Japonya Seyahatinden Bunları Yapmadan Dönmeyin

Japonya Seyahatinden Bunları Yapmadan Dönmeyin

Japonya denildiğinde aklınıza ne geliyor? Suşi mi? Teknoloji mi?

Peki, sanat adası, çay törenleri ve hizmetçi kafelerden haberdar mısınız?

Japonya, ziyaretçilerine başka hiçbir ülkenin sunmadığı kadar deneyim zenginliği sunan bir ülke. Seyahteseverler Japonya ziyaretinden yıllarca unutamayacakları birbirinden ilginç deneyimlerle dönecekler.

İşte Japonya’da yaşayabileceğiniz birbirinden ilginç ve eğlenceli deneyimler.

Kyoto kültürel geleneklerini öğrenin

Söylene söylene adeta bir klişeye dönüşen ‘’Japonlar kendi kültürlerini muhafaza edip modern dünya ile harmanlamışlar’’ sözünün ilham kaynağı herhalde Kyoto olmalı. Bu şehir kadim Japon kültürünün adeta bir fanus içerisinde saklanıp muhafaza edildiği bir yer.

Kyoto, çay seremonilerinin, kimono giyme törenlerinin, zen bahçe düzenleme ve kumaş sarma sanatının en yoğun bir şekilde görüldüğü şehirlerin başında geliyor.

İmparatorluk Japonyasının uzun süre başkentliğini yapmış olan bu şehirden birbirinden ilginç deneyimlerle dönebilirsiniz. Şehrin sokaklarında dolaşırken karşınıza ansızın bir geyşa çıkarsa şaşırmayın.

kyoto-gelenekleri


Okınawa Adası’nda uzun yaşamın sırlarını keşfedin

‘’Japonya’da yaşayan dünyanın en yaşlı insanı..’’ türünden haberlerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. İşte Okinawa Adası, havasından mı suyundan mı bilinmez, dünya üzerindeki o en yaşlı insanların yaşadığı yer. 82 yıl ile ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu bölge.

Konunun uzmanları Okinawa Adası’nın havasını, suyunu, toprağını, yaşam biçimlerini inceleyerek yaşam süresinin neden bu kadar yüksek olduğu hakkında çıkarımlarda bulunmaya çalışıyorlar. Adaya yapacağınız ziyaretlerde Okinawalıların yediği besinleri yiyerek, havasını soluyarak, milli parkları ve doğal güzellikleriyle ünlü bu cennet adada ömrünüze ömür katabilirsiniz.

Okinawa-adasi


Sumo güreşçilerini yakından görün

Sumo güreşi, Shinto dini esaslarına göre gerçekleştiren geleneksel bir Japon sporu. Amaç rakibin dengesini bozarak 15 metrelik ring dışında çıkarmak veya vücudunun herhangi bir kısmının yere değmesini sağlamaktır.

Sumo güreşleri Tokyo’da bulunan Ryogoku Kokugikan Sumo Stadyumu’nda ocak, mayıs ve eylül aylarında yapılır. Stadyumda gerçekleştirilen güreş müsabakalarını izleyerek dev cüsseleri, ilginç kıyafetleri ve saç stilleriyle sumo güreşçilerini yakından görme şansına sahip olmak bir seyahatsever için mükemmel bir deneyim olacaktır.

sumo-guresi


Honshu ve Shıkoku Adalarında bisiklet turu

”Dünya üzerinde bisiklet sürmek için en keyifli güzergah hangisidir?” diye soracak olursanız şüphesiz cevabımız Seto İç Denizi’nin etrafında bulunan Honshu ve Shikoku adaları olurdu. İki adayı 7 köprüyle birbirine bağlayan bu bölge, ziyaretçilerine mükemmel bir bisiklet sürme deneyimi sunuyor.

Bölgede çeşitli uzunluklara göre bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar bulunuyor. Sürüş sırasında birçok köprü üzerinden geçerek adalar arasında geçiş yapabilecek, olağanüstü manzaralar, tarihi binalar ve tapınaklarla karşılaşacaksınız.

honshu-kopru


Bir geçit töreni izleyin

Japonya’da dini veya geleneksel geçmişi yansıtan festivaller büyük ilgi görüyor. Birçok yerli ve uluslararası katılımcı geleneksel kıyafetler giyerek bu festivallere katılıyorlar.

Bu festivallerden biri olan Jidai Matsuri festivali her yıl 22 Ekim’de kutlanıyor. Festivalde Japon tarihini yansıtan ünlü figürler ve tarihi kostümler giymiş binlerce kişi danslar eşliğinde geçit yapıyor. Geçidin tamamını izlemek yaklaşık iki saat sürüyor.

Gion Matsuri Festivali’nde ise temmuz ayı boyunca etkinlikler devam ediyor. Festivalin zirve günü ise Japon sembolizmi ile süslenmiş 25 metre yüksekliğe, 12 ton ağırlığa sahip iki katlı Yamaboko Junko alayının sokaklardan geçtiği 17 temmuz tarihi.

AOİ Matsuri ise Japonya’nın üçüncü en ünlü festivali. Her yıl 15 Mayıs’ta düzenlenen festivalin cazibe noktası Kyoto şehri. Kökeni doğal afetlerin def edilmesine dayanan festivalde aristokrat tarzda giyinmiş yüzlerce kişi büyük bir geçit töreni düzenliyorlar.

jidai-matsuri-festivali


Nakasendo yolunda yürüyün

Kyoto ve Tokyo şehirleri arasında yer alan Nakasendo yolu 17. Yüzyılda şehirler arası iletişimi ve ticareti sağlamak amacıyla açılmış bir yol. Japon tarihinde Feodal lordların, samurayların, tüccarların ve gezginlerin sıklıkla kullandığı bir geçiş noktası olan bu antik yol bugün turistik amaçlı rehberli turların düzenlendiği bir güzergah. Her ne kadar yol üzerinde düzenlenen turlar 1 hafta sürse de en azından yolun bir bölümünü yürümek sizin için eşsiz bir deneyim olacaktır. Yol üzerinde yeni bir kasabaya ulaştığınızda yüzyıllar önce samurayları karşılamak için yolun her iki tarafına dizilmiş olan kasaba halkının sevinç çığlıklarını duyumsayabilirsiniz.

nakasendo-yolu


Kaısekı yemek

Kaiseki , Japon mutfağının, göz ve damak zevkine hitap eden estetik bir görsel şölen. Kökenleri, imparatorluk mahkemeleri ve Budist tapınaklarında gerçekleştirilen çay törenlerine dayanmaktadır.

Sebze, balık, mantar ve deniz yosunundan oluşan kaiseki yemek konseptinde en dikkat çekici husus ise servis edilme şekli. Kusursuz bir görgü kuralı ritüelini barındıran Kaiseki, yemek yemenin bir sanat olduğunun en ileri göstergelerinden bir tanesi.

Kaiseki-yemek


Sanat adası Naoshıma’yı ziyaret edin

Naoshima Adası, Seto iç denizinde yer alan onlarca adadan bir tanesi. Adayı diğerlerinden ayıran özelliği ise modern sanatın izlerini her köşesinde takip edebiliyor oluşunuz. Eskiden bir balıkçı kasabası olan ada bugün heykeller, müzeler ve diğer sanat yapıtlarıyla dolu. Modern sanat ve geleneksel yaşam tarzı adada iç içe geçmiş durumda. Chichu Sanat Müzesi adanın topoğrafyasını korumak amacıyla yeraltında inşa edilmiş. İçerisinde Monet’in Su Nilüferleri tabloları bulunuyor.

naoshima


Akıhabara’da dolaşın

Tokyo’da bulunan Akihabara Japonya’nın en büyük elektronik merkezlerinden biri. Manga ve anime tutkunlarının uğrak yerlerinden biri olan semtteki neon ışıkları, dev reklam panoları ve video oyun sesleri sarhoş edici.

Ayrıca birçok restoran ve kafenin bulunduğu bu çılgın bölgede fırfırlı hizmetçi kostümleri giymiş genç Japon kızlarının hizmet verdiği hizmetçi kafeler bulunuyor. Akihabara, Tokyo’da insanları izlemek ve Japon popüler kültürünü tanımak için en iyi yerlerden biri.
akihabara-gezi

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account