İSPANYA’NIN ÖZGÜRLÜKLER ŞEHRİ BARSELONA

İspanya’nın en büyük ikinci şehri olan Barselona, aynı zamanda ülkenin turizm merkezi durumunda. Ülkeye gelen 70 milyon civarında turistin en az yarısını ağırlayan Barselona, özellikle şehir yaşantısı ve planlamasıyla Avrupa’nın örnek gösterilen yerlerinin başında geliyor. Herkesin rahatça yaşayabildiği şehir, misafirlerine muhteşem bir tatil imkanı sunuyor. Sahip olduğu önemli yapılarının yanı sıra, eğlence hayatı, plajları ve özel lezzetleri ile ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

BARSELONA GEZİLECEK YERLER

Katalonya Bölgesi’nin başkenti olan Barselona gezilecek yerler açısından misafirlerine çok fazla seçenek sunuyor. İlk etapta mimar Antoni Gaudi’nin şehre olan etkisinden bahsetmek gerek. Çoğu zaman “Gaudi’nin Barselonası” ifadesini duymuşsunuzdur. Ünlü mimarın şehirdeki eserlerinden 8 tanesi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiştir. Ancak bu eserlerden şüphesiz en çok dikkat çekeni ise La Sagrada Familia Katedrali’dir. Yapımına başladığı, ancak ölümünün ardından yarım kalan ve şehrin simgesi haline gelen ünlü katedral, Barcelona’ya giden her turistin mutlaka ziyaret ettiği bir mekandır.

Barcelona şehir planlamasıyla da dikkat çeken bir yerdir. Izgara sistemiyle dizilen yapılar, özellikle kuşbakışı görünümde çok düzgün bir görüntü sunmaktadır. Caddelerin kesiştiği noktada yer alan binalar üçgen olarak inşa edildiği için her caddenin kesiştiği nokta aynı zamanda küçük bir meydan özelliği kazanmıştır.

Barselona’da şehrin kalbi La Rambla Caddesi’nde atar. Halkın buluşma noktalarından biri olan La Rambla’da uzun bir cadde olup, denize kadar uzanmaktadır. Cadde üzerindeki hediyelik eşya dükkanları, restoranlar ve eğlence merkezleri özellikle turistlerin çok ilgisini çeker.

Şehirde ayrıca, Picasso Müzesi, Camp Nou Stadyumu, Barrio Gotico (Orta Çağ kenti Gotik bölgesi), Park Guell, Palau Nacional (Ulusal Saray), Katalan Müzik Sarayı, Barcelona Katedrali ve Olimpiyat Köyü gezilecek yerlerden bazılarıdır.

BARSELONA’DA NE YENİR?

Barselona’da İspanyol mutfağının geniş bir yelpazesini bulabilirsiniz. Özellikle bağlı olduğu Katalan Bölgesi’nin zengin mutfağının sunulduğu şehirde deniz ürünlerinden kuzu etine, Akdeniz esintisinden Arap lezzetlerine kadar birçok lezzet yer alıyor. Tabii ki İspanya denildiğinde tapas’ların ayrı bir önemi olduğunu bahsetmek gerek. Özellikle La Rambla Caddesi’ndeki La Boqueria’yı ziyaret edebilirsiniz. Burada birbirinden lezzetli tapas’ların tadına bakabilirsiniz. Bunun dışında İspanyol mutfağına özgü olan paella’yı da mutlaka denemelisiniz.

BARSELONA’DAN NE ALINIR?

Barselona’da hediyelik eşya için şehrin en ünlü ve turistik caddesi olan La Rambla’ya uğrayabilirsiniz. Her şehirde olduğu gibi burada Magnet ve Barselona t-shirtlerinin yanı sıra kente özgü Flamenko kıyafetleri, Barcelona futbol takımının forması ve şehre özgü kristalleri bulabilirsiniz. Antika ve tasarım ürünler almak için gitmeniz gereken yer ise şehrin turistik noktalarından biri olan Gotik Mahalle’dir. Burada dar sokaklarında dolaşırken karşınıza çok sayıda antikacı çıkacaktır.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account