KALBİNİZİ BIRAKACAĞINIZ ŞEHİR: SOFYA

KALBİNİZİ BIRAKACAĞINIZ ŞEHİR: SOFYA

Bulgaristan başkenti Sofya için onlarca güzel kelimeyi yan yana getirsek yetersiz kalabilir. Yemyeşil, tertemiz, kültürel, tarihi, modern, canlı gibi güzel ifadeleri arka arkaya yazabiliriz. Buradan insanların mutsuz ayrılması öyle pek mümkün değil. Çünkü herkes kendine göre bir şeyler bulabiliyor. Hatta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de bir Sofya’da geçirdiği 1,5 yılın ardından “Kalbim Sofya’da kaldı” demiş.

Bulgaristan’ın 1878 yılından beri başkentliğini yapan Sofya’nın kuruluşu M.Ö 5000 yıla kadar dayanıyor. Dolayısıyla çok tarihi ve eski bir şehir. Osmanlı İmparatorluğu’nun da uzun dönem idaresi altında kalmış. 1878 yılında Osmanlı buradan çekilince şehir Bulgarların kontrolüne geçiyor. Dört tarafı dağlarla çevrili olan bu şirin kent, aynı zamanda kayak turizmi için de çok tercih ediliyor. Bansko ve Borabet şehrin en popüler kayak bölgeleri… Özellikle sömestr dönemlerinde bu merkezler adeta öğrenci akınına uğruyor.

Sofya gezilecek yerler açısından misafirlerine çok fazla seçenek sunuyor. Şehirde önemli tarihi yerlerin dışında kültürel aktivitelerin yapıldığı çok yer bulunuyor. Şimdi sırayla gezilecek yerlere bir göz atalım…

ALEKSANDR NEVSKİ KATEDRALİ

Aleksandr Nevski Katedrali, Sofya’ya gelen birçok kişinin görmeden dönmediği yerlerin başında geliyor. Hani şehrin kalbi olmuş desek yanlış olmaz. Burası, Balkanların en önemli ve en büyük Ortodoks kilisesi. Kiliseye yukarıdan baktığınızda haça benzeyen bir görünümü var. Neo-Bizans mimarisinde inşa edilen katedral Bulgaristan Patriği’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Kilisenin içinde 2 önemli detay bulunmaktadır. Birincisi Tanrı ve İsa’nın resmedilmiş halini göreceksiniz. İkinci önemli detay ise Hz İbrahim’in kurban edilmesinin sahnesi duvarda resmedilmiş. Gezmesi çok güzel olan kiliseyi mutlaka görmelisiniz.

İLGİNÇ HEYKELLER

Sofya yemyeşil bir kent. Dolayısıyla şehirde yürürken karşınıza birçok park çıkacak. Ayrıca yolların üstü de ağaçlarla dolu. Aleksandr Nevski Katedrali’nin çıktıktan sonra karşınıza çıkan parkta ilginç heykeller göreceksiniz. Bu heykellerden kısaca bahsedeyim.

Bir tanesi Bulgar Çarı Samuel’e ait. Heykele yaklaştığınızda ilginç bir detay dikkatinizi çekecek. O da Samuel’in şaşkın ve korku dolu gözlerle baktığı… Bunun nedeni ise Bizans İmparatorunun her 100 kişiden 99’unun gözlerini oyması. İşte Samuel tam karşısında duran gözleri oyulmuş adamları görünce şok olur ve bu şekilde o insanlara bakar.

SOFYA’NIN İSTİKLAL’İ: VITOŞA CADDESİ

Sofya’nın en işlek yeri ise upuzun bir yer olan Vitoşa Caddesi… Turistler ve Bulgar gençleri en çok buralarda vakit geçiriyor. Caddenin üzerinde çok sayıda cafe ve restoran bulunuyor. Ayrıca alışveriş için de çok ideal bir yer. Birçok alışveriş mağazasını burada bulabilirsiniz. Caddede sağa sola bakarak tur atabilirsiniz.

SOFYA’DAKİ TEK CAMİ

Sofya uzun dönem Osmanlı’nın idaresinde olduğu için yaklaşık 60’dan fazla cami vardı. Ancak bunlardan sadece bir tanesi günümüze kadar ulaştı. O da Kadı Seyfullah Efendi Cami… Yüzde 12’si müslüman halk özellikle bayram zamanlarında buradaki camiye akın ediyor. Mimar Sinan ekolünde 1567 yılında ibadete açılan, 750 kişi kapasiteli ve halk arasındaki adı “Banyabaşı” olan camiyi ziyaret edebilirsiniz.

ATATÜRK’ÜN KALBİ SOFYA’DA KALMIŞ

Mustafa Kemal Atatürk yaklaşık 1,5 yıl Bulgaristan’ın bu güzel şehrinde ateşe olarak kalmış. Günümüzde de büyükelçilerin konutunda yaşamış. Öyle ki şehre hayran kalmış. Buradaki tiyatro, opera ve sanattan çok esinlenip ilk operayı başlatmış. Buradan ayrıldıktan sonra etrafına hep kalbinin Sofya’da kaldığını söylemiş. Tabii ki, burada Osmanlı’nın etkisi de fazlasıyla yaşanıyor. Şehrin merkezinde Osmanlı’nın yönetim binasını da göreceksiniz.

SOFYA’DA NE YENİR?

Sofya yeme içme açısından Türk misafirlerinin sıkıntı yaşamadığı yerlerden biri. Buraya gelirseniz, mutlaka kuzu eti yiyin. Hayvanlar merada yetiştirildiği için etler çok lezzetli oluyor. Ayrıca, size ilginç gelebilir ama güveçte kuru fasulye Bulgaristan’ın milli yemeği durumunda. Şopska salatası da Bulgarların özel bir yiyeceği. Balkan coğrafyasında sıkça göreceğiniz bu salatanın Bulgarlara ait olduğu ifade ediliyor. Salataya gelecek olursak, koyun peynirinin salata ve domates üzerine rendelendiğini göreceksiniz. Bunun yanı sıra burada tüm mutfakları bulabilirsiniz.

Izgara et çeşitlerinden kalamar sushiye kadar zengin bir menü bulunuyor. Eğer mekan ismi soracak olursanız, Happy adlı restoranlar sıkça tercih ediliyor. Şehirde yaklaşık 14-15 tane aynı firmanın restoranı var. Özellikle gençlerin sıkça tercih ettiği yeri bir köşeye not alın.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account