İTALYA’YI NEDEN TURLA GEZMELİSİNİZ?

İTALYA’YI NEDEN TURLA GEZMELİSİNİZ?

İtalya, Türk gezginlerinin Avrupa’da en çok tercih ettikleri rotalar arasında yer alıyor. Gezilecek yerleri, tarihi, kültürü ve yemekleri gibi birçok yönden cazip olan ülke, cazibesini hep koruyor. İtalya’ya seyahat etmeye karar verdiniz ancak bireysel mi ya da turla gitmek arasında kaldıysanız, size önereceğimiz bu tavsiyeleri dikkate almanızda fayda var.

İtalya’yı turla gezmenin birçok avantajları bulunuyor. İlk olarak daha düşük fiyatla seyahat edebilme avantajı geliyor. Bunun yanı sıra zaman kazanma, bölgeyi daha iyi tanıma, rehberlik hizmetleri, şehirler arası transferler, konaklama imkanları gibi birçok nedeni sayabiliriz. Tüm bunları bireysel olarak gerçekleştirmek istediğinizde karşınıza daha yüksek fiyatlar çıkabilir. Nasıl mı? Gelin örneklere birlikte bakalım:

Mesela Büyük İtalya turunu göz önünde bulunduralım. Turda Roma, Floransa, Venedik, Napoli ve Milano gibi şehirler bulunuyor. Bu şehirler arasındaki transferler bile neredeyse tur fiyatının yarısına denk gelebiliyor.

BİREYSEL SEYAHATE GÖRE ÇOK DAHA AZ PARA HARCARSINIZ

Maliyet açısından baktığımızda turla seyahat etmenin çok daha avantajlı olduğu hemen ortaya çıkıyor. Ancak bunun yanı sıra şehirlerde de turla bazı yerleri görmenin avantajı da bir hayli fazla. Örnek olarak Roma’da şehir turunun ardından kırsal kesimin yaşamına tanık olmak için Castel Gandolfo ve Nemi Köyü’ne gitmek istediniz. Bu 2 köyü, Prontotour ile 40 Euro karşılığında gezebiliyorsunuz. Ancak bireysel gitmek istediğinizde ise çok daha maliyetli oluyor. Çünkü toplu taşıma ile gitmek bir hayli zor. Castel Gandolfo’ya Roma merkezden günde sadece bir kez otobüs kalkıyor. Onun dışında herhangi bir toplu taşıma ile bu köye ulaşmanız mümkün değil. Ayrıca Castel Gandolfo’dan Nemi Köyü’ne herhangi bir toplu taşıma imkanı bulunmuyor. Eğer bu turu taksi ile yapmak isterseniz de, 67 km gibi bir yol tamamlamanız gerekiyor. Bu durumda da ödeyeceğiniz taksi ücreti çok daha yüksek oluyor.

Bu konuya benzer bir örneği Venedik için de verebiliriz. Venedik’e gittiğinizde gondola binmemek olmaz. Venedik’te kendi başınıza gondola gittiğinizde 2 kişi için toplam 80-100 Euro gibi bir fiyat sizden isteyebilirler. Ancak tur şirketi sizin adınıza önceden rezervasyonunuzu yaptığı için zaman kaybetmeden kişi başı 25 Euro’ya gondol keyfini çıkarabilirsiniz.

 ZAMAN KAYBI YAŞAMAZSINIZ

Turla seyahatin en önemli avantajlarından biri de zaman tasarrufudur. Bu durumun en çok ortaya çıktığı seyahatlerden biri de İtalya… Mesela İtalya’da Floransa’da kaldığınız bir turda Toskana’daki diğer şehirleri de görmenizi tavsiye ederiz. Bu nedenle Pisa, Siena ve San Gimignano üçlüsünün bir arada olduğu tur çok cazip duruyor. Ancak bu turu kendi başınıza bir gün içinde yapabilmeniz çok zor. Çünkü toplu taşıma ile gerçekleştirmek isterseniz ancak bir şehri görebilirsiniz. Bu nedenle seyahatinizde daha fazla yer görebilmek adına size önerilen turları kaçırmamanızı öneririz.

ŞEHİRLERİ DAHA İYİ TANIRSINIZ

İtalya çok tarihi bir ülke. Her şehrin kendi hikayesi mevcut. Dolayısıyla bu topraklarda çok tarihi olaylar yaşanmış. Bireysel gezdiğinizde bu şehirlerin hikayeleri öğrenme şansınız çok az. Ancak turla gezdiğinizde bölgeye hakim rehberler size İtalya’nın her şehrin tarihini, ilginç olaylarıyla birlikte anlatacaktır. Böylelikle tatiliniz sona erdiğinde tarihi ve kültürel şehirleri iyice tanımış ve öğrenmiş olacaksınız. Aksi takdirde tek başınıza bu tarihi zenginliği kaçırabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account