İTALYA’NIN SAKLI CENNETİ PUGLIA

İTALYA’NIN SAKLI CENNETİ PUGLIA

Her köşesinde farklı güzellikler bulunan Akdeniz’in incisi İtalya, toplam 20 özerk bölgeden oluşuyor. Hangi noktasında olursanız olun, bambaşka bir öyküyle karşılaşabilirsiniz. Eğer İtalya’da farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, size Çizme’nin topuğunda yer alan Puglia Bölgesi’ni öneririz. Muhteşem doğası, tarihsel dokusu, kültürel mirası ve eşsiz mutfağı ile Puglia’da unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. İşte Puglia Bölgesi’nde ziyaret etmeniz gereken yerleri sizler için sıraladık…

ŞİRİN BİR LİMAN KENTİ BARİ

Puglia turlarının en çok dikkat çeken şehirlerinin başında Bari geliyor. Liman kenti olan Bari, tarihi bir şehir olmasının yanı sıra çok canlı ve hareketli bir yer. Özellikle gece hayatının hızlı yaşandığı şehirde öğrenci nüfusunun fazlalığı da dikkat çekiyor. Napoli’den sonra Güney İtalya’nın 2. büyük şehri olan Bari sahip olduğu tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini fazlasıyla memnun eden bir yer. Adriyatik Denizi’nin kenarında konumlanan şehirde opera binası, belediye sarayı, hükümet konağı, liman caddesi görülecek yerlerden bazıları.

ANTİK ŞEHİR BRINDISI

Puglia Bölgesi’nde yer alan diğer popüler yer de Brindisi kenti… Adriyatik’in kıyısında ve Bari’ye göre daha güneyde kalan Brindisi kenti ilk görüşte içinizi ısıtacak cinsten bir yer. İtalya’nın Doğu’ya açılan kapısı olarak nitelendirilen şehir tarihsel süreçte de çok ilgi görmüş. Venedikli tüccarların ve Antik Roma topluluğunun çok kullandığı bir liman kenti olan Brindisi günümüzde de tarihi dokusunu koruyor. Rengarenk yapılar, birçok medeniyetten izler taşıyan kültürel zenginlik, muhteşem plajlar ve daha onlarca farklı güzellikler şehrin cazibesini artırıyor. Şeklinden dolayı aynı zamanda geyik boynuzu olarak da adlandırılan Brindisi’de Kırmızı Kale, San Giovanni Kilisesi Suabiya Kalesi ve Roma sütunu görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

GÜNEY’İN FLORANSA’SI LECCE

Puglia Bölgesi’nin özel şehirlerinden bir tanesi de Lecce… Burada öncelikli olarak misafirperver halktan bahsetmek gerek. İtalyanların çok sıcak ve yardımsever olabildiklerini burada anlayabilirsiniz. Bütün yolların ana bir caddeye çıktığı ve kaybolmanın neredeyse imkansız olduğu Lecce, Barok tarzı binaları ile ünlü bir şehirdir. lecce taşı diye anılan özel bir tür taştan yapılmış yüzlerce yıllık sokakları, tarihi, doğası, canlı sosyal yaşamı, harika denizi ve muhteşem yemekleri ile herkesi etkileyecek özel bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Bu şehir ayrıca Ferzan Özpetek’in “Serseri Mayınlar” filmine de ev sahipliği yapmıştır. Zamanın yavaş aktığı şehirden ayrılmanız pek kolay olmayacaktır. Güney’in Floransa’sı olarak bilinen şehirde; Santa Croce Bazilikası, Sant’Oronto Meydanı ve anfi tiyatroyu görmeden dönmeyin.

MUHTEŞEM KASABALAR

İtalya’nın Puglia Bölgesi’nde çok şirin kasabalar da bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Lecce’ye bağlı olan Otranto kasabası… 1480 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun 13 ay kadar kısa bir süre elinde tuttuğu ve turkuaz rengi bir denize hakim şirin bir italyan kasabası olan Otranto, akıllardan uzun süre çıkmayacak güzelliklere sahip. Osmanlı’nın izlerini süreceğiniz kasabada kafe ve restoranlarda harika vakit geçirip tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Otranto kalesi, Bizans freskleriyle süslenmiş katedrali ve sahil şeridi görülecek yerler arasındadır.

Otranto’nun yanı sıra Puglia Bölgesi’nde Alberobello kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Bari’ye bağlı olan Alberobello UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bölgenin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Alberobello, kendine özgü beyaz badanalı Trulli evleri ile ünlüdür. 16. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış evlere rastlayacağınız yer, sizde bambaşka bir etki bırakacak.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account