İŞTE MADRID’İN ÜNLÜ MEYDANLARI…

İŞTE MADRID’İN ÜNLÜ MEYDANLARI…

İspanya’nın başkenti Madrid, geniş caddeleri ve bu caddelerin kesişme noktaları olan ünlü meydanlarıyla da anılır. Şehrin meydanları gün içinde oldukça kalabalıktır. Biz de sizler için şehrin en bilinen ve ünlü meydanlarını sıraladık.

PLAZA DE ESPANA

Madrid’in en bilinen ve büyük meydanlarından biridir. Gran Via ve Plaza Del Callo’dan aşağı istikamette alışveriş, gezinti ve gece hayatı için tercih edilen popüler bir bölgedir. İki uzun gökdelen; Madrid Kulesi ( Torre de Madrid) ve İspanya Binası ( Edificio Espana ) bu meydana hakimdir. Meydanın merkezinde Cervantes’in anıtı bulunur. Ünlü İspanyol yazarının heykeli , ölümsüz karakterleri DonKişot ve Sanço Panza’yı sırasıyla at ve eşek üzerinde betimleyen bronz heykellerin arasından kendini gösterir. Bu meydandan başlayan Prenses Sokağı ( Calle de la Princesa) pahalı dükkanların, keyifli alışveriş noktalarının adresidir. Arzu edilirse, burayı başlangıç noktası kabul edip, kısa bir yürüyüşle Kraliyet Sarayı’na (Palacio Real ) da ulaşılabilir.

PLAZA DE ORIENTE

Franco’nun kraliyet sarayının balkonundan halka hitap ettiği günlerde kullandığı bu meydan tarihi bir öneme sahiptir. Ortasındaki havuzlu çeşme ve 4. Felipe’nin bronz atlı heykeli gezilebilir. Bu heykel aynı zamanda şaha kalkmış bir atı gösteren ilk bronz heykel olma ünvanını da taşır.

PLAZA MAYOR

Madrid’in bir başka büyük ve ana meydanıdır. 16. Yüzyılın sonunda, Habsburg döneminde şehri daha gösterişli bir başkent haline getirmek isteyen Kral 2.Felipe’nin isteğiyle yapılmıştır. Meydanın tam ortasındaki bronz atlı heykel de kendisine aittir. Çok merkezi ve turistik bir konuma sahiptir. 50 bin kişi kapasiteli bu meydanın tarihinde devlet kutlamaları, halka açık mahkemeler, oyunlar ve boğa güreşleri düzenlenmiştir. Günümüzde de Açıkhava tiyatrosu, Noel panayırları, çeşitli sokak pazarları gibi aktivitelere ev sahipliği yapar. Geniş sundurmalar, Arnavut kaldırımı döşenmiş 129 metre uzunluğunda, 94 metre genişliğinde bir dikdörtgen alanı çevreler. Meydanı çevreleyen binanın 237 tane balkonu Plaza Mayor manzarasına hakimdir, bu nedenle de evlerin bedeli oldukça yüksektir. Madrid halkı güneş gördüğü mekanlarda uyuyamaz o yüzden bu balkonların hemen hemen hepsinin panjurları genelde kapalıdır. Burada oturup bir kadeh içki ya da kahve içmenin oldukça keyifli ancak turistik bir bedeli olduğunu anımsatalım. Bu meydana gelince batı çıkışından kolayca bulabileceğiniz, 1915 yılında kurulmuş Art Nouveau tarzı yiyecek pazarı Mercado de San Miguel’i de mutlaka gezmeniz gerektiğini paylaşalım.

PUERTO DEL SOL MEYDANI

Hemen hemen günün her saatinde insanlarla dolu olan bu meydan, Madrid’in hatta tüm İspanya’nın merkezidir. Meydanda bulunan ünlü Casa de Correos binası Franco zamanında en çok korkulan polis kuvvetlerine karargah olarak ev sahipliği yapmıştır. Bu binanın saat kulesinin altında bulunan, Sıfır Kilometre ( Kilometro Zero) taş tabelası da Madrid’in merkezi sayılır ve tüm uzaklıklara olan mesafeler buradan ölçülür. Sıfır Kilometre tabelasının karşısında Kral 3. Carlos’un atlı heykeli ve doğuya doğru Madrid şehrinin sembolü olan El Oso y El Madrono ( Ayı ve Çilek Ağacı ) heykeli yer alır. Diğer heykeller de Diana ve Venüs’ü simgeler. Her sene 31 Aralık’ta Madrid halkı bu meydanı doldurur ve kendilerine şans getirecek yeni yılın kutlamalarını gerçekleştirir. Bu kutlamalar için yapılan özel ritüele göre, tam gece yarısında çalan çanın ardından sonraki 12 ay için 12 üzüm tanesi yemeye çalışırlar. Bu meydana bakarak metro rotası, gezilecek yerler, ana caddeler, diğer meydanlar belirlenebilir. Kafe, bar, restoran ve eğlence yerleri bakımından zengin bir lokasyondur.

GRAN VIA

Madrid’in en ünlü caddesi başlı başına bir meydan kadar önemlidir. 1950’lı yıllara dek Madrid’in en yüksek binası olma ünvanını taşıyan Telefonica binası, silindirik ön cephesi altın çelenk süslemeleri ve çinko çatısıyla dikkat çeken Edificio Metropolis binası bu meydandaki yapılardır. Plaza de Callao’ya uzanan bölümü dükkanların, kafe ve sinemaların, alışveriş mağazalarının egemenliği altındadır. İspanyolca kitaplar, rehber dergiler alabileceğiniz Casa del Libro kitabevi, elektronik eşya, müzik, kitap ve video ürünleri alabileceğiniz zengin kaynak FNAC ( Fransız mağazalar zinciri ) burada yer alır.

PLAZA SANTA ANA

Meydanın iki ucunda iki ünlü yapı yer alır. Teatro Espanol ( İspanyol Tiyatrosu ) ve ME Madrid. Tiyatro Madrid’in en eskisidir ve cephesi ünlü İspanyol oyun yazarlarının büstleriyle çevrilidir. Hareketli bir meydan olan Santa Ana’yı ziyaretin esas gerekçesi akşamları bu bölgeyi canlandıran bar, restoran ve kafelerin fazlalığıdır. Meydandaki 6 numaralı Cerveceria Alemana’ya bir zamanlar Ernest Hemingway’ın sıkça geldiği söylenir.

PLAZA DE CIBELES

Madrid’in dört anıtsal binasıyla Kibele Sarayı (Palacio de Cibeles) , İspanya Bankası (Banco de Espana) ,Buenavista Sarayı ( Palacia de Buenavista ) ve Linares Sarayı (Palacio de Linares) ile çevrilidir ve şehrin en ünlü referans noktalarından birisidir. Cibeles meydanına gelince hemen yanındaki Madrid’in en büyük yeşillik alanlarından biri olan Retiro Parkı’nda dinlenme molası verilebilir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account