli yerler bulunuyor. Bu yerlerin bazıları ;  Joan Miro müzesi,  Montjuic Mezarlığı, Montjuic Kalesi, Batonik Bahçe, Albeniz Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Kale ve Askeri Müzeleri, Olimpiyat Alanı, Mossen Cinto Verdauger parkı gibi birçok önemli yerleri görebiliyorsunuz bu da kaçırılmaması gereken turistik yerlerden.

PARK GUELL

Barselona da Carmel Tepesi’nde geze geze bitiremeyeceğiniz ve doyamayacağınız yerlerden biri Park Güel. Hem büyüklüğü hem de renkleriyle insanı büyüleyici bir etkiye sahip. UNESCO dünya mirası listesine 1984 yılında alınmış. Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin eseri ve yapımı 14 yıl sürmüş. Yapımında doğadan ilham alınmış. Bu da Gaudi’nin doğaya olan hayranlığının bir başka göstegesi. Park içerisinde ünlü mimar Antoni Gaudi’nin müzesi de bulunuyor. Parkta birbirinden farklı ve canlı renklerin kullanıldığı ve  farklı desenlerle süslendiği parkın merdivenlerinin ortasında oldukça ihtişamlı olan kertenkele heykeli. Fotoğraf çektirmek için yoğun ilgi görülen yer.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account