İŞTE VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLECEĞİNİZ POPÜLER ROTALAR!

İŞTE VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLECEĞİNİZ POPÜLER ROTALAR!

Yurt dışına seyahat etmeyi planlıyor, ancak vize telaşı yaşamak istemiyorsanız, bu rotaları bir kenara not etmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bu ülkelere yapacağınız seyahatlerde sizden herhangi bir vize talep edilmiyor. Peki bu rotalar neler? Gelin birlikte bakalım…

ARNAVUTLUK

Balkan coğrafyasında bulunan Arnavutluk, vizesiz seyahat edebileceğiniz rotalar arasında yer alıyor. Güneydoğu Avrupa’da konumlanan Arnavutluk’un Adriyatik ve İyonya Denizi’ne kıyısı bulunuyor. 3 milyon insanın yaşadığı bu yer Kartalların ülkesi olarak biliniyor. Kısa süreli bir uçak yolculuğunun ardından ulaşabileceğiniz Arnavutluk’un çok cazip şehirleri bulunuyor. Tiran, Elbasan ve Butrint gibi şehirleri gezmenin yanı sıra ülkede Saranda ve Durres gibi harika sahil kentlerinde tatilinizi geçirebilirsiniz. Mavi ve yeşilin muhteşem buluşmasının yaşandığı Arnavutluk’ta özellikle Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Butrint antik kentini görmeniz açısından iyi bir fırsat olacaktır. Seyahatinizi Arnavut ciğeri, Elbasan tava ve Arnavut böreği ile tatlandırmayı ihmal etmeyin.

BELARUS (BEYAZ RUSYA)

Belarus ya da diğer adıyla Beyaz Rusya, vizesiz seyahat edebileceğiniz bir diğer Avrupa ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Burayı aslında bir küçük Rusya olarak da görebilirsiniz. Belarus’un başkenti Minsk, sahip olduğu Sovyet mimarisi, modern şehir yapısı ve alışveriş merkezi olması dolayısıyla ülkenin en önemli turistik yerlerinden biri. Gezilecek yerlerinin yanı sıra, alışveriş yeme içme ve kültür sanat etkinlikleriyle Minsk, seyahat edilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Canlı gece hayatı sayesinde günün ilk ışıklarına kadar hız kesmeden eğlenebileceğiniz Başkent Minsk, Slav müzik festivallerinin şehri Vitebsk ve doğayla baş başa kalabileceğiniz Belarus köyleri sizi bekliyor!

BOSNA HERSEK

Balkan ülkeleri arasında yer alan Bosna Hersek, günümüzde Osmanlı’nın izlerini canlı olarak görebileceğiniz önemli bir ülke. Tarihi yapısı, maketi andıran evleri, zarif bir kolyeye benzeyen köprüleri ile bir film platosunu andıran Bosna Hersek’te yapacağınız seyahatten en güzel hikayeler ve dostluklarla ayrılmanız mümkün. Sıcakkanlı halkı, zengin mutfak çeşitleri ve meşhur tatlarıyla yanı başınızdaki Bosna Hersek dostlarını karşılamaya her an hazır! Ülkenin öne çıkan şehirleri arasında Saraybosna, Mostar, Poçitel, Travnik ve Blagaj bulunuyor. Bosna Hersek’e yapacağınız seyahatte ülkenin mutfağına da hayran kalacaksınız. Boşnak böreğinden cevapi olarak adlandırılan köfteye kadar birçok lezzet sizi bekliyor.

KARADAĞ

Karadağ ya da orijinal ismiyle Montenegro, özellikle son yıllarda seyahatseverlerin gözdesi halinde. Karadağ, 650 bin nüfusuyla Balkanlar’da küçük  bir ülke. Ancak her ne kadar küçük olsa da ziyaretçi sayısı her geçen dönem artıyor. Son dönemlerde ünlü isimlerin tatil için tercih ettikleri Karadağ, vizesiz olmasının yanı sıra misafirlerine harika imkanlar sunuyor. Ülkenin ise en çok ilgi gören şehirlerin başında Kotor ve Budva geliyor. Bu iki şehir mistik havasıyla gelen ziyaretçileri oldukça etkiliyor. Bu iki şehirde de denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda tarihi sokaklarında gezerken geçmişe kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Doğa gezginleri için keyifli bir tatil vadeden Karadağ’da eşsiz bir tatil imkanına sahipsiniz.

MAKEDONYA

Vizesiz olarak seyahat yapılabilecek en yakın ve en ekonomik ülkelerden bir tanesi Makedonya. Üsküp ve Ohrid en önemli şehirlerin başında geliyor. Kısa bir yolculukla ulaşabildiğiniz Üsküp, Makedonya’nın fütüristik başkenti olmasının yanı sıra 2 bin 500 yıllık tarihiyle birçok medeniyetin izlerini görebileceğiniz Vardar Nehri üzerine kurulmuş, tarihi bir Osmanlı şehrinin adı. Birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu kentin sokaklarında dolaşırken gözünüze ilk olarak Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan Taş Köprü çarpar. Üsküp’te ayrıca Büyük İskender Heykeli, Rahibe Teressa Evi, hanlar ve bit pazarları görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Makedonya’nın turizm kenti olan Ohrid, Balkanlar’ın incisi olarak gösteriliyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, Safranbolu’yu andıran evleri, müzeleri, incileri ve Balkan eğlence hayatıyla hafızalarda derin bir yer edinecek. Şehirde, Unesco tarafından koruma altına alınmış olan Ohrid Gölü ve Kalesi’nde hoş vakit geçirebilirsiniz.

SIRBİSTAN

Sırbistan Balkanlar’ın en güzel ülkelerinden bir tanesi. Başkent Belgrad ise sadece Sırbistan’ın değil aynı zamanda bölgenin de en modern kentlerinden. Tuna Nehri’nin içinden geçtiği Belgrad, tarihi güzellikleri ve modern şehir yapısıyla vizesiz olarak seyahat etmenin keyfini doyasıya çıkaracağınız bir şehir. Belgrad kalesi, Nicola Tesla Müzesi, Knez Mihailova Caddesi, Stari Grad’ı görebilir,Tuna Nehri’nde tekne turuna katılabilirsiniz. Oldukça renkli bir gece hayatına sahip olan Belgrad’ın gece kulüplerindeki eğlence özellikle hafta sonları sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Siz de bu renkli şehri ziyaret edip, harika anlar yaşayabilirsiniz.

 

UKRAYNA

Kiev, Lviv, Kharkiv ve Odessa gibi önemli şehirlere sahip olan Ukrayna, Doğu Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri. Adı festival ve fuarlarla sık sık anılan şehir aynı zamanda önemli bir ticaret kapısı. Gece hayatıyla da gündemde olan Ukrayna’nın Odessa kıyıları plajları ile gözde tatil mekânlarından bir tanesi. Ukrayna’yı seyahat etmeniz için onlarca sebep var. Gece hayatının hareketli olduğu ülkede, fiyatlar ise diğer Avrupa şehirlerine göre daha düşük. Tarih, kültür, rengarenk festivaller ve daha sayabileceğimiz birçok neden sizi bu ülkeye çağırıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki yapılar, parklar, bahçeler ve yeme içme özellikleriyle Ukrayna seyahat için harika bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

LÜBNAN

Türkiye’ye yakın bir konumda bulunan Lübnan, farklı kültürde yaşantılara tanık olabileceğiniz harika bir destinasyon. Lübnan’ın başkenti Beyrut, egzotik yaşantısıyla sizi hem şaşırtacak, hem de içine çekecek. Yaşadığı Kardeşler Savaşları nedeniyle bir dönem sıkıntılar yaşayan şehir, günümüzde küllerinden doğmuş vaziyette. Tarihi ve modern yapıların iç içe olduğu, gece hayatının hareketli yaşandığı ve Avrupa’ya çok yakın olan bu Orta Doğu şehri, kültürüyle kendisini görmeye gelenlere çok şey sunuyor. Çoğu zaman Orta Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Beyrut’ta Fransız mimarisindeki yapıların yanı sıra İslam dünyasından etkileri de fazlasıyla göreceksiniz. Lübnan’da Beyrut’un yanı sıra liman kenti olan Byblos ve Baalbeck alternatif rotalarınız arasında olmalıdır.

KATAR

Katar’ın en kalabalık şehri ve aynı zamanda başkenti olan Doha, seyahatseverlerin son dönemlerde gözde rotaları arasında yer alıyor. Katar, dünyanın zengin ülkeleri arasında yerini alıyor. Bu zenginliğini Doha’da gezerken çok rahat bir şekilde sizlerde anlayabilirsiniz. Lüks yapılar, modern mimarisi ile gökdelenler şehrin her yerinde karşınıza çıkıyor. Doha turu yaparken ülkenin zenginliği karşısında biraz şaşırabilirsiniz. 1 milyondan fazla nüfusa sahip olan Doha, ülkenin en kalabalık şehri olarak biliniyor. Doha’da otantik çarşı Souq Waqif, İslamik Sanat Eserleri Müzesi, sahil kesimi Corniche, yüzen yapay adası The Pearl ve West Bay Bölgesi gezilecek yerler arasındadır. Doha’ya gittiğinizde ayrıca çöl safarisi deneyimi yaşamadan ayrılmayın.

FAS

Kuzey Afrika’da bulunan Fas, adeta mistik bir masal diyarı… Rengarenk medinaları, farklı kültürü, çarpıcı mimarisi ve kraliyet kentleri ile bir seyahatten çok daha fazlasını sunuyor. Masalı gerçekle buluşturan Fas, tarihi, kültürü ve günlük yaşam ritüelleriyle size muhteşem bir deneyim vaat ediyor. Kızıl şehir Marakeş, filmi ile ünlü Kazablanka, imparatorluk şehri Rabat ve yaşayan bir Orta Çağ kenti Fez’i ziyaret ederek muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. Fas’ın en önemli şehirlerinden olan ve kızıl şehir olarak adlandırılan Marakeş, dünya turizminin en çok ilgi çeken şehirleri arasında yer alıyor. Özellikle UNESCO Milli Miraslar Listesi’nde bulunan Afrika’nın en hareketli şehir meydanı ünlü Jemaa El Fna’da unutulmaz bir deneyim sizi bekliyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account