İspanya’nın En Özerk Şehri Barselona

İspanya’nın En Özerk Şehri Barselona

Eğer Barselona’ya şu ya da bu şekilde yolunuz düşerse önünüzde yapmak için iki temel alternatif bulunacaktır. Bunlardan ilki, Mimar Antoni Gaudi’nin muhteşem eserleriyle donattığı Barselona şehrini adım adım keşfetmek. Diğer alternatif, ise dünyanın en iyi plajları arasında bulunan Barselona plajlarında, denizin, kumun, güneşin ve siestanın tadını çıkarmak. İspanya’nın en büyük ikinci, Özerk Katalunya bölgesininse en büyük birinci şehri olan Barselona’ya hangi amaçla gelirseniz gelin, beklentileriniz kesinlikle boşa çıkmayacaktır.

Barselona’da Ulaşım

Öncelikle Barselona’ya ulaşmak için şehrinizde bulunan herhangi bir havayolu şirketinin kapısını rahatlıkla çalabilirsiniz. Önemli bir turizm şehri olmasından kaynaklı Barselona’ya hemen her havayolu şirketi direk uçuşlar düzenliyor. Barselona’nın ulus aşırı noktalardan kolay ulaşılabilir olmasının yanı sıra, şehir için ulaşım konusunda da dünyanın birçok önemli şehrinden daha gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Barselona’da amacınız genel bir şehir turu yapmaksa öncelikle kullanmanız gereken araç, Barselona Bus Touristic adı verilen üstü açık turist otobüsleri. Bu turist otobüsüyle hemen her önemli noktayı kısa süreline görme şansı bulabilirsiniz. Eğer bu durum sizin için yeterli değilse yani daha detaylı bir keşif rotası oluşturmak istiyorsanız, şehrin metro ağı ile her yere ulaşabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Ana ulaşım aracı metro olmakla birlikte tramvay, otobüsler ve taksiler de kullanabileceğiniz araçlar arasında.

ulasim

Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona gezip görülmesi gereken yerler açısından yine dünyanın en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Öyle ki, Mimar Antoni Gaudi’nin büyüleyici eserleri şehri devasa boyutlarda bir açık hava müzesine dönüştürmüş. İşte Barselona’nın görmeden dönülmemesi gereken en önemli yerleri:

Poble Espanyol: 1929 yılında uluslar arası sergi için tasarlanmış Poble Espaynyol, İspanyol Köyü anlamına gelmektedir. İspanya’nın en değişik 116 binası burada inşa edilmiştir.

İspanya Meydanı: İspanya Meydanı’nın ortasında 47 metre uzunluğunda iki adet çan kulesi bulunur. Ortada bulunan çeşme ile İspanya’yı çevreleyen üç deniz olan Atlantik, Akdeniz ve Cantabria heykeller ile yansıtılmak istenmiştir.

Olimpiyat Köyü: Ucube yerlerin, barakaların yıkılması sonucu 1992 olimpiyatları için hazırlnamış bölgedir. Yürüyüş yolları, plajlar ve parklar bulunmaktadır.

Guel Parkı: Ünlü Mimar Antoni Gaudi tarafından yapılan park, burayı yaptıran ailenin adını taşımaktadır. Gaudi’nin en ünlü eserlerinden biri olan mozaik bacanın bulunduğu bu park Uncesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alır.

Sagrada Familia Kilisesi: Barselona’nın en dikkat çekici yapılarından biri olan kilise, Gaudi’nin yapmak için 16 yıl uğraştığı ve hayatını bu inşaatın önünde bir tren kazasıyla yitirdiği bir Neo-Gotik çalışmadır.

_gezilecek_yerler

Kristof Kolomb Anıtı: 60 metre yüksekliğinde ve dökme demirden oluşan bu anıt, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Kral ve Kraliçenin huzuruna çıktığı sarayın yakınında bulunmaktadır.

Montjuic: Şehrin güney kısmında bulunan 213 metre yüksekliğindeki bir tepedir. Müzeler, sanat galerileri, lunapark, gece klüperi ve olimpiyat stadı bu bölgededir.

Milli Saray: Katalunya Ulusal Müzesi’nin yer aldığı saraydır. Özellikle Ortaçağ freskleri dikkat çekmektedir.

Katedral: 1298’de yapımına başlanan Katedral, 1403 yılından beri Katalunya Hükümeti’nin merkezi olarak kullanılmaktadır.

Aquarium: Avrupa’nın en büyük akvaryumu Barselona’da bulunmaktadır. 80 metrelik bir tünel boyunca yürünerek yüzlerce balık çeşidi görülebilir.

Barselona’da Ne Yenir?

Barselona yemek kültürü açısından oldukça zengin bir şehir. Tipik İspanyol yemelerinin Katalan kültürü ile farklılaştığı bu şehirde, Akdeniz Mutfağının etkisini açık bir şekilde fark edebilirsiniz. Kahvaltılarda genelde çikolata ve çikolatalı çörek tüketilen Barselona’da öğlem akşam yemekleri genelde aynı menülerden oluşur. Tek fark ise geç başlayan akşam yemeğinden önce akşamüzeri yapılan atıştırmalıklardır. Tapas adı verilen bu atıştırmalıklar yine Tapas isimli barlarda tüketiliyor ve oldukça yaygın olduğunu söylemek mümkün. Ana yemeklerin tüketildiği akşam yemekleri içinde akşam saat 11 Barselona için en ideal saatlerden. Deniz ürünlerinin oldukça sık tüketildiği Barselona’da en ünlü yemek Paella adı verilen bir deniz mahsulleri pilavı. Yemeklerin yanında da en çok şampanya tüketiliyor.

paella

Barselona’da Alışveriş

Kadın ve erkek modası konusuna dair rahatlıkla ürünler bulup alışveriş yapabileceğiniz Barselona’da fiyatların biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bütçeniz sınırlı ise küçük hediyelik eşyalar açısından kendinizi cennette gibi hissedebilirisiniz. Deri ürünleri Barselona’da oldukça yaygın ve kalitelidir. Bir zamanlar İspanya’nın başkenti olan Toledo’da üretilen telkari kakmacılık çeşitleri de sevdiklerinize sunabileceğiniz hediyeler arasında yer alır. Sıcak İspanyol ikliminin bir kültür haline getirdiği yelpazeler de en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Barselona Gece Hayatı

Barselona’da gece hayatının sınırları zorladığını söylesek yanlış bir laf etmemiş oluruz. Zira her yıl milyonlarca turist ağırlayan bu şehrin en çekici yanlarından biri de gece hayatı konusunda sunduğu çılgın eğlence fırsatları. Akşam yemekleri geç saatlerde yenmesinden kaynaklı gece hayatı da bir o kadar geç başlıyor Barselona’da. Özellikle hafta sonu eğlence mekalarının açılış saati gece yarısıdır. Gece yarısında ısınma turlarının atıldığı bu şehirde sabah aydınlığı eğlenenin durması anlamına gelmiyor. Barselona’da bulunan birçok mekân, rutin hizmetlerinin yanı sıra düzenlediği after partilerle eğlencenin sınırlarını zorluyor. Hem öğrenci hem de turist yoğunluğundan kaynaklı hafta içi dahi gecelerin oldukça hareketli olduğu bu Katalan şehrinin en ünlü 3 mekanı ise Razzmatazz, Sala Apolo ve ROW14.

_gece_hayati

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account