TOSCANA BÖLGESİ’NDEKİ MİSTİK ŞEHİR SIENA

TOSCANA BÖLGESİ’NDEKİ MİSTİK ŞEHİR SIENA

İtalya’da Toscana Bölgesi’nin Floransa’dan sonra en turistik şehri olan Siena, mistik havasıyla misafirlerine tam anlamıyla bir Orta Çağ dönemi yaşatıyor. Tarihi sokakları, büyüleyici güzellikteki yapıları, antika dükkanları, sanat eserleri, müzeleri ve yöresel mutfağı ile Siena, İtalya’da çok özel bir yere sahip.

İtalya’nın tarihi kenti olan Siena’nın Eski Şehir bölümü UNESCO Dünya Mirasları Koruma listesindedir. Şehrin en ünlü meydanı olan Piazza del Campo İtalya’nın en güzel birkaç meydanından biridir. Siena, aynı zamanda İtalya’nın en çok sanat çalışmalarının olduğu yerdir. Bu nedenle şehrin merkezinde çok sayıda sanat eserleri ile karşılaşmanız mümkündür. İnce ve dolambaçlı yollarıyla, eski tarzdaki mimarisiyle tezat oluşturacak derecede lüks butik ve dükkanlarıyla, meydanıyla gayet nezih bir italya şehridir.

ŞEHRİN KALBİNİN ATTIĞI YER: PIAZZA DEL CAMPO

Siena gezilecek yerler açısından misafirlerine çok seçenek sunuyor. Şehirdeki bazı yapıların geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Küçük bir şehir olan Siena’da ilk olarak Piazza del Campo’yu ziyaret edebilirsiniz. Burası şehrin kalbinin attığı yer desek pek yanlış olmaz. Burası aynı zamanda İtalya’nın ünlü Palio yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Restoran ve barların bulunduğu meydanda yer alan yapılar özellikle turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Gökyüzünü delen saat kulesi, Gotik stildeki Sansedoni Sarayı (Palazzo Sansedoni) ve Belediye Binası (Palazzo Pubblico) meydanı oluşturan ana yapılardır. Belediye Binası’ndaki kuleye çıktığınızda ise harikulade bir Siena manzarasıyla başbaşa kalıyorsunuz. Bu arada Saat Kulesi’nin uzunluğu Duomo Katedrali’nin zil kulesininki ile aynıdır.

EFSANE PALIO YARIŞLARI

Siena, çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. 1800’lü yılların başından beri bu antik şehirde mahalleler arası at yarışları düzenleniyor. “Palio” adı verilen at yarışları 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde düzenleniyor. Şehirde yaşayanların bu yarışlara verdiği önem ise bir başka. Hatta sadece bu yarışları izlemek için bile turistler şehre akın ediyor. Yarışlar mahalleler arasında geçiyor. Her mahallenin flamasında da bir hayvan figürü var. Timsahtan, aslana, yılana, salyangoza kadar her mahalle bir hayvan figürü seçmiş. Yarışlar sonunda da kazanan mahalle görkemli bir kutlama yapıyor.

MAHALLELER ARASI GEÇMİŞE YOLCULUK

Siena’nın surlarla çevrili olan tarihi merkezi 17 mahalleden oluşuyor. Mahalleler arasında gezerken geçmişin izleri ile karşılaşmanız mümkün. Özellikle şehrin dar sokakları arasında kurulan dükkan, cafe ve restoranlar da bu ahenge uymuş.

Siena Katedrali de şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri. İtalya’nın en büyük katedrallerinden biri olan Siena Katedrali birçok ayrıntıya sahip. Romanesk ve Gotik mimariyi bir arada göreceğiniz katedralin içinde Donatello, Bernini ve Michelangelo’nun heykelleri bulunuyor.

SIENA’DA NE YENİR?

Toskana’da bulunan Siena’nın mutfağını genellikle et yemekleri kullanılıyor. Bu yemeklerdeki zeytinyağlarının kalitesi üst düzeyde. Birçok İtalyan şehrinde olduğu gibi spaghetti ile sıkça karşılaşacaksınız. Ayrıca ravioli, tagliatelle ve pappardelle de bol miktarda tüketiliyor. Toskana peynirleriyle de ünlü bir bölgedir. Buraya özgü çeşitli peynirleri hem tadabilir hem de satın alabilirsiniz. Şehrin dar sokaklarından yürürken karşınıza tipik İtalyan restoranları sıkça çıkacaktır. Bunlardan birinde Toskana mutfağının lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account