İSPANYA’NIN ORTA ÇAĞ’A IŞIK TUTAN ŞEHRİ GIRONA

İSPANYA’NIN ORTA ÇAĞ’A IŞIK TUTAN ŞEHRİ GIRONA

İspanya’nın Katalonya Bölgesi’ne bağlı olan Girona, kendine özgü evleri, yalıları, dar sokakları ve filmlere konu olan mekanlarıyla çok özel bir şehir. Misafirlerine mistik bir ortam sunan şehrin sahip olduğu hikayeler sizi geçmişle aranızda güzel bir bağ kurmanızı sağlayacak. Burada Yahudilerin Türkiye’ye kadar uzanan yolculuğunun ilk izlerini bulacaksınız. Şimdi bu tarihi ve sevimli şehri daha detaylı inceleyelim.

Girona gezilecek yerler açısından sizi fazlasıyla memnun edecek. Çünkü mekanların sahip olduğu hikayeler akıllardan hiç çıkmayacak cinsten. Şehir, giriş bölümünde kendine has evleriyle sizi karşılıyor. Birbirine yapışık ve aynı hizada olan evler adete geçmişin perdesini aralıyor. Girona, Yahudilerin yaşadığı ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu için evler genellikle birbirine çok yakın. Bunun amacı tabii ki birbirlerinden haber alabilmek… Evlerin çoğu restorasyonlarla o dönemden bugüne kadar ulaşmış. Buradaki yalılara baktığınızda da İstanbul ve Amasya’daki yalılar gözünüzde canlanabilir.

ASLANI ÖPMEZSEN YABANCI OLDUĞUN ANLAŞILIYOR

Şehrin giriş noktasında bir aslan figürü bulunuyor. Aslanın da ilginç bir hikayesi bulunuyor. Girona’da yaşayanlar şehre yabancı birinin geldiğini o aslan sayesinde anlarmış. Yabancı birisi içeri girerken o aslana bakarmış. Ancak eğer orayı bilen biriyse aslanın poposunu öper ve askerler de kapıyı açarmış. Yani bir nevi şifredir aslında.

GAME OF THRONES MERDİVENLERİ

Girona, dünyaca ünlü Game of Thrones dizisine ev sahipliği de yapmış. Diziyi yakından takip edenler Girona Katedrali’nin önündeki merdiveni gördüklerinde gözlerinde hemen o sahneler canlanacak. Merdivenler günümüzde turistlerin de yoğun ilgisini çekiyor. Tabii ki dizinin mekanları sadece burayla sınırlı değil. Şehrin eski sokaklarında da birçok farklı sahneler çekilmiş. Dolayısıyla dizinin çalışanları şehirde epeyce vakit harcamış. Merdivenlerin başında yer alan katedral tüm ihtişamıyla sizi karşılıyor. Dünyanın en büyük Gotik nefine sahip olan katedralin yapımına 11. yüzyılda başlanmış.

LABİRENT ŞEKLİNDE SOKAKLAR

Özellikle eski şehir bölümünde labirent şeklinde sokaklara sahip olan bu Orta Çağ kenti birçok savaş görmesine rağmen iyi bir şekilde korunabilmiş. Sokaklarında kaybolacağınız şehirde ayrıca Yahudi Müzesi’ni de içinde barındıran Yahudi Mahallesi, Arap Hamamı ve Saint Feliu Kilisesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

KATALAN MUTFAĞININ SİMGESİ

Katalan mutfağı dünyaya nam salmış durumda. Tabii ki Barselona’dan sonra Katalonya’nın ikinci büyük şehri olan Girona da bu durumdan nasibini almış. Şehirdeki çok kültürlülük bir bakıma mutfağa da yansımış. Deniz ürünlerinin sıkça rastlandığı şehirde her yıl Mart ayında Gastronomi Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account