İŞTE PRONTOTOUR REHBERİNİN ANLATIMIYLA SİCİLYA’NIN KADİM ŞEHRİ CATANIA…

Sicilya Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Catania (Katanya), İtalya’nın turist çeken şehirleri arasında yer alıyor. Prontotour Rehberi Cem Tüzün, önemli bir liman kenti olan Catania ile ilgili detayları şehrin en işlek yeri olan Duomo Meydanı’nda anlattı. İşte Cem Tüzün’ün Catania ilgili anlattığı o video…

Catania çağlar boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Önemli bir liman kenti. Denizle olan bu yakınlığı sayesinde çok çeşitli deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Catania’ya gelen misafirlerimize mutlaka deniz ürünlerinden yemelerini tavsiye ediyoruz.

Bu güzel şehir, Etna Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Etna Dağı’nın zengin minarelleri bu toprakları çok verimli hale getirmiş. Çok zengin bir bitki örtüsü var. Narenciye ağaçları yılda 4 defa çiçeklenip ürünler veriyor. Ayrıca balık ve pizza restoranlarına da mutlaka uğramalarını öneriyorum. Çünkü çok lezzetli yemekler var.

ŞEHİRDE BAROK MİMARİ HAKİM

Catania, Sicilya’nın diğer şehirlerine göre biraz farklı bir mimariye sahip. Bunun nedenini de şu şekilde açıklayabiliriz. 17. yüzyılda gerçekleşen bir volkanik patlama sonucunda büyük bir deprem olmuş. 17. yüzyılın sonunca şehir tamamen yıkılmış ve 18. yüzyılın başlarında tekrar inşa edilmiş. Bu nedenle kent planı olarak Barok bir mimariye sahip. Ancak çok ilginçtir ki, şehir merkezinde binalardan daha çok restoran ve alışveriş mağazaları bulunuyor.

ÖNEMLİ NOKTALAR ŞEHİR TURUMUZDA

Catania şehir turumuzda uçağın Türkiye’den geliş saatine bağlı olarak kapalı olmaması halinde balık pazarına uğruyoruz. Burada yeni açılan sergileri görüyoruz. Hemen ardından yürüyerek Fil Heykeli’nin bulunduğu Duomo Meydanı’na geliyoruz. Daha sonrasında ise Etna Caddesi’nde yürüyoruz. Bu esnada tabii şehirle ilgili önemli notları misafirlerimizle paylaşıyoruz.

FİL HEYKELİ’NİN HİKAYESİ

Şehrin en çok ilgi çeken yerlerin başında Fil Heykeli geliyor. Burası ile ilgili çok çeşitli hikayeler var. Fil mezarlarının bulunduğu ya da fil kemiklerinin olduğu ifadeleri doğru değil. 18. yüzyıl başlarında şehrin yeniden yapılmasında burada görev yapan vali ve belediye başkanı şirketine amblem olarak fili seçmiş. Kentin meydanına da bu fili yaptırmış. Filin Etna’nın patlamasından çıkan lav taşlarından yapıldığını da vurgulamak gerek. Belediye Binasının üzerinde de fil figürleri bulunuyor. Belediye başkanının yaptığı bu uygulamayı çok doğru buluyorum.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account