İSPANYANIN GİZLİ HAZİNESİ GİRONA

İSPANYANIN GİZLİ HAZİNESİ GİRONA

Onyar nehri etrafına yayılmış rengarenk evler, görülesi Art Nouveau eserleri, Ortaçağ’dan kalma görkemli yapılar, ara sokaklara dağılmış müze ve sanat galerileri, Gotik ve Romanesk mimarinin en güzel örnekleri ve şehre hakim olmuş her ulusun bıraktığı tarihsel zenginlik. İspanya’nın sırrı Girona’dan bahsediyoruz;

ESKİ ŞEHİR VE ONYAR NEHRİ

Katalunya’nın Barselona’dan sonra en büyük ikinci şehri olarak bilinen Girona’nın en görülesi iki noktası tarihi Eski Şehir bölgesi ve Onyar Nehri boyunca süzülen tarihi evlerdir. Girona’nın kartpostallara yansıyan bu rengarenk evlerini iki yaka arasında geçiş sağlayan köprülerden doya doya izlemek mümkün. Eski Şehir bölgesinde bulunan yapıların her biri ise ait olduğunu dönemin en değerli eserleri arasında yer alıyor.

Girona (3)

İLK GÜNKÜ İHTİŞAMIYLA ORTAÇAĞ ŞEHRİ

Görkemli Roma Surları’nın çevrelediği Eski Şehir bölgesinin büyük kısmı Ortaçağ Şehri olarak biliniyor. Atlatılan onca savaşa rağmen Avrupa’nın en iyi korunabilmiş Ortaçağ şehri Girona’da bulunuyor. Şehrin en önemli tarihi simgesi olan Girona Katedrali ve Yahudi Müzesi’ni de içinde barındıran Yahudi Mahallesi, Arap Hamamı, Girona Aslanı Heykeli ve Saint Feliu Kilisesi gibi mutlaka görülmesi gereken yapılar yine şehrin bu tarihi kısmında yer alıyor.

Girona_2

ZITLIKLARIN ŞEHRİ

Girona için en sık kullanılan deyimlerden biri bu; “Zıtlıkların Şehri”. İberler, Yunanlar, Vizigotlar ve Romalıların belirli aralılarla hakimiyetine giren Girona, şehre hakim olan her ulusun bıraktığı bütün yapıları itinayla korumuş. Bu nedenle şehrin özellikle tarihi bölgesinde farklı mimari yapılar iç içe geçmiş durumda. Dolaşılan Arap Hamamlarının etkisinden kurtulamayan turistleri bir sonraki adımda ya Ortaçağ’ın gotik yapıları ya da Yahudiler’den kalan kiliseler karşılıyor Girona’da.

Girona (2)

KATALUNYA’NIN LEZZET BAŞKENTİ

Zaten dünya çapında üne sahip Katalan mutfağının tüm özelliklerini bünyesinde barındıran Girona’da dağ ve deniz ürünlerinin bir arada bulunması ve şehrin dokusuna işlemiş olan çok kültürlülük özgün bir mutfak ve eşsiz lezzetler olarak karşımıza çıkıyor. Girona’da lezzet öyle önemli bir unsur ki, şehrin en ünlü festivallerinden biri her yıl Mart ayında düzenlenen Girona Gastronomi Festivali. Girona aynı zamanda 2 yılda bir yapılan bölgesel Gastronomi Forumu’na da ev sahipliği yapıyor. Yemeklere gösterilen özen şehirde bulunan restoranların gelişimine de öncü olmuş. Mesela El Celler de Can Roca isimli restoran 2015 yılında TripAdvisor tarafından dünyanın en iyi restoranı seçilmiş.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account