İTALYA’NIN EN GÜZEL ÇİÇEĞİ: FLORANSA

İTALYA’NIN EN GÜZEL ÇİÇEĞİ: FLORANSA

Floransa, İtalya’nın doğa olarak en güzel bölgesi Toscana’nın başkentidir. Çiçekler anlamına gelen Floransa sanatı, doğası ve yaşantısıyla İtalya’nın en ilgi çeken şehirlerinden biridir. En önemlisi de Rönesans’ın doğduğu yerdir.

Fransa’da dinin baskıcılığına karşı yapılan bir tepkinin sanat alanındaki yansıması Floransa’da yaşanmıştır. Michelangelo, Leonardo da Vinci, Raffaello, Donatello gibi önemli isimler Rönesans’ın sanatçılarıdır. Zaten burayı ziyaret ettiğinizde bu isimlerin birçok eseriyle karşılaşacaksınız.

Sanat anlamında dünyanın en iyi kentlerinden biri olan Floransa’yı Arno Nehri ikiye böler. Özellikle nehir etrafına kurulan eski yapılar, şehri bambaşka bir hale getirir. Ponte Vecchio Köprüsü’nden şehrin tarihi dokusu müthiş görünmektedir. Gece ya da gündüz pek farketmez. Burada romantizmi her daim yaşayabilirsiniz. Sokaklarında birçok güzellik barındırır. Romantizm kokar adeta. Yapıların birbirine uyumu ile eskinin günümüze çok iyi bir şekilde korunarak gelmiş olması Floransa’nın değerini ortaya koyar.

GÖRKEMLİ BİR KATEDRAL

floransa-duomo-katedrali

Şehrin en çok ziyaret edilen yerinden bahsedelim biraz da. Floransa, bir açık hava müzesi gibidir. Birçok sanatçının eserlerini yakından görme şansını yakalayacaksınız. Duomo Meydanı’nda bulunan Floransa Katedrali şehrin simgesi halindedir. Floransa’nın en yüksek yapısıdır ve nereden bakarsanız mutlaka bu yapıyı görebilirsiniz. Brunelleschi’nin imzasını taşıyan eserin en üstünde Tanrı simgelenmiştir. Ortada Meryem Ana, daha alt bölümlerde ise sanatçıların heykelleri vardır.

MICHELANGELO’NUN DAVUT HEYKELİ

davut-heykeli-floransa

Gelelim meşhur Davut Heykeli’ne… Floransa’nın en önemli heykellerinden biri. İtalya’nın ünlü ressamı  Michelangelo’nun yaptığı heykel İncil’de yer alan Davut karakterini sembolize etmektedir. Aslında meydanda gördüğümüz bu yapı orijinal değildir. Heykel zarar görmesin diye başka bir yere götürülmüş ve buraya bir kopyası yerleştirilmiş.

DERİ ÜRÜNLER HER YERDE

floransa-pazar

Floransa aynı zamanda çok güzel kafe ve restoranlara sahiptir. Şehrin en ünlü yemeği dana biftektir. Kemikli büyük biftekler çok lezzetlidir. Bir porsiyonda yaklaşık 500-600 gr. eti ızgaraya atıp ortalama 1 dakika pişirirler. Etin içi genellikle kırmızı kan olur. Ancak siz bu şekilde yemek istemezseniz, garsonu uyararak eti dilimleyip pişirdiklerini de unutmayın. Floransa’da aynı zamanda alışveriş için lüks mağazalar bulunmaktadır. Mağazaların çoğu İtalyan modasını yakından takip ediyor. Ayrıca merkezde kurulan açık pazarda da deri ürünlerinin satıldığını göreceksiniz. Turistler de bu ürünlere çok ilgi gösteriyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account