Jet-lag’dan Korunma Yolları

Jet-lag’dan Korunma Yolları

Özellikle kıtalar arası ve uzun olan uçuşlarda yaşanan sendroma jetlag denir. Jetlagı, yaşadığınız coğrafyanın özelliklerine alışmış olan beden düzeninizin gitmiş olduğunu başka bir ülkenin saat düzenine uyum sağlayamaması ve buna bağlı gelişen fiziksel ve psikolojik semptomlar olarak ifade edebiliriz. Özellikle doğu-batı yönündeki uçuşlarda zaman farkının oldukça artması jetlag için gereken uygun zemini fazlasıyla karşılamaktadır. Peki oldukça yaygın olan jetlag sendromunun belirtileri ve korunma yöntemleri nelerdir. Buyurun birlikte bakalım;

EN YAYGIN BELİRTİ UYUYAMAMA

Jetlag belirtileri hafif seyreden bir depresyon ile hemen hemen aynıdır. En çok can sıkan ve en yaygın olan belirti de uyuyamama halidir. Bu duruma Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve dikkati toplayamamadır. Maalesef yaşanan bu belirtilerden tamamen kurtulmanın tek yolu da, vücudun gidilen coğrafyanın yaşam düzenine tam uyum sağlamasıdır. Peki bu uyum sağlama süreci nasıl daha erken ve daha hasarsız atlatılır?

jetlag

BİLİNEN EN YAYGIN YÖNTEM MELATONIN

Melatonin, normalde uyuyamayacağınız zamanlarda sizi mışıl mışıl bir uykuya daldıran ilaç. Yani bir çeşit uyku ilacı. Vücudun uykudan önce sağladığı melatonin hormonunu istenilen anda salgılatan ve insanı uykuya daldıran ilaç, günümüzde jetlag için neredeyse tek çözüm yolu. Bunun dışında kişisel olarak alacağınız bir takım önlemler ile kendinizi jetlagın olumsuz etkilerinden bir nebze de olsa koruyabilirsiniz.

Öncelikle, ilk yapılması gereken uçuşunuz önceden belliyse, kendinizi birkaç gün önceden gideceğiniz ülkenin saatine göre yaşamaya alıştırın. Yani o şehrin yatma saatlerine yakın yatın, o şehrin kalma saatlerine göre kalkın. Vücudunuzun genel sağlık durumu, jetlag etkilerinden kolayca kurtulmak için oldukça önemlidir. Bu nedenle uçuştan önce birkaç gün boyunca beslenebildiğiniz kadar sağlıklı beslenin. Bu birkaç gün içinde ve uçuş sırasında alkol ve kafein içeren maddelerden uzak durmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Jetlagın etkileri birazda nasıl bir uçuş geçirdiğiniz ile alakalıdır. Rahat ve kendinizi saat farkın alıştırabilmek için kısa zaman dilimlerinde uyuyabileceğiniz bir uçuş, yine işinizi kolaylaştıran bir unsur olacaktır. Ayrıca, uçuş için rahat kıyafetler giymek ve sık aralıklarla uçakta yürümek de faydalı olacaktır.

jetlag2

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account