Kapadokya’da Balon Keyfi

Kapadokya’da Balon Keyfi

Dünyanın en eşsiz coğrafyalarından biri şüphesiz Kapadokya bölgesidir. Binlerce yıllık jeolojik bir sürecin doğal oluşumları olan Peribacalarına ve bölgenin doğal güzelliklerine duyulan ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle yurtdışından bölgeye yapılan seyahatler son yıllarda oldukça ciddi düzeyde artmış durumda. Kapadokya’ya yapılan bu seyahatlerin en keyifli yanlarından biri de, bu eşsiz coğrafyanın üzerinden uçan balonlarla kuş gibi süzülmek.

İçinde bulunan ya da uzaktan seyreden herkesi büyüleyen Kapadokya balonları, aslında çok basit bir doğal yöntemle uçuruluyor. Güçlü vantilatörlerle şişirilen balonlar, daha sonra içine sıcak hava verilerek yükseltiliyor. İçinde bulunan onlarca kişi de, kimi bölgelerde alçalan kimi bölgelerde ise yükselen balondan dünyanın en mükemmel manzaralarından birine oldukça sıra dışı bir açıdan bakabilme fırsatı yakalıyor.

Kapadokya_balonlar- (1)

Kapadokya balonlarıyla, bölgeyi keşfetmek her saat mümkün olmuyor. Hava akımının kontrollü olması için en uygun olan sabah erken saatler tercih ediliyor. Sabah saat 6 civarı havalanan balonlar ile yapılacak seyahatin süresi ve görülecek yerlerin sayısı satın alınan pakete göre değişiyor. Uçuşlar yarım saat ile 1,5 saat arasında sürüyor. Uçuşun sabah erken saatlerde olmasının en büyük avantajı ise, Kapadokya’nın geniş vadileri üzerinde ortalama 152 metre yüksekten gün doğumunu seyretmek. Gün doğumuna tanık olunduktan sonra kimi bölgelerde alçalarak ağaçların hemen üzerinden uçan balonlar, bazı bölgelerde yükseltiliyor ve konukların Kapadokya bölgesinin tamamını yukarıdan görebilmeleri sağlanıyor.

Balon turları bütçeye göre farklılıklar gösterebiliyor. Standart uçuş 60 dakika civarı sürerken delux uçuşlar 1,5 saat civarı sürüyor. Delux uçuşlardaki diğer farklılıklar ise sizden önce bir uçuş ekibinin ön uçuş gerçekleştirerek en güzel uçuş güzergâhını günün hava koşullarına göre belirlemesi. Uçuşlar arasındaki farklar sadece süre ve hizmet ile sınırlı değil. Amaca uygun hazırlanmış küçük kabinlere sahip balonlar evlilik teklifi, doğum günü sürprizi ve hatta nikâh töreni için dahi kullanılabiliyor. Tabi ki bu tür organizasyonları en az 1 hafta önceden tercih edilen balon şirketine bildirmek gerekiyor. Ne dersiniz? Dünyanın en gizemli coğrafyalarından birinde yapacağınız balon turunu çok daha özel anılarla taçlandırmak sizce de iyi bir fikir değil mi?

Kapadokya_balonlar- (2)r

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account