KARADENİZLİ GİBİ HİSSETMEK İÇİN KARADENİZ’DE YAPMANIZ GEREKENLER

KARADENİZLİ GİBİ HİSSETMEK İÇİN KARADENİZ’DE YAPMANIZ GEREKENLER

Karadeniz Bölgesi, eşsiz manzaraları, dört mevsimi yaşatan doğası ve enerji dolu insanı ile her zaman dikkat çekiyor. Karadeniz gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alırken, sizi tam bir Karadenizli olmaya da davet ediyor. Şimdi gözlerinizi kapatın ve Karadeniz yaylalarından yükselen kemençenin samimi çağrısına kulak verin. Karadenizli gibi olmanın ayrıcalığını Karadeniz turunda gezilecek yerler listenizdeki seyahat noktalarına yapacağınız ziyaretlerle yaşayın. Batı’dan Doğu’ya uzanan bu güzel bölgede, hırçın dalgaların mavisini, yeşilin en can alıcısını gördüğünüzde tıpkı bir Karadenizli gibi hissetmeye başlayacaksınız. Karadeniz sizde samimi, doğal insanının misafirperverliğiyle de izler bırakacak.

Karadeniz Gezilecek Yerler Listesi

Karadeniz’in sert rüzgarlarına alışık insanlarından biri olmak için bölgeye adım attığınız andan itibaren sizi farklı sürprizler bekliyor. Doğusundan batısına Karadeniz gezilecek yerler konusunda oldukça zengin alternatifler sunuyor. Trabzon’dan Rize’ye, Artvin’e Karadeniz şehirleri doğal güzelliklerini cömertçe sergiliyor. Derin mavi ve yeşil gölleri, serin yaylaları, sihirli mağaraları ve tarihi dokusuyla Karadeniz’in en güzel yerleri sizi karşılamaya hazır. Trabzon’u tepeden izleyip hayran kalacağınız Boztepe, Gümüşhane’nin Limni Gölü, kartpostallara benzeyen manzarasıyla Artvin Karagöl, Rize’nin yaylaları, duru güzelliği ile Uzungöl, tarihin tanıklığını yapan Sümela Manastırı, kaleler, mağaralar ve daha birçoğu Karadeniz’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelenler. Bunların dışında keşfedilmeyi bekleyen güzellikler için birkaç günlüğüne Karadenizli olmanız yeterli.

Karadeniz turu yaparken görülmesi gereken yerler için gezi rehberi hazırlayabilirsiniz. Böylece bölgeye gitmeden bir Karadenizli gibi adım adım yol alabilirsiniz. Karadeniz manzaraları ve doğal güzelliğinin yanı sıra, bölge insanının enerjisinin kaynağı Karadeniz yemekleri de aynı coşkuyu size sunuyor!

Gastronomik Bir Şölen: Karadeniz Yemekleri

Bir Karadenizli gibi hissetmek için önce Karadenizin eşsiz lezzetlerini tatmalısınız. Deniz ürünlerinin yanı sıra enfes tereyağlı lezzetleri, pideleri, doğal tatlıları ile Karadeniz yemekleri her damak zevkine uygun tatlarla dolu. Karadeniz gelenekleri ile birlikte mutfağıyla da Türkiye’nin keşfe değer önemli bir bölgesi. Karadeniz ruhunuzdan bedeninize yayılan farklı bir enerjiyi de size sunuyor. Karadeniz mutfağı da bu enerjiyi yakalamanız için oldukça iddialı çeşitlerle, bölgenin ön plana çıkan bir özelliği olarak değerlendiriliyor. Karadeniz’de gezeceğiniz yerlerin ardından kuzeyi kalbinden vurmak istiyor ve Karadenizlilerin bitmek tükenmek bilmeyen enerjilerine ortak olmak istiyorsanız; size tavsiyemiz kahvaltınıza mısır ekmeği ile başlamanız. Mıhlama ve Laz böreğini tatmadan, hamsili ve lahanalı lezzetleri denemeden, çıtır çıtır yufkası ve Karadeniz fındığı ile efsaneleşen ev baklavasının, Beton Helvası’nın tadına bakmadan Karadenizli olamazsınız! Karadeniz gezilecek yerler listesinin ve damak çatlatan lezzetlerinin ardından yaylalara uzanmanın, Karadeniz insanının neşesine ortak olmanın tam zamanı!

Karadeniz Gezilecek Yerler Listesinin Olmazsa Olmazı: Yaylalar

Karadeniz’de gezilecek yerler arasında farklı özelliklerini sunmaya devam ederken, Karadeniz yayla şenliklerini de geleneksel bir etkinlik olarak değerlendirebilirsiniz. Yöresel ürünlerin sergilendiği pazarlar, bölge halkının geleneksel kıyafetleri ile düzenlediği şenlikler, kemençe eşliğinde horonlar Karadeniz’i bir cazibe merkezi haline getiriyor. Karadeniz’in coşkulu, enerjik ritmine kapılmak için yayla şenliklerine mutlaka şahit olmalısınız. Karadeniz turunda görülmesi gereken yerler arasına şenliklere ev sahipliği yapan yaylaları da ekleyin. Trabzon’da Şalpazarı, Akçaabat, Maçka, Sürmene ve Çaykara; Giresun’da Kadırga Yayla şenlikleri, yaz boyunca Karadeniz tepelerinden yükselen eğlencenin sadece birkaç noktası. Bunun dışında haziran ayının başından eylüle kadar Yayla Şenlikleri devam ediyor. Ayrıca yöresel lezzetlerin isimleri ile anılan Fındık, Tereyağı Şenlikleri de kaçırılmaması gereken ve sizi Karadenizli olmaya daha da yaklaştıracak farklı eğlenceler. Yaylaları, manzaraları ile meşhur şehirleri kadar Karadeniz’in doğal havası yurtiçinden ve yurtdışından birçok insanı kendisine çekmeye devam ediyor ve Karadeniz’de gezilecek yerler arasında farklı alternatifleri bir arada sunuyor.

Karadeniz Turunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karadeniz gezilecek yerler konusunda size alternatifler sunarken, sizin de Karadeniz turunda dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. İlk olarak farklı mevsimsel özellikleri mutlaka dikkate almalısınız. Aniden üşüyebilir ya da aniden sıcağı hissedebilirsiniz. Bunun için yanınızda mutlaka uygun kıyafetleriniz olmalı. Yağmuru da hesaba katın ve bir yağmurluk ya da şemsiye alarak Karadeniz seyahat maceranızın tadının kaçmasına izin vermeyin. Uygun tarihleri seçmek de dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Festival tarihlerini takip ederek seyahatinizi bu tarihlerde gerçekleştirebilirsiniz. Karadeniz gezilecek yerler için size öneriler sunarken, eğlenceyi de vaat ediyor. Seyahat takviminizde mutlaka bu eğlenceye de yer vermelisiniz.

Karadeniz tüm coşkusuyla sizi büyük bir keşfe ve Karadenizli olmanın ayrıcalığına davet ediyor; şimdi yapmanız gereken Karadeniz’de gezilmesi gereken yerlerin listesini netleştirmek ve hemen yola koyulmak!

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account