İŞTE AMSTERDAM’IN EN ÜNLÜ MÜZELERİ…

İŞTE AMSTERDAM’IN EN ÜNLÜ MÜZELERİ…

Sanata ve tarihe önem verme konusunda oldukça hassas olan Avrupa ülkeleri, en ufak tarihsel kalıntıları dahi müzeleştirme konusunda büyük bir deneyime sahip. Öyle ki, binlerce yıllık geçmişe sahip heykeller, resimler ve daha akıllara gelen birçok şey müzelere yerleştirilip ziyaretçilere sergileniyor. Amsterdam, belki de bu anlayışın en iyi örneklerinden biri. İşte bulunan her şeyin saklandığı ve bir şekilde insanların ilgisi çekmeyi başarabilen ünlü Amsterdam müzeleri:

RIJKSMUSEUM

Burası için Amsterdam’ın en ünlü müzesi diyebiliriz. Adı ”krallık müzesi” anlamına gelen Rijksmuseum yani Hollanda Ulusal Müzesi’nde Amsterdam’ın sanat ve tarihine dair her şeyi bulmak mümkün. Rijksmuseum günümüzde sahip olduğu 8000’den fazla eserle dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna sahip. 17. yüzyıl Hollanda sanatına adanmış en geniş koleksiyonun yanı sıra Orta Çağ’dan günümüze uzanan ilgi çekici eserler de sergileniyor. Müzede ayrıca Hollanda sanatının 20. yüzyıl öncesindeki tüm dönemlere ait olağanüstü bir resim koleksiyonu da bulunmaktadır.

Resim, heykel ve savaş kostümlerinin yanı sıra, geçmiş yüzyıllardaki yaşama dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmış konsept odalar müzenin en çok ilgi gören bölümlerini oluşturuyor. Bu odalar, 17. Yüzyıl Amsterdam’ının aristokrat evleri nasılsa aynen o şekilde dizayn edilmiş ve hiçbir ayrıntı atlanmamış. 10-17 saatleri arası ziyarete açık olan müzenin tamamını gezmek için tüm gününüzü ayırmanız gerekebilir.

VAN GOGH MÜZESİ

Amsterdam’ın en ünlü müzelerinden biri olan Van Gogh Müzesi, Van Gogh’un resim, mektup ve denemelerinin yanı sıra dönemin ünlü ressamlarına ait eserlerin de sergilendiği bir müzedir. Burası 1973 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede; Van Gogh’un 200’den fazla resmi, 500’den fazla çizimi, çoğu kardeşi Theo’ya yazılmış yüzlerce mektubu, Japon baskıları ve çağdaş sanatçıların resimleri sergileniyor. Müzede toplam 4 kat bulunuyor. Van Gogh’un önemli eserlerinin tümü birinci katta, kronolojik olarak sergilenmekte. Kurulduğunda çok daha değerli eserlere ev sahipliği yapan müzenin 2002 yılında yaşanan bir soygun sonucu ciddi kayıplar verdiğini söylemek mümkün. En nadide eserlerin çalınış olmasına rağmen müze, ziyaretçi kitlesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Hala Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında.

ANNA FRANK EVİ

Dünyanın en çok okunan kitaplarından biri olan “Anna Frank’ın Hatıra Defteri” kitabının yazıldığı ve kitapta geçen tüm konuların yaşandığı ev, bugün Anna Frank Evi olarak ziyaretçilere sunuluyor. Anna Frank Müzesi için Vang Gogh Müzesi’nden sonra Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen müzesi diyebiliriz. 2. Dünya Savaşı’nda ünlü günlüklerin yazarı Anne Frank ve ailesinin  iki yıl boyunca saklandığı evin müzeye dönüştürülmüş halidir. Bu müze, küçük Anne ve ailesi, Van Pels ailesi ve Fritz Pfeffer’in Nazilerden saklandığı günlerin anısına yapılmış. 1942 yılında Amsterdam’daki Yahudileri toplayan Almanlardan kaçan Frank ve Van Pels aileleri, 25 ay boyunca buradaki gizli bir dairede saklanmışlardır. İşte bu müzeyi ziyaret ederek o döneme tanık olabilirsiniz. Ancak kapısında uzun kuyruklar olduğu için online bilet almanız şiddetle önerilir. Ziyaret etmeden önce ilgili kitabı okumak önemlidir. Aksi takdirde evin neden sergilendiğini anlamak çok mümkün değildir.

İŞKENCE MÜZESİ

Tarihin hemen her döneminde kullanılmış olan en barbar işkence aletlerinin sergilendiği müze Amsterdam’da bulunuyor. Her yıl binlerce insanın gezerken kanını donduran müzede, engizisyon sandalyesi, giyotin, kazık, kafatası kırıcı ve aşağılama maskeleri gibi tarihin en acımasız korkunç işkence aletleri bulunuyor. 7,5 Avro karşılığında ziyaret edilebilen müze saat 10.00 ve 23.00 arasında hizmet veriyor.

Amsterdam_korku_muzesi

SEX MÜZESİ

Amsterdam’ın en enteresan müzelerinden bir diğeri de sex müzesi. Tren istasyonundan birkaç yüz metre ileride bulunan bu müze, 4 Euro giriş ücretiyle aynı zamanda Amsterdam’ın en ucuz müzesi olma özelliği taşıyor. Müze’de ünlü erotik heykellerden, çeşitli sex figürlerine, 1900 yıllara ait sex temalı fotoğraflardan Marilyn Monroe heykeline kadar birçok eser bulunuyor. Müzeye ücret ödeyip girmek yerine vitrinden göz atmak da mümkün.

Amsterdam_Sex_Muzesi

BİRA MÜZESİ

Heineken Bira Müzesi, 1867 yılında kurulmuş ve 1998 yılına kadar hizmet vermiş bir bira fabrikasıdır. Fabrika’dan müzeye çevrilen bu yer Avrupa Sanayi Mirası listesinde yer alan ulusal bir müze olma özelliği taşıyor. Zengin bira işleme yöntemleri ve aşamalarına şahit olabilirsiniz. Müze, pazar, pazartesi, perşembe ve cuma günleri 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Heineken_Bira_Muzesi

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account