“KANALLAR ŞEHRİ STOCKHOLM’DE GEZMEYE DOYAMADIM”

“KANALLAR ŞEHRİ STOCKHOLM’DE GEZMEYE DOYAMADIM”

İskandinav ülkeleri denildiğinde akıllara ilk gelen Stockholm, tam 14 adadan oluşmuş ve 13. yüzyıldan kalma kanalları ile tam bir su şehri. Yaklaşık bir milyon nüfusu ile İsveç’in en büyük kenti ve başkenti olduğu gibi yüzyıllardır kültür, sanat ve ekonomi merkezi olmuş. Karasal iklimin hakim olduğu şehri gezmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz ayları olarak gösteriliyor. Bizim Nisan ayının son günlerinde yaptığımız ziyaret süresince hava sıcaklığı 12-15 derece civarındaydı. Ancak karasal iklim sebebiyle 15 derecede bile montumuzu, şapkamızı hatta atkımızı çıkaramadık. Yazları ise hava sıcaklığı en fazla 20-22 derece civarında oluyormuş.

STOCKHOLM GEZİLECEK YERLER

Adalardan oluşan Stockholm’ü gezmek için adalara göre bir plan oluşturmayı öneriyorum. Bu nedenle size anlatacağım yerleri adalara göre gruplandırıyorum.

GAMLA STAN

Şehrin en ünlü ve turistik bölgesi Gamla Stan, Stockholm’de görmeniz gereken yerlerin çoğunu içinde barındıran tarihi şehir bölgesi. 1252’de kurulmuş şehrin çok iyi korunmuş tarihi sokaklarında gezmekten çok keyif alacaksınız.

Stortorget: Hani Stockholm fotoğraflarında hep görünen o renkli eski binalar var ya; işte onların fotoğrafları hep bu meydandan çekiliyor. Şehrin en eski meydanı olan Stortorget; kafeler, meydanın ortasındaki çeşme, hediyelik eşya dükkanları ve Nobel Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.  Meydanın kenarındaki banklara oturup soluklanmak, etrafı izlemek yada kırmızı renkli evin altındaki tarihi kafede bir kahve molası vermek bu meydanda yapılacak en güzel etkinliklerden.

Nobel Müzesi: Storterget meydanının tam ortasında bulunan Nobel Müzesi, Stockholm’de gidilmesi gereken yerler listesinde bulunsa da bizce gereksiz bir ayrıntı olduğu için biz gitmedik. Müzede Nobel ödülü almış tüm eserleri ve ödül sahipleri ile ilgili bilgiler ve kişisel eşyaların sergilendiği camekanlar var. Müzeyi rehberli turlar ile yada bireysel olarak gezebilirsiniz.

Royal Palace / Kraliyet Sarayı: Avrupa’daki en büyük saraylardan olan İsveç Kraliyet Sarayı’nı gezmek için 4-5 saat ayırmanız gerekecek. Çünkü 600 odalı ve kraliyet ailesi tarafından hala aktif olarak kullanılan bu saray gerçekten çok büyük. Dış cephesi çok ihtişamlı olmasa da sarayın içinin Avrupa’daki diğer saraylar gibi çok gösterişli olduğu söyleniyor.

Köpmangatan: Stortorget meydanından dümdüz ilerlediğinizde şehrin en eski caddesi olan Köpmangatan caddesine çıkacaksınız. Bu cadde üzerinde çok sayıda kafe ve hediyelik eşya satan dükkan var. Özellikle Gamla Stan bölgesinde satılan hediyelik eşyaların daha pahalı olduğu konusunda uyarılmıştık ama diğer bölgelere kıyasla pek de pahalı olmadığını söyleyebilirim. Ama siz yine de diğer seçenekleri de kontrol edip alışverişinizi yapın.

Vasterlanggatan ve Österlanggatan Caddeleri: Gamla Stan bölgesindeki bu iki cadde turist kalabalığını en çok göreceğiniz iki cadde. Bu caddeler üzerinde aradığınız her şey bulmanız mümkün ama ben ara sokakları da keşfetmenizi öneririm, size fotoğraf açısından harika manzaralar sunacağına emin olabilirsiniz.

Marten Trotzigs Grang: Gamla Stan’ın Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında yürürken tesadüfen kendimizi çok dar bir aralıkta bulduk. Meğer burası 90 cm genişliği ile şehrin en dar sokağıymış. Merdivenlerle inip çıkabildiğiniz bu dar sokak bizim gibi turistlerin akınına uğramış ve görülmesi gerekenler yerlerden. Listenize almanızı öneririm.

“Stockholm’de görülmesi gereken 5 müze” adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

SÖDERMALM

Burası şehrin en hit ve popular bölgesi diyebilirim. Gamla Stan’ın hemen karşısındaki bu adaya köprüden yürüyerek geçmeniz mümkün. Turistlerin konaklama için genellikle bu bölgeyi tercih ettiğini okumuştum. Fiyat olarak daha uygun olmasından dolayı sizler de belki tercih etmek istersiniz, aklınızda bulunsun. Bu ada Gamla Stan’a göre çok daha büyük bir bölge ancak burayı da yürüyerek gezmenizi tavsiye edeceğim çünkü keşfedecek çok fazla şey var.

Götgatan: Gamla Stan bölgesinden köprü ile Södermalm bölgesine geçtiğinizde karşınıza çıkacak olan cadde Götgatan.  Burası için Södermalm bölgesinin merkezi diyebiliriz. Hem bu cadde üzerinde hem de ara sokaklarında bolca butik, kafe ve restora bulabilirsiniz. Yaklaşık 4-5 km uzunluğundaki bu caddeyi boydan boya gezmek isterseniz 2-3 saatinizi ayırmanız gerekecektir.

Fotografiska: Fotografiska, Södermalm bölgesinin sahilinde bulunan bu Çağdaş Fotoğraf Sanatı müzesi, Stokholm’de yapılacak listelerinde mutlaka öneriliyor. Biz içerisine girip gezmedik ancak konum itibariyle güzel bir panaromik manzara sunduğu kesin.

NORRMALM

Şehrin en büyük bölgelerinden biri olan Norrmalm, Gamla Stan’a yakın konumu ile şehir merkezi olarak da tanımlanabilir. Stockholm Merkez Tren İstasyonu bu bölgede bulunuyor. Biz gidemedik ama görülmesi tavsiye edilen Şehir Kütüphanesi de bu bölgede bulunuyor.

ÖSTERMALM

Stockholm’ün en lüks bölgesi Östermalm, hem gündüz hem gece hayatını doyasıya yaşayabileceğiniz bir bölge. Bölgede çok sayıda müze bulunuyor: Bilim Teknoloji Müzesi, Polis Müzesi, Askeri Müze…

İsveç Tarih Müzesi: İsveç tarihi ve Vikingler ile ilgili tüm detayları bulacağınız İsveç Tarih Müzesi şehirde ücretsiz gezebileceğiniz müzelerden biri. Giriş katında bulunan Viking bölümünde bu konu ile ilgili tüm tarihi eserler, haritalar, maketler sergilemiş. Alt kata ise Altın bölümü var, bu bölümde sergilenen altınlar dünya üzerindeki tüm müzeler arasında miktar olarak en fazla olanıymış.

Stockholm’deki alışveriş noktalarını öğrenmek için tıklayınız.

Saluhall: Östermalm bölgesinde yemek yemek için önerlen mekanların başında Saluhall geliyor. Kapalı bir pazar yeri olarak tanımlayabileceğimiz bu mekanda çok sayıda yemek tezgahı, restaurantlar, şarküteri tezgahları ve balıkçılar bulunuyor. Gideceğiniz zaman açık olduğu saatleri mutlaka kontrole din, biz bu yüzden birkaç kere kapıda kaldık.

King’s Garden: Kralın Bahçesi olarak adlandırılan park kiraz ağaçlaı ile kaplanmış ve bahar aylarında kiraz çiçekleri açtığında görülmeğe değer bir manzara sunuyor. Ortasındaki dev havuz, etrafındaki kiraz ağaçları ve kafeler ile şehrin buluşma noktalarından biri.

DJURGARDEN

Yemyeşil bir ada olan Djurgarden, Stockholm’de mutlaka gidip bolca vakit geçirmeniz gereken bir yer. Hava güzel olduğunda bütün şehir halkı buraya gelip ailece vakit geçiriyorlarmış. Biz adanın hemen girişindeki sahilde bisiklet kiralayıp adayı bu şekilde gezdik. Adanın hemen girişinde bir restaurant var ve burada da bisiklet kiralanıyor ancak fiyatlar neredeyse iki katı kadar fazla. Bu sebeple teknelerin demirlendiği sahilden kiralamanızı öneririm.

Wasa Müzesi: Stockholm’ün en meşhur müzesi olan Wasa Müzesine giriş ücreti 130 SEK. Müzenin içerisinde 1628 yılında batan Wasa Gemisi ve batması ve kurtarılması ile ilgili resimler, videolar, maketler bulunuyor.

Gröna Lund: Kopenhag’taki Tivoli Garden ile kardeş sayılabilecek Gröne Lund, Avrupa’nın en büyük eğlence parklarından biri. Djurgarden üzerideki parka giriş ücreti 130 SEK ancak içeride bineceğiniz her bir oyuncak için ayrı para ödemeniz gerekiyor.

Skansen: Dünyanın en eski açık hava müzesi olarak tanımlanan Skansen, yaz aylarında gezmenin çok zevkli olacağı bir yer. Biz haa güzel olmasına ragmen yeterli zamanımız olmadığı için gidemedik. İçeride en az 3-4 saatinizi geçirebileceğiniz aktivte varmış.

Stockholm’de çocuklarla gezilecek yerleri öğrenmek için tıklayınız.

STOCKHOLM’DE YAPMANIZI ÖNERİRİM

Tekne turu yapmak – kanalları arasında dolaşmak bu şehirde yapılması önerilen şeylerden, birkaç faklı rota seçeneğinden birini seçip yaklaşık 1 saat boyunca kanal turu yapabilirsiniz. Ücreti yaklaşık 250 SEK civarında değişiyor.

Stockholm Metro Duraklarını görün – Stockholm metro durakları bir sanat galerisi gibi resim ve heykeller ile bezenmiş durumdadır. Özellikle mavi ve kırmızı hat üzerindeki duraklar gezmeye değer. 90 dakika geçerli bir metro bileti alıp nokta atışı yaparak görülmesi gereken durakları gezebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account