İTALYA’NIN ASİ ÇOCUĞU PALERMO

İTALYA’NIN ASİ ÇOCUĞU PALERMO

Akdeniz’in tam ortasında büyük bir ada olan Sicilya’nın başkenti Palermo, zamanında kanlı mafya hesaplaşmalarına sahne olmuştur. Günümüzde bu durum yaşanmamakla birlikte şehir, İtalya’nın farklı ve özel bir yeridir. Seyahat için her dönem idealdir. Yazın aşırı sıcak olmadığı gibi kışın da çok soğuk değildir. Cennet gibi bir yerdir.

Palermo’yu 1950’li yıllardaki İstanbul’a benzetebilirsiniz. Sokakları çok kalabalık olmayan güzel bir şehirdir. İnsanları çok sıcakkanlı ve eğlencelidir. Bu durum konuşmalarına da yansımıştır. İtalyancaları diğer bölgelere göre biraz farklıdır. Çok müzikal bir şekilde konuşurlar. Palermo’nun enteresan bir tarihi var. Roma, Bizans, Arap ve Normanlar zamanında buraya hükmetmiş. Dolayısıyla yapılarda karışık bir kültür görebilirsiniz.

palermo-manset

TİYATRO MASSIMO

Palermo’da Avrupa’nın en büyük opera binası bulunuyor. Tiyatro Massimo 1897 yılında yapılmış. Bu binanın yapımı için birkaç kilise pazar ve ev yıkılmış. Sicilya’nın simgesi haline gelen “The God Father yani Baba filminin bazı sahneleri de bu tiyatroda çekilmiş.

massimo-tiyatro-palermo

KÖKÜNÜ HAVADAN ALAN AĞAÇLAR

Burada çok sayıda güzel meydanlar yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de Marina Meydanı. Eski Palermo’nun en önemli meydanı. Şövalyeler burada müsabakalar yaparmış. Tiyatrolar, operalar gösterilirmiş. Meydanda çok önemli binalar var. Ancak burada özellikle manolya ağaçlarını çok seveceksiniz. Yüzlerce yıllık ağaçlardır. Ve kökünü havadan almaktadır.

piazza-marina-palermo

PRETORIA MEYDANI

Palermo’da turistlerin ilgi gösterdiği meydanlardan biri de Piazza Pretoria. Meydandaki heykeller aslında Floransa için yapılmış. Mitolojik figürler bulunuyor. Zeus, Hera, Baküs,  Zafir, Neptün burada yer alıyor. Bu heykeller de meydanı çok güzel bir hale getirmiş.

piazza-pretoria-palermo

PALERMO KATEDRALİ

Palermo Katedrali, şehrin en önemli yapısı olarak dikkat çekiyor. 1100’lü yıllarda yapıldığı belirtiliyor. Ancak Sicilya’daki fatihler yaklaşık 600 sene boyunca sürekli eklemeler yapmış. Bir dönem camii olarak da kullanılmış. Sıra dışı mimariye sahip yapısıyla Avrupa’nın en büyük 3. katedrali olarak biliniyor.

palermo-cathedral

ARAP ETKİSİ BİR KİLİSE

Kentte dikkat çeken katedrallerden bir tanesi de San Cataldo. 1250 yılında ufak bir kilise olarak yapılan bu yapı sırasıyla hastane ve postane olarak kullanılmış. En sonunda tekrar kiliseye dönüştürülmüş. Tepesindeki 3 kırmızı kubbesiyle bir Arap yapımını andırıyor. Zaten kiliseyi de Arap ustaları yapmış.

san-cataldo-palermo

PAZAR ALIŞVERİŞİ

Ballaro Pazarı da Palermo’da görmeniz gereken yerlerden biri. Buranın en iyi pazarı. İnsanlar hala alışveriş yapıyor. Eminönü’ndeki pazara benzetebilirsiniz. Rengarenk bir görünüme sahip.

ballaro-market-palermo

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account