İZNİK KÖYLERİNİ KEŞİF VE ZEYTİN HASADI

İZNİK KÖYLERİNİ KEŞİF VE ZEYTİN HASADI

Türklerin Anadolu’daki ilk başkenti konumunda olan İznik, ülkenin beşinci büyük gölüne de ev sahipliği yapıyor. İznik Gölü kenarında gün batımı keyfini yaşamak da ayrı bir keyif. Bu anı yaşamanın eşsiz bir deneyim olduğunu söyleyenler de var. Bölgede günümüze kadar gelen tek Roma Tiyatrosu, Osmanlı Mimarisi’nin nadide eserlerinden Nilüfer Hatun İmarethanesi ile İznik keşfedilecek pek çok tarihi ve kültürel güzelliklere sahip. Yeşil Camii, Hacı Özbek Camii, Lefke Kapı, Roma Su Kemerleri, Ayasofya Kilisesi, Süleyman Paşa Medresesi, Çini Fırınları Kazı Alanı, Çandarlı Türbesi, Böcekli Ayazma diğer görülecek yerler arasında. İznik turunda tarih içinde yapacağınız yolculuğun yanı sıra bölgenin önemli bir tarım ürünü olan zeytin ve zeytin yağını da yerinde görme, İznik’te bir zeytin hasadı turu yapmanızda ve o güzel köyleri yakından görmenizde yarar var.

İZNİK KÖYLERİNİ KEŞİF

İznik çinileri ile de meşhur bir kentimiz. Bir çini atölyesinde yapım deneyimi sonrası alışveriş yapabilirsiniz. Kendinizi Karadeniz’de hissettiren köyler, sokaklar ve evler sizi büyüleyecek. Elbeyli Köyü’ndeki anıtsal çınar ağacı ve Elmalı Köyü’ndeki çivisiz olarak ahşaptan yapılmış Tarihi Elmalı Camii ziyaret edilecek duraklar arasında. Dağ yolları ve doğal güzellikler arasında yapacağınız yürüyüş keyfi de İznik’i bir başka güzel gezi rotası haline dönüştürüyor.

UZUN ÖMÜRLÜ AĞAÇLAR

Zeytin ağacı gastronomik özellikleri yanı sıra kültürel ve mitolojik öğeleri ile de insanoğlu için önemli bir değere sahip. Ağır ve zahmetli büyüyen bu uzun ömürlü ağacın binlerce yıl yaşayanları var. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile görece yenilikler olsa da zeytin hasatında toplama şekilleri binlerce yıldan bu yana aslında pek değişmemiş, asırlar boyunca elle toplama ya da silkme yöntemi kullanılmıştır. Türkiye dünya zeytin üretiminin % 10’nunu karşılarken siyah zeytin üretiminde birinci, sofralık zeytinde ikinci ve zeytinyağı üretiminde 4. sırada yer alıyor. İznik’te üretimi yapılan tarımsal ürünler içinde zeytin, çiftçi ailelerinin önemli bir kısmının ilk sıradaki gelir kaynağı konumundadır.

ZEYTİN HASADI

İznik’te İnikli Köyü’nde zeytin hasadının keyfi bir başka. İnikli köyünde kısa bir turun ardından zeytin bahçelerinde dalından zeytinleri toplayarak hasada ortak olabilirsiniz. Veya burada başka köylerde de zeytin hasadı yapabilirsiniz. Adından köyün yakınında bulunan zeytin fabrikasına giderek zeytinyağı üretimi hakkında bilgi alıp alışveriş yapabilirsiniz. İznik’i zeytin hasadı turu yaparak keşfetmenizi tavsiye ederiz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account