İŞTE AVRUPA’NIN EN GÜZEL NOEL PAZARLARI

İŞTE AVRUPA’NIN EN GÜZEL NOEL PAZARLARI

Yılın son günleri yaklaşırken, kurların da düşmesini fırsat bilerek tatil planları yapan geziseverler için tercih edilebilecek en güzel gezi temalarından birisi Noel Pazarları gezileri. Her ne kadar bizler için yılbaşı daha çok akla geliyor olsa da Avrupa’nın en keyifli dönemlerinden birisi de her yıl 25 Aralık’a denk gelen Noel. Christmas yani İsa’nın doğuşu eski Fransızca’dan gelen kökene sahip Noel kelimesi ile de anılmakta ve bir festival havasında geçen bu dönemde Avrupa’da Noel Pazarları kurulmakta.

Temeli 15. Yüzyıl’a dayanan Noel Pazarları kültürünün ilk örnekleri günümüz Almanya topraklarının bir kısmına denk gelen Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu içerisinde görülmekte. İlk olarak soğuk kış günleri yaklaşırken insanlar ihtiyaçlarını karşılasınlar diye kurulan pazarın (en eskisinin 13. Yüzyıl’da Viyana’da kurulan Aralık Pazarı olduğu düşünülmektedir.) Avrupa’da yayılması ve Noel dönemi yaklaştığında çocuklara dağıtılabilecek hediyelerin yer almaya başlamasıyla birlikte Noel Pazarları kültürü yerleşik hale gelmiş. Zamanla Christmas kutlamalarının da festival havası şeklinde eklenmesiyle birlikte bazı bölgelerde günlerce süren bir etkinlik halini almış. Bu doğrultuda yapılabilecek geziler için en doğru parkur Almanya. Özellikle Dresden, Nuremberg, Stuttgart gibi şehirlerdeki pazarlar 2 milyonun üzerinde alışveriş sever turisti ağırlamakta.

Noel Pazarları gezisi için özellikle 5 parkur şiddetle tavsiye edilmekte. Parkurları kısaca sizlere aktarmadan önce bu kültürün Kuzey ve Orta Avrupa bölgesinde daha yaygın görüldüğünü  belirtmemiz gerekir. Bu bölgelerde mevsim itibari ile günler daha kısa ve daha soğuktur. Ama zaten Noel Pazarları’nın en güzel yanı da soğuk akşamlarda toplanıp eğlence, sokak yemekleri ve insanın içini ısıtan içecekler ile ortamı ve yerel kültürü yaşamak değil midir?

ORTA AVRUPA BÖLGESİ

En eski kış pazarının Viyana’da 13. Yüzyıl’da Aralık Pazarı olarak kurulduğunu düşünürsek “Neden harika bir Noel Pazarı Kültürü var?” sorusunun cevabını da bulmuş oluruz. Bu konuda çok köklü bir geçmişe sahip olan Viyana’da kurulan Pazar etrafındaki birçok şehir halkını etkilemiş. Prag ve Budapeşte’de de karşınıza çıkacak olan Noel pazarları da şehir meydanlarında coşkulu sokak gösterileri ile birleşince oldukça keyifli bir hal alıyor. Ayrıca bu parkurda yapılan araştırmalara göre dünyanın en eski 3 Noel Pazarı’ndan biri olan Dresden Noel Pazarı’nı görme şansınız olduğunu da unutmayın. Şehirlerin muhteşem güzelliklerini de ekleyince bu gezi kaçmaz dedirtiyor insana. Yine Ljubljana-Zagrab Noel pazarları da bu dönem kaçırılmayacak rotalar arasında.

ALSACE BÖLGESİ, STRASBOURG VE COLMAR

Başkentleri gezip gördüm farklı bir yer görmek istiyorum diyorsanız size Fransa’nın en özel bölgelerinden biri olan Alsace’ı önerebiliriz. Harika bir doğanın içinde kurulu, yazı ve kışı ayrı güzel olan ve yemek kültürü ile de ön plana çıkan Alsace bölgesi özellikle Fransa’nın en eski kabul edilen Strasbourg Noel Pazarı ile iyi bir alternatif. Broglie ve Katedral Meydanları’nda kurulan 100’ün üzerinde küçük dükkan ve büfeden oluşan bu harika Pazar sizlere oldukça keyifli anılar bırakabilir. Ayrıca masallar diyarı Colmar’ın büyüleyici atmosferinde kurulu olan Pazar yeri de gezinizin diğer ayağını oluşturacak.

HOLLANDA, BELÇİKA VE FRANSA – DİĞER ADIYLA BENELUX

Dinsel hoşgörünün ve çatışmaların tezat halde en derin yaşandığı bölgelerdir alçak topraklar dediğimiz Belçika Holanda ve çevresi. İnsanların sıcak ve samimi ortamının, yaşama sevincinin ve dostluğun her bir sokak yemeğinde, her bir kadehte ayrı ayrı ya da hediyelik el sanatları ürünlerinde veya antikalarda en derin şekilde hissedildiği Noel Pazarları bulabileceğiniz bu parkurda Bruggei Anvers, Brüksel ve Amsterdam Noel Pazarları ön plana çıkmakta. Kanallarda ya da şehir meydanlarındaki ahşap büfelerde alışverişin, yüzlerce çeşit bira ve şarap tadımının ve waffle, turt gibi harika lezzetlerin renk katacağı gezinizde Champs Elysees üzerine kurulan Paris Noel Pazarı’nı da görme şansınız olacak. O meşhur caddede hep markalarla alışveriş olacak değil ya. Eiffel Kulesi’nin altında şarap partisi de cabası.

REN NEHRİ GEMİ TURLARI

Gemi turlarını sevenler için de Bu parkurların bir kısmını içerisine alan Ren Nehri boyunca hareket eden birbirinden farklı Nehir Cruise Gemi gezileri de oldukça cazip alternatifler arasında. Her gün farklı bir şehre uğrayan bu gemiler sayesinde Almanya, Belçika ve Hollanda’daki birçok Noel Pazarı’nı gezmek mümkün. Gemi aktiviteleri ile de akşamları eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

İSKANDİNAVYA (STOCKHOLM VE KOPENHAG)

Zengin bir içeriğe sahip olan Stockholm Eski Şehir (Gamla Stan) Noel Pazarı’nda en çarpıcı ürünler geyik eti, İsveç şekerlemeleri ve dekoratif el sanatları olacak. Kopenhag’daki Tivoli Bahçeleri’nin ambiyansı ve enerjisi de size harika anılar yaşatacak. İskandinav ülkelerinin yüksek refah seviyesi sokaklarına ve pazarlarına da yansımış olacak. Avrupa’da birçok başkenti görmüş geziseverler için alternatif bir rota olarak düşünülebilir.

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account