İTALYA’DA TARİHİ BİR SAHİL KENTİ:  NAPOLI – VİDEO

İTALYA’DA TARİHİ BİR SAHİL KENTİ: NAPOLI – VİDEO

Her köşesi tarih kokan İtalya’nın güneyinde yer alan Napoli, sahip olduğu değerlerle turistlerin yoğun ilgisini görüyor. İlk bakışta gösterişten uzak olan bu liman kenti, bölgenin parlayan yıldızı durumunda. İtalya’nın 3. büyük şehri olan ve bütün yolcu gemilerinin uğradığı Napoli’de bir bakıma ülkenin geçmişine gidebilirsiniz.

Napoli’de yeni kavramıyla karşılaşmanız pek mümkün değil. İtalya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehri Romalılardan önce Yunanlılar kurmuş. Napoli’nin aslında kendine özgü bir yaşam tarzı var. Az gelişmiş bölgede kurallara fazla uyulmaz. İnsanların kendilerine göre bir yaşam tarzları vardır. Arabaların çoğu vuruk ve eskidir.  Halkın geneli de çalışmayı sevmez. Bu nedenle de İtalya’nın sanayi yatırımlarından nasibini alamamıştır. Napoli’de bu nedenle diğer Avrupa şehirlerine göre farklı bir deneyim yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın.

napoli sehir

2 BİN YIL ÖNCESİNİN YAŞAMI

İtalya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Napoli’nin yakınlarındaki Pompei, şehrin en çok ziyaret alan yerlerin başında geliyor. Dünyanın en iyi korunmuş antik kenti olan Pompei’de 2 bin yıl öncesinin yaşamına tanık oluyorsunuz. Pompei aslında Napoli’den önce kurulmuş. Milattan önce 10. yüzyılda kurulan Pompei’de büyük bir deprem meydana geliyor. Yaşanan deprem sonrasında Pompei’nin yarısı yıkılıyor. Daha sonra da yanardağ patlamasıyla birlikte çoğunluk Pompei’yi terk ediyor. Şehrin üzerine kül yağıyor. Sıcaktan insanlar yanıyor.

pompei2

POMPEI’NİN SİMGESİ TAŞLAŞMIŞ İNSANLAR

Pompei’de taşlaşmış insanların kalıntılarını görebilirsiniz. Tanrının burada yaşayan insanları cezalandırdığı gibi bir düşünce hakim. Bu düşünce de Pompei’nin eğlence kenti olduğu için ortaya çıkmış. Ancak bunun doğru olmadığını söyleyebilirim. Arkeologlar insanları taşlaştırmış. Ölen insanların içini doldurmuşlar.

pompei taslasmis insan

İTALYAN MUTFAĞININ MERKEZİ

Napoli, İtalyan mutfağının merkezi durumunda. İtalya’ya özgü lezzetlerin başında gelen pizzanın en güzel halini Napoli’de yiyebilirsiniz. Pizzanın anavatanı olan Napoli’de güzel bir restorana giderek ortalama 4-5 Euro’dan başlayan fiyatlarla karnınızı doyurmanız mümkün. Bu arada yıllar önce Kraliçe Margharita bir Napoli ziyaretinde kendisine sunulan domatesli ve peynirli pizzayı çok beğenmiş. Bunun üzerine de günümüzde İtalya’da en çok yenilen pizzanın adı da margarita olmuş.

pizza

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account