KARADAĞ’IN EN GÖZDE İKİ ŞEHRİ: <BR>KOTOR VE BUDVA

KARADAĞ’IN EN GÖZDE İKİ ŞEHRİ:
KOTOR VE BUDVA

Karadağ ya da orijinal ismiyle Montenegro Balkanlar’da kendi küçük olmasına rağmen adı büyük bir ülke… Son dönemlerde ünlü isimlerin tatil için tercih ettikleri Karadağ, vizesiz olmasının yanı sıra misafirlerine harika imkanlar sunuyor. Ülkenin ise en çok ilgi gören şehirlerin başında Kotor ve Budva geliyor. Bu iki şehir mistik havasıyla gelen ziyaretçileri oldukça etkiliyor.

Karadağ, 650 bin nüfusuyla Balkanlar’da küçük  bir ülke. Ancak her ne kadar küçük olsa da ziyaretçi sayısı her geçen dönem artıyor. Öyle ki, turizmden yıllık 2 milyar dolar gibi yüksek bir gelirleri bulunuyor. Hal böyle olunca ülkenin tek geçim kaynağı olan turizme yönelik çalışmalar da üst düzeyde tutuluyor. Karadağ, son yıllarda Türk turistlerin yanı sıra Rus turistlerin de ilgisi bir hayli fazla. Ülkeyi en çok ziyaret eden turistlerin başında Ruslar geliyor.

Karadağ özellikle ünlü film yapımcılarının da çok ilgi gösterdiği bir yer. Mesela birçok film için Karadağ kullanıldı. Bunların en ünlüsü ise Casino Royal filmi… Bu önemli film Karadağ’ın Budva kentinde çekildi. Bununla birlikte Madonna gibi dünyaca ünlü birçok müzisyen de Karadağ’da konserler verdi. Dolayısıyla medyanın da ilgi odağı haline geldi. Ayrıca, futbol dünyasının günümüzdeki en önemli isimlerinden Real Madrid’li yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo da tatili için Karadağ’ı seçti. Sonuç olarak ülkenin nasıl bir tatil merkezi olduğu apaçık ortaya çıktı. Şimdi ülkenin 2 önemli şehri Budva ve Kotor’u yakından tanıyalım.

ADRİYATİK’İN İNCİSİ KOTOR

Karadağ’ın kıyısında bulunan Kotor; körfezi, doğası, sokakları ve hatta kedileriyle çok özel bir şehir. Burada tarih ve doğayı içiçe geçmiş bir vaziyette bulacaksınız. Kotor, dünyanın en güzel 25 körfezinden biri olarak kabul edilir. Şehrin ana giriş kapısından içeriye adım attığınızda mistik bir havayla karşılaşacaksınız.

Dar sokaklar, eskimiş evler ve dükkanların önünde uyuyan kediler sizi sanki bambaşka ve özgün bir dünyaya davet ediyor. Unesco koruma altında bulunan Kotor’da görülecek yerler arasında Aziz Trifon Katedrali, Oruzja Meydanı, Saat Kulesi, Aziz Luke ve Nikola Kiliseleri ile Aziz Mary Kilisesi‘nin kapısında yer alan rölyefler bulunuyor.

Kotor, çevresiyle birlikte etkileyici ve resimsi bir Akdeniz manzarası oluşturur. Kotor Körfezi’nde (Boka Kotorska) yer alan kent, Adriyatik Denizi’nin en girintili köşelerinden birinde yer alıyor. Şehir ayrıca Kotor, Yaz Karnavalı ve Bokeljska NOC gibi birçok yaz etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

MUHTEŞEM BİR SAHİL ŞEHRİ BUDVA

Budva, Karadağ’ın Kotor’dan sonra en popüler tatil yeri… Turkuaz renkteki deniziyle güneş bu şehirde bir farklı hale bürünüyor. Bu arada şehir merkezinde yürürken bile ara sokaktan ya da bir kapıdan çıktığınızda bir an denizi karşınızda görebilirsiniz. Ayrıca Budva sahillerinde muhteşem balık restoranları yer alıyor. Deniz ürünlerinin bir hayli fazla olduğu restoranlarda fiyatlar da uygun… Sıra sıra dizilmiş restoranların en ünlüsü ise Jadran balık restoranı…

Budva’ya gittiğinizde görmeniz gereken en önemli yerlerden biri de Budva Kalesi… Kalenin içi ise ayrı bir dünya sanki. Hediyelik eşya dükkanlarından restoranlara, katedralden müzelere kadar birçok yeri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Budva’da akşam saatleri de çok hareketli geçiyor. Özellikle hafta sonları gece kulüplerinde eğlence sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account